Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
И мојот е Asus, имаш решение за камерата? :)
Имаат грешка во драјверите...т.е утнат им е типот на камерата.. тие на пратечките цедеа.... оди во НИКО, СЕТ, АМЦ или кај си го купил за две минути ќе ти го решат проблемот..
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Имаат грешка во драјверите...т.е утнат им е типот на камерата.. тие на пратечките цедеа.... оди во НИКО, СЕТ, АМЦ или кај си го купил за две минути ќе ти го решат проблемот..
Фала за инфо, го решив проблемот еднаш али и ја незнам како, а одкоа го форматирав пак иста песна. Не ми е нешо неопходна камерата, али коа ќе ми затреба ќе мора да барам чаре у амц... :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
ми треба мала помош инсталирав најновиот драјвер за графичката карта и сега кога активирам интерфејсот на драјверот и чекам ли чекам нејќе да ми отвори зошто тоа така прв пат ми се случи чаре??? инаку графичката ми е радеон ХД 6870.
Kој драјвер? AMD Catalyst™ 11.10 Version 3 Preview Driver ?
Јас го инсталирав горниов денес и немам никакви проблеми.

Прво, ако не ти е горниов, рестартирај компјутер и види дали е средено.
Второ, ако не ти е горниов, реинсталирај го повторно драјверот што го имаш но следи ги следниве инструкции за како да го направиш тоа:
Трето, ако не ти е горниот, инсталирај го горниот. :D
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Пред некој ден ми се појави црвен х на иконата на батеријата и пишува Consider replacing your battery,а се работи исто како и претходно.Знае ли некој што е проблемот ?
anyone ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Kој драјвер? AMD Catalyst™ 11.10 Version 3 Preview Driver ?
Јас го инсталирав горниов денес и немам никакви проблеми.

Прво, ако не ти е горниов, рестартирај компјутер и види дали е средено.
Второ, ако не ти е горниов, реинсталирај го повторно драјверот што го имаш но следи ги следниве инструкции за како да го направиш тоа:
Трето, ако не ти е горниот, инсталирај го горниот. :D
Благодарам го решив проблемот,причината е старата верзија не се избришани целосно и со помош на Рево Унисталер про го избриша се што има на папката што пишува АМД и АТИ и одново ја инсталирав најновата верзија и уште еднаш БЛАГОДАРАМ ;):)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Незнам многу да ти помогнам, Пробај така ништо не те кошта.
Но поголема е веројатноста газдата да има нерасчистени сметки со операторот.
Ако си на вин 7мица пробај со trouble shot problems на икончето за мрежата, во таскбарот. Ако има некој софттверски или сличен проблем ке го среди:)
Да на вин 7 сум и со trouble shot problems ми го дава тој проблем иначе не е сигурно за неплатени сметки затоа што истиот интернет го користиме четворица со си газдата а сега само јас немам а другите тројца имет. Пробав и со нивните кабли пак немам пак истиот проблем, а кај нив си е све нај нормално :mad:...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Еве ти според ова (добра финта Mr.inF3action, морам да признаам не ја знаев,во секој случај корисна, тенкју) види која матична имаш и барај драјвери, ако не се снајдеш пиши тука што ти кажува за плочата па ќе ти најдеме драјвери.
средивме со Mr.Inf3action... фала уште еднаш на сите шо се понудивте за помош.. и секако на господинот што ми помогна да го средам и звукот и графичката.. огромна благодарност :)
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Да на вин 7 сум и со trouble shot problems ми го дава тој проблем иначе не е сигурно за неплатени сметки затоа што истиот интернет го користиме четворица со си газдата а сега само јас немам а другите тројца имет. Пробав и со нивните кабли пак немам пак истиот проблем, а кај нив си е све нај нормално :mad:...
Велиш си пробал со нивните кабли. За секој компјутер има посебен кабел? Мене ми звучи како рутер да има, за модем со повеќе кабли немам слушнато, можи сум грешка. Вака сега со ред:

Доколку има активирано MAC Address filtering на рутерот тогаш на компјутерот кој е забранет има жолт извичник(барем кај мене) и со Troubleshoot кога одиш тогаш дава тоа што си напишал "doesn`t have a valid IP configuration". Тоа е една можност ама малку нелогична зошто тебе газдата би те блокирал. Оди во ControlPanel>Network and Internet>Network Connection десен клик на мрежната и Status>Details и ако има во Autoconfiguration IPv4 Address некоја бројка безвеза 169.xxx.xxx.xxx и кај Gateway и DNS нема ништо тогаш можно е да е ова. Ако не гледаш Status на десен клик тогаш извади го кабелот и пак стави го и дури прави Identifying ќе се појави. Ако е вака тогаш пробај да влезеш во рутерот од компјутер што е поврзан на мрежата и барај MAC Address Filtering. Дури си во Properties на мрежната види дали Internet Protocol Version 4 e штиклирано и дали има автоматски IP адреси.
Значи ова погоре под претпоставка дека е рутер, ако е Switch тогаш напрај реинстал на драјверот, или пак е хардверски проблем, да не грмело па ти да си го оставил компјутерот поврзан. Некогаш може и да не изгори рутерот а да прегори мрежната, сум видел вака и знам. Можи и да прекинала да работи, не мора да е гром. Оди во Device manager и види дали мрежната има извичник. Ако е изгорена тогаш има усб мрежни картички 500-600 ден. се.
Друго решение не знам.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.506
Поени од реакции
4.271
Вака сега...Играв GTA:SA и наеднаш ми се исклучи играта и како се исклучи играта и резолуцијата ми се измести. Потоа ненамерно наместив друга резолуција (2048х1536) а додека мојата е 1360х768 и после местењето на таа резолуција, на мониторот ми се појавува Out of range и неможам ништо да правам десктопот не ми се појавува...Ќе ме спаси ли некој од ова срање? Вечно ќе му бидам благодарен на тој...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.190
Вака сега...Играв GTA:SA и наеднаш ми се исклучи играта и како се исклучи играта и резолуцијата ми се измести. Потоа ненамерно наместив друга резолуција (2048х1536) а додека мојата е 1360х768 и после местењето на таа резолуција, на мониторот ми се појавува Out of range и неможам ништо да правам десктопот не ми се појавува...Ќе ме спаси ли некој од ова срање? Вечно ќе му бидам благодарен на тој...
Избришиги сејфојте од играта:(
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.190
Ако си на ХП стегни десен клик на иконата од играта и барај да штоклураш опција да се прикажи во 640x480 rezulucija.
незнам кајбеше точно одмана не сум користел ХП, а на 7мица неможам да ја најдам
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.506
Поени од реакции
4.271
Ако си на ХП стегни десен клик на иконата од играта и барај да штоклураш опција да се прикажи во 640x480 rezulucija.
незнам кајбеше точно одмана не сум користел ХП, а на 7мица неможам да ја најдам
А бе не е играта проблемот! Кога го уклучувам компјутерот НЕ МИ СЕ ПОЈАВУВА НИКАКВА СЛИКА НА МОНИТОРОТ...САМО МИ ПИШУВАOUT OF RANGE!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom