Помош, софтверски проблеми и совети

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
[DOUBLEPOST=1473173661][/DOUBLEPOST]
без цд-то никако. cda содржат само информации за аудиозаписот на цд-то кој е во некој raw формат, затоа се толку мали фајлови. Ако го имаш цд-то, може да го рипуваш (мислам дека и некоја верзија од WMP имаше слична таква можност).
http://www.freerip.com/frmmanual/tutorials/how_to_convert_cda_files_to_mp3.php
тие cda фајлови се неупотребливи. песни од аудио цд не може да се копираат со снимање на cda фајловите што е јавуваат кога ќе го ставиш цд-то во компјутер
има програми за rip на аудио цд
https://en.wikipedia.org/wiki/CD_ripper

а за проблем 2, тоа е твој проблем :D
торенти и пиратерија се забранети
Ај вака, зборувајте 'македонски' да се разбереме, бидејќи за мене е шпанско село, ќе поедноставам.

Конкретно станува збор за ЦД со текстови за вежбање на странски јазик, кои ги заборавив во странство а истите ми се неопходни. И сеа на луѓето им кажав да ми ги испратат,сметајќи дека нема да има проблем. Е супер, ама јас ништо нема да завршам работа вака.
Значи според вас, единствена опција е да ми го испратат по пошта ЦД-то?
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
[DOUBLEPOST=1473173661][/DOUBLEPOST]



Ај вака, зборувајте 'македонски' да се разбереме, бидејќи за мене е шпанско село, ќе поедноставам.

Конкретно станува збор за ЦД со текстови за вежбање на странски јазик, кои ги заборавив во странство а истите ми се неопходни. И сеа на луѓето им кажав да ми ги испратат,сметајќи дека нема да има проблем. Е супер, ама јас ништо нема да завршам работа вака.
Значи според вас, единствена опција е да ми го испратат по пошта ЦД-то?
текстови или аудио снимки?
нека го rip-уват, има куп програми за тоа, и со itunes или друг аудио плеер нека снимат mp3, aac и нека ти ги пратат
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
текстови или аудио снимки?
нека го rip-уват, има куп програми за тоа, и со itunes или друг аудио плеер нека снимат mp3, aac и нека ти ги пратат
Аудио снимки од текстови.
Ти благодарам, вајда ќе се снајдат и ќе го разберат ова како треба :)
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Аудио снимки од текстови.
Ти благодарам, вајда ќе се снајдат и ќе го разберат ова како треба :)
how to rip audio cd


ако не се снајдат ако го има тоа цд во продажва, ако е дел под популарен програм за учење јазици, можно е да го има некаде да се симни копија.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Дечки ајде помош ... како да отворам .cda фајлови? Поточно фајловите се закачени на google drive, ги даунлоадирав, арно ама не ми отвара со ниту еден плеер. И како што успеав да се информирам, е дека без ЦД не правам ништо работа... навистина е така или сепак има некоја друга опција?

Проблем 2. Ми треба сигурен линк од каде ќе можам да симнам Autodesk Inventor било која верзија.

Ви благодарам на издвеното време и внимание :)
Во врска со autodesk inventor имаш тука

http://www.autodesk.com/education/free-software/all

Имаш оригинален софтвер со 3 години лиценца за студенти. Се можеш да работиш ништо не е скратено. Само кога ќе се регистрираш ќе си ставиш датум на раѓање као да имаш 19-20 год. Едино неможеш “официално“ да продаваш. За во МК немаш гајле па и за upwork и слично но преку 360 што е како cloud тамо неможеш.

Значи имаш легалено 3 годишен софтвер без проблеми и кракови да се замараш.

И за другите што работаат програми од AUtodesk ги имате тука финтата е само да си “студент“.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Луѓе некој линк кој ќе е добар за photoshop cs5 и cs6
Симнав 2 фотошопи од една страна ама не работат.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Имам проблем, не можам ниеден програм да инсталирам, на сите сетапи ми дава not responding или has stopped working.
Истиот проблем ми го направи и пред два дена. Ми беше на сервис лаптопот заради тастатурата и кога го земав му направив формат. Послем едно 2-3 саата од кога го средив почна да ми го дава истово при инсталирањето на програмите по што пак му направив формат. Си работеше нормално 2 дена и еве сега повторно истиот проблем ми го јавува.

Windows 10 користам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На Асус лаптоп кога ќе го стиснеш левиот контрол, испишува nbz а десниот mvx. Едно типкање ги испишува овие три букви одеднаш. Гледам на нет дека луѓе го имале истиов проблем и на 7, 8 и на Виндоус 10. Симнав два софтвера за тестирање на тастатурата и нормално кога ќе типнеш А, Х, Ј софтверот покажува дека ги типкаш тие тастери ама кога ќе ги стиснеш двата контрола, покажува дека ги стискаш n + b + z одеднаш и m + v + x соодветно кај десниот. Има некој идеа што може да е проблемот, да се сретнал со ваков проблем?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
На Асус лаптоп кога ќе го стиснеш левиот контрол, испишува nbz а десниот mvx. Едно типкање ги испишува овие три букви одеднаш. Гледам на нет дека луѓе го имале истиов проблем и на 7, 8 и на Виндоус 10. Симнав два софтвера за тестирање на тастатурата и нормално кога ќе типнеш А, Х, Ј софтверот покажува дека ги типкаш тие тастери ама кога ќе ги стиснеш двата контрола, покажува дека ги стискаш n + b + z одеднаш и m + v + x соодветно кај десниот. Има некој идеа што може да е проблемот, да се сретнал со ваков проблем?
чудни/половични одговори на гугл
види нешо со numlock/function таму да не е?
у сејф моуд прави исто?
ако има гаранција нека не се мисли нека го носи, краток спој исто може да е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
чудни/половични одговори на гугл
види нешо со numlock/function таму да не е?
у сејф моуд прави исто?
ако има гаранција нека не се мисли нека го носи, краток спој исто може да е
Драјвери за тастатура, јазикот, Num Lock.
Num Lock + FN ги проверив одма, не ваља, истото го прави и на македонски и на англиски. На работа е лаптопов, ќе проверам утре ова што пишавте па ќе пренесам. :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
имам Acer Iconia Tab 8 W (3G) со Windows 10 (или 8, ама со опција за upgrade за Win10)
сакам скроз да го избришам Win и да инсталирам Аndroid (која и да било верзија, што ќе функционира добро)

прво, можно ли е?
второ, ако е можно, дали има некој што ќе се нафати да ми го среди (имам два) и нормално за надохнада по договор ? :)

разгледав сам колку можев, гледам дека е остварливо. сам јас не би се нафатил да го чепкам.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Би сакал да инсталирам Windows 10 на мојот лаптоп но сакам пред тоа да си ги зачувам сите фајлови кои ми се потребни. Проблемот е што имам само еден локален диск (C) во лаптопот од 500Гб. Не сум во можност да ги префрлам работите на надворешен хард диск. Дали може да направам уште еден локален диск поркај основниот и во него да си ги префрлам работите, но без да го форматирам овој C локален диск? Ако може, би ве замолил за помош. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom