Помош, софтверски проблеми и совети

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Затоа те прашав дали проба кај некој друг ?
Решен е проблемот , Ќе го вратам кај продавачот и ќе ми даде друго. ;)
П.С. Добриот и стар начин на замена на производот секогаш е најдоброто решение!
Фала на советите! Поздрав.
 
Г

Гучи

Гостин
Постои уште темата за формат преку флеш? Се утепав од барање неможев да ја најдам..
 
Г

Гучи

Гостин
Читај повторно полека и ѕирни тие линковите што ги има таму
Го направив флешот, и сеа коа идам да го инсталирам windows от, се отвара сетапот и се појавува да изберам:
Convert the partition to NFTS
Leave the current file system intact(no changes)

И што и да изберам од овие ми се појавува corrypted and cannot be repaired...шо да правам?
 
Г

Гучи

Гостин
Читај тука :D Да знаев ќе ти кажев да не се измачиш малце со читање али то е..сигурно го има таму решението.
Барав али слабо :eek:
Ако најдам решение ке пишам тука случајно и на друг ако му притреба ;)

ЕДИТ:
Го направив, во WinToFlash се избира Advanced mode табот и таму во Process Steps се одштиклирува Assign a drive letter for setup..сеа е ко што треба ;)
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Имам проблем со слободното место на хард дискот ( ваљда вирус ) , немам снимано "ништо" (некои си 20-30 гига највеќе од можни 160) а ми покажува дека во local disc C имам слободно помалку од 10 гига , значи сигурен сум дека немам снимено ништо повеќе од 30 гига = треба да имам околу 100тина слободни моментално . Проблемот го забележав кога ставив да се симнува поголем торент и гледам ми трепка дека немам многу меморија , префрлив сите поголеми фајлови што ги имав во downloads но local disc C сеуште free 10 од 149 total size.
Благодарам на секој што ќе ми помогне :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имам проблем со слободното место на хард дискот ( ваљда вирус ) , немам снимано "ништо" (некои си 20-30 гига највеќе од можни 160) а ми покажува дека во local disc C имам слободно помалку од 10 гига , значи сигурен сум дека немам снимено ништо повеќе од 30 гига = треба да имам околу 100тина слободни моментално . Проблемот го забележав кога ставив да се симнува поголем торент и гледам ми трепка дека немам многу меморија , префрлив сите поголеми фајлови што ги имав во downloads но local disc C сеуште free 10 од 149 total size.
Благодарам на секој што ќе ми помогне :)
http://windirstat.info/
Инсталирај ова и дознај кај секогаш ни идат магично гигабајтите од хардот.
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
здраво
имам еден проблем со компјутерот којшто неможам да му најдам решение
пробав многу начини, но безуспешно
проблемов е мн сличен како и батево
http://www.youtube.com/watch?v=tBEEojCyWgQ
значи кратко да објаснам
го форматирав компјутерот
се најнормално се вчитува но кога ќе дојде да се стартува за копирање на windows фајловите замрзнува компјутерот на делот 3:05 од видеото
пробав со други рам плочки но дава blue screen ( изгледа до рамот е )
пробав и со 3 рам но тој прави бип бип бип и се искл
некој нештп?
а да и да напоменам пробав и со друго cd формат да направам истото ми го прави
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
здраво
имам еден проблем со компјутерот којшто неможам да му најдам решение
пробав многу начини, но безуспешно
проблемов е мн сличен како и батево
http://www.youtube.com/watch?v=tBEEojCyWgQ
значи кратко да објаснам
го форматирав компјутерот
се најнормално се вчитува но кога ќе дојде да се стартува за копирање на windows фајловите замрзнува компјутерот на делот 3:05 од видеото
пробав со други рам плочки но дава blue screen ( изгледа до рамот е )
пробав и со 3 рам но тој прави бип бип бип и се искл
некој нештп?
а да и да напоменам пробав и со друго cd формат да направам истото ми го прави
Првиот рам = ти снемува рам (нема доволно за да продолжи инсталацијата, или не работи ко што треба)
Вториот = исто
Третиот = не си го штекнал убаво затоа бипкал

или терсене рамови начекуваш, или матичната те дупи нешто (на слотовите)
си пробал на друг слот за рам или стално во истиот пробуваш?
И за колку рам праиме муабет (и каков виндоус)?
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Велиш си пробал со нивните кабли. За секој компјутер има посебен кабел? Мене ми звучи како рутер да има, за модем со повеќе кабли немам слушнато, можи сум грешка. Вака сега со ред:

Доколку има активирано MAC Address filtering на рутерот тогаш на компјутерот кој е забранет има жолт извичник(барем кај мене) и со Troubleshoot кога одиш тогаш дава тоа што си напишал "doesn`t have a valid IP configuration". Тоа е една можност ама малку нелогична зошто тебе газдата би те блокирал. Оди во ControlPanel>Network and Internet>Network Connection десен клик на мрежната и Status>Details и ако има во Autoconfiguration IPv4 Address некоја бројка безвеза 169.xxx.xxx.xxx и кај Gateway и DNS нема ништо тогаш можно е да е ова. Ако не гледаш Status на десен клик тогаш извади го кабелот и пак стави го и дури прави Identifying ќе се појави. Ако е вака тогаш пробај да влезеш во рутерот од компјутер што е поврзан на мрежата и барај MAC Address Filtering. Дури си во Properties на мрежната види дали Internet Protocol Version 4 e штиклирано и дали има автоматски IP адреси.
Значи ова погоре под претпоставка дека е рутер, ако е Switch тогаш напрај реинстал на драјверот, или пак е хардверски проблем, да не грмело па ти да си го оставил компјутерот поврзан. Некогаш може и да не изгори рутерот а да прегори мрежната, сум видел вака и знам. Можи и да прекинала да работи, не мора да е гром. Оди во Device manager и види дали мрежната има извичник. Ако е изгорена тогаш има усб мрежни картички 500-600 ден. се.
Друго решение не знам.
Не е со рутер со свичер е ке видам како што ми кажа ама мислам дека можи и самото да ме има блокирано затоа што се уклучи уште еден корисник односно четврти а додека бевме тројца све си беше во ред. Сепак ти благодарам премногу на одговорот и што се изнамачи да ми објасниш све до детал :)))
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Имам проблем со наоѓање на драјвери за лап топ Dell Inspiron N5110 за 32-битен Windows 7, поточно драјвер за мрежна картичка. Дали може да ми дадете линк од каде што би можел да симнам соодветен драјвер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom