Помош, софтверски проблеми и совети

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
Тие што не ги гледаш се заразени а најверојатно и оштетени така да од нив и ќе немаш корист, алтернативно решение...ако податоците не се уникатно само твои, побарај ги кај некој колега, колешка.....

а на сопствен ризик можеш и да ги извадиш од карантин....
И од карантин ги избришав. :icon_conf
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
И од карантин ги избришав. :icon_conf
Ми се случува ова 2 пати до сега. Го ставам флешот во заразен компјутер и кога дојдам дома ми ги брише сите фајлови(и јас имам АВГ), а тие сеуште заземаат место на флешот. Стави го усб-то на друг компјутер и ќе видиш ќе ти ги покаже тие `избришани` фајлови како да се ставени hidden. Сега копирај ги во тој компјутер и зипувај со некоја .rar програма. Стави ги зипуваните фајлови на усб-то и во твојот компјутер екстрахирај си ги(може ќе треба да ги екстрахираш секој документ посебно, бидејќи наеднаш повторно не ги покажува, а заземаат место). 100% working(што би рекле фејсбучаните)!:wink:
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Здраво овака, имам еден фолдер со инсталација на драјвери за елџи е сега дали ќе може тој фолдер да го изрежам на цеде и autorun да се уклучува, кога ќе го ставам цедето да се уклучи инсталацијата ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво овака, имам еден фолдер со инсталација на драјвери за елџи е сега дали ќе може тој фолдер да го изрежам на цеде и autorun да се уклучува, кога ќе го ставам цедето да се уклучи инсталацијата ?
Може, ќе треба да си направиш autorun.inf

Тука имаш како.
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
Ми се случува ова 2 пати до сега. Го ставам флешот во заразен компјутер и кога дојдам дома ми ги брише сите фајлови(и јас имам АВГ), а тие сеуште заземаат место на флешот. Стави го усб-то на друг компјутер и ќе видиш ќе ти ги покаже тие `избришани` фајлови како да се ставени hidden. Сега копирај ги во тој компјутер и зипувај со некоја .rar програма. Стави ги зипуваните фајлови на усб-то и во твојот компјутер екстрахирај си ги(може ќе треба да ги екстрахираш секој документ посебно, бидејќи наеднаш повторно не ги покажува, а заземаат место). 100% working(што би рекле фејсбучаните)!:wink:
Не успеав ни вака. :(
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
Да да, не ги покажува на другиот компјутер ни како скриени.
Тогаш зипувај го целото усб, во мој компјутер директно на усб-то add to archive. Ќе потрае малце, ама мора:wink:

п.с. ова можеш и на твојот компјтуер, не мора на друг. После само еден по еден ги екстрахирај документите, не сите наеднаш!
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Кога го форматирам компјутерот, ги префрлам сите ствари на D и го форматирам само C. Арно ама, затоа што D ми е полно со вируси, и после форматот, при првото влагање у D, вирусите пак се префрлаат на C. Има начин да го избегнам ова?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кога го форматирам компјутерот, ги префрлам сите ствари на D и го форматирам само C. Арно ама, затоа што D ми е полно со вируси, и после форматот, при првото влагање у D, вирусите пак се префрлаат на C. Има начин да го избегнам ова?
Скенирај го и зачисти го D пред и/или после формат.
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
Тогаш зипувај го целото усб, во мој компјутер директно на усб-то add to archive. Ќе потрае малце, ама мора:wink:

п.с. ова можеш и на твојот компјтуер, не мора на друг. После само еден по еден ги екстрахирај документите, не сите наеднаш!
А може ли некако да ја сменам локацијата на фајловите кои ке се зипуваат, да не бидат на усб-то оти немам место на него. Имам уште 154 МБ слободен простор, а фајловите зафакаат 828 МБ (од 1ГБ ми е усб-то).

Едит: Најдов тоа, сега чекам да ги зипува, па ке пишам дали сум успеала.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Имам еден мал проблем, можеби требаше да пишам во Linux делот, ама и овде ќе се вклопи.

Сакам да инсталирам Убунту 9.10 преку усб. Форматирав УСБ (Kingston 8 GB) во ФАТ32 формат, симнав USB-Installer-for-Ubuntu-v0.2, скриптата автоматски го среди усб-то, да биде бутабилно.

Одам во БИОС, местам прв бут да е USB-ZIP - не сака. Пробав со се живо, не го чита USB-то кога го качува системот.

Работев по напаствијата од www.ubuntu.com, ама неуспешно.

Чаре?

П.С. Матичната е Gigabyte P31, имам Award Modular BIOS v6.00PG.
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
може ли некој да ми каже како да поделам накој фајл на пример iso од 8г на 2 дела
 

Kajgana Shop

На врв Bottom