Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
20 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ве молам за помош
Од денес не ми се вклучува PC-то, се слуша дека работи, но никакво вклучувње нема на екранот, што се работи? ИМаше многу вируси и кочеше, но не очекував дека одеднаш ќе престане. Фала
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ве молам за помош
Од денес не ми се вклучува PC-то, се слуша дека работи, но никакво вклучувње нема на екранот, што се работи? ИМаше многу вируси и кочеше, но не очекував дека одеднаш ќе престане. Фала
Ако е 7ца ке го бутираш од 7цата ЦДто и ке влезеш во recovery место во Install...од графичкото мени кое после ке ти се појави ке избереш стартап репаир.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Лаптопот е кој? ОС имаш 7ца 32/64бит? Сам го инсталираше или преинсталиран го зема ?
Преинсталираните идат со свој софт за Пауер менаџмент, дали имаш нешто такво инсталирано ?
--- надополнето: 5 ноември 2012 во 13:35 ---
HP 4510s. Windows 7, 32-bit. Сам го инсталирав ОС-от. За PowerManagment немам ништо инсталирано. Ако е работава до ОС-от, тогаш и така деновиве ќе му ставам 8ка, ќе се реши, ама не бев сигурен дали е до тоа?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
HP 4510s. Windows 7, 32-bit. Сам го инсталирав ОС-от. За PowerManagment немам ништо инсталирано. Ако е работава до ОС-от, тогаш и така деновиве ќе му ставам 8ка, ќе се реши, ама не бев сигурен дали е до тоа?
Имам ХП4520с, HP power data i HP power assistant ми се инсталирани на XP, на 7ца се инсталира HP Support Assistant укратко Sistem manager сам проверува за апдејти и драјвери, можеш да му селектираш да инсталира само за Power managment тоа што ке ти понуди колку за проба пред да му ставаш 8ца да видиш дали ке функционира.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кај да се најде црацк :oops: за овој програм FL.Studio.10.0.9c да не знае некој :)
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Несаќајки избришав многу битен фолдер со shift+delete... Како можам да го вратам назад и дали е можно?
--- надополнето: 7 ноември 2012 во 14:40 ---
Најдов! ;)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Несаќајки избришав многу битен фолдер со shift+delete... Како можам да го вратам назад и дали е можно?
--- надополнето: 7 ноември 2012 во 14:40 ---
Најдов! ;)
ај кажи како најде, можда и нас ќе ни затреба некогаш
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
ај кажи како најде, можда и нас ќе ни затреба некогаш
Симни си pandora recovery, едноставен е за работа. Само една дополнителна информација, избришаните податоците ги памти од последното стартување на компјутерот, ако го исклучиш и пак го стартуваш пц-то тешко да ги пронајде.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Симни си pandora recovery, едноставен е за работа. Само една дополнителна информација, избришаните податоците ги памти од последното стартување на компјутерот, ако го исклучиш и пак го стартуваш пц-то тешко да ги пронајде.
Апсолутно неточно, харддискот не е рам меморија ! Се додека на истата адреса не запишеш нов податок, стариот податок сеуште постои меѓутоа не е достапен во експлорер. Препорака - GetDataBack , многу јузер френдли софтвер
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Имам Verbatim 500GB екстернал диск ( на него има околу 200 гига зафатено ). После некое време користење, не ми го чита на компјутер а сијаличето свети ( не трепка ). Пробав и на друг компјутер ама по инсталирање на софтверот вика failed. За дискот уште имам гаранција ама не сум у МК моментално. Дали има некое решение за да го средам сам или да чекам кога ќе се вратам да го носам на сервис ?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.175
Поени од реакции
4.760
На лаптопот 2 од 3 usb ports не препознават уреди а пренесуват струја. Помош
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Имам Verbatim 500GB екстернал диск ( на него има околу 200 гига зафатено ). После некое време користење, не ми го чита на компјутер а сијаличето свети ( не трепка ). Пробав и на друг компјутер ама по инсталирање на софтверот вика failed. За дискот уште имам гаранција ама не сум у МК моментално. Дали има некое решение за да го средам сам или да чекам кога ќе се вратам да го носам на сервис ?
Каков софтвер инсталираш и каков кабел ти иде со дискот. Ако имаш можност земи со 2usb на компјутер 2 во 1 кабел
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 20:43 ---
Каков софтвер инсталираш и каков кабел ти иде со дискот. Ако имаш можност земи со 2usb на компјутер 2 во 1 кабел
едит : да не го имаш треснато од земја па да не врти дискот?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Имам Verbatim 500GB екстернал диск ( на него има околу 200 гига зафатено ). После некое време користење, не ми го чита на компјутер а сијаличето свети ( не трепка ). Пробав и на друг компјутер ама по инсталирање на софтверот вика failed. За дискот уште имам гаранција ама не сум у МК моментално. Дали има некое решение за да го средам сам или да чекам кога ќе се вратам да го носам на сервис ?
Ако си на 7ца на линков има сличен проблем оправен со Hotfix од Мicro$oft за непрепознавање екстерни дискови, линкот до хотфиксот ти е во 4иот пост одоздола, или овде KB976972
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
^
Пробав ама кога се стартуваше хотфиксот вика дека не е компатибилен за мојот виндоус (7 Ultimate). Софтверот сам се инсталираше при првото приклучување, кабелот е usb 3.0 a на пцво е 2.0 ( у јузер мануал вика дека е компатибилен со usb 2.0 и со 1.1 само префрла поспоро ). Дискот сум го користел само на кревет додека гледам филмчиња така да не е удрен ниеднаш. И да, кога работеше нормално како да брмчеше внатре у кутијата ама многу тивко, сега само свети сијаличето и не брмчи. Негде прочитав дека може внатре да е конекторот заебан, па како и да е у Декември ќе го однесем на сервис па се надевам дека ќе го поправат или заменат со нов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom