Помош, софтверски проблеми и совети

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
T

Tetro

Гостин
фала ти што се потруди металхамер.. најдов едно програмче Bandwidth Monitor автоматски си се пали си има лог и ги задоволува моите потреби. може малку е стар али Ок си е :)
И тоа го имам користено, ама нетлимитер ти е подобар :)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
На некои сајтови најдов дека наводно причина кај Vista била multiple displays модот. Ако имаш контролен софтвер за графичката каде (ако не ти е потребна) пробај да ја исклучиш опцијата за два дисплеја и види дали повторно се јавува двапати во device manager.
Епа вака. Побарав по интернетов и најдов нешто.
Прво направи system restore point, за секој случај.

После оди во Device Manager>System Devices, таму побарај го ATI PCI Express 3GIO Filter и одинсталирај го тоа со вклучено Delete the driver software for this device. Рестартирај. Windows потоа можи ќе побара да се рестарира уште еднаш или два пати. Нека си заврши работа.
Фала за помошта.
Го избришав PCI Express 3GIO Filter и се среди компјутерот.
Фала ви многу.
:salut:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Никако не можам да го управам принтерот HP LaserJet 1012,не вади добар квалитет,бледо е и не се препознава.Инаку,му ставив оригинален и нов "made in japan" тонер,го тресев лево-десно пред да го ставам во принтерот.Што е финтава,пробав со чистење пак исто,па со преинсталирање на драјверите и тоа не е,можеби е до тоа што стоеше долго време неупотребуван,не знам.Дајте совет,однапред благодарам,поздрав
Прегледај го приврзокот 37189Прегледај го приврзокот 37190
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Од коа ставив Windows 7ца, ниеден превод не се појавува кога гледам филм на WMP.. до што е проблемот?
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Од коа ставив Windows 7ца, ниеден превод не се појавува кога гледам филм на WMP.. до што е проблемот?
Симни си Фонт пак,подеси optional language во Control Panel да ти е македонски и моја препорака да користиш Gomplayer,VLCplayer,BSplayer за гледање филмови + КLite codec pack и не би требало да имаш никаков проблем!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Како да отворам DSS File? Со која програма?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Пробав така, неможам да се снајдам, немаше да прашувам ако се снајдев.
Ај сега уште еднаш човечки ќе замолам некој ако сака да ми каже.
Фала.

--- надополнето ---

п.с. Се снајдов..
 
T

Tetro

Гостин
Ако се снајде, кажи ко човек. :)
Може некој ќе налета на истиот проблем.

--- надополнето ---

Ако се снајде, кажи ко човек. :)
Може некој ќе налета на истиот проблем.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.734
Поени од реакции
9.856
Вака сега ова е проблемот:
На еден другар конекцијата му паѓа многу често,има ADSL на one ,што може да биде проблемот..

ја се сомневам дека на една линија има приклучено два телефонски апарати, истиот проблем и јас го имав порано,сега е супер..
Дали има и некоја друга опција која би можела да биде како решение на проблемот??
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.021
Кажете ми како можам да ја најдам онаа книга за ексел почетници ? Ми треба познавање со ексел програмот за на работа, па разбрав дека имало некоја книга за почетници ако може некој да ми каже како да дојдам до неа, или некоја страна каде што ќе добијам инструкции.
Фала, поздрав.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.120
Вака сега ова е проблемот:
На еден другар конекцијата му паѓа многу често,има ADSL на one ,што може да биде проблемот..

ја се сомневам дека на една линија има приклучено два телефонски апарати, истиот проблем и јас го имав порано,сега е супер..
Дали има и некоја друга опција која би можела да биде како решение на проблемот??
Може да проба скроз да ги тргне телефонските апарати и да види разлика и да остави еден апарат и пак да види разлика. Додуша "пад" на конекција зависи и од водовите, провајдерот, но ова е нешто најлесно да го испроба. Претходно може да се јави чисто да праша кај провајдерот дали може да закачи 2 телефони (као не пробал досега :) ) и дали ќе влијае врз конекцијата.

--- надополнето ---

Кажете ми како можам да ја најдам онаа книга за ексел почетници ? Ми треба познавање со ексел програмот за на работа, па разбрав дека имало некоја книга за почетници ако може некој да ми каже како да дојдам до неа, или некоја страна каде што ќе добијам инструкции.
Фала, поздрав.
Ако мислиш на Excel for dummies или слична, ова ти е линк од google books
а за повеќе имаш на пп :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom