Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
31 мај 2009
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.022
Најпрво имав проблем при стартувањето на виндовсот. ми се појавуваа опциите за start windows normally, last good configuration, и тие останатите за safe mode. Прво ја одбирав опцијата за start windows normally ама несакаше да се стартува виндовсот и повторно ме враќаше на почетокот за да одберам некоја од овие опции.
Па пробав и со last good configuration ама истиот проблем се јавуваше, ме враќаше пак на истото, несакаше да се стартува виндовсот никао, пробував неколку пати со тие две опции ама пак ме враќаше на почетокот
Единствена опција ми остана да влезам со safe mode и успеав така, па со антивирусот направив фул скен, (бидејќи претпоставувавам дека проблемот е тоа што има вируси и затоа несака да се стартува виндивсот) ми ја даде таа опција преку safe mode, иначе го користам антивирусот од Microsoft Secyrity.
Најде еден вирус и секако пробував да го отстранам ама не сакаше да се отстрани целосно и вика дека имало некој оштетен фаил во виндовсот.

Ова ми се појавуваше кога стискав на clean virus


После тоа, стиснав на help, и се појави




Фајлот што е оштетен е file:C:\WINDOWS\system32\drivers\rnwqgcv.sys

Еве што ми покажа анти вирусот за овој фаил




После некое време благодарение на програмот TuneUP Untilites2009 успеав да го стартувам виндовсот откако претходно преку safe mode со овој програм ги исчистив грешките.
Ми кажаа дека и покрај ова, проблемот не е решен и дека оштетениот фаил (file:C:\WINDOWS\system32\drivers\rnwqgcv.sys) може во иднина повторно да предизвика вакви и посериозни проблеми при секое стартување на виндовсот.
Ве молам кој знае нека ми помогне како би можел да го средам овој проблем.
 
I

InF3cTeD

Гостин
Оди во C:\WINDOWS\system32\drivers\најди го тој фајл rnwqgcv.sys и пробај да го избришеш рачно (Shift+delete)...рестартирај,па после рестартот види дали го има пак таму.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.022
Оди во C:\WINDOWS\system32\drivers\најди го тој фајл rnwqgcv.sys и пробај да го избришеш рачно (Shift+delete)...рестартирај,па после рестартот види дали го има пак таму.
Пробував така неколку пати ама несакаше да се избрише.
Ова се појавува

 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Помош доколку може..
Земав од другар Win XP.. Инсталирав..
Да инсталирам драјвери за звучна, ми бара минимум Service Pack 1..
Извадив SP3, да инсталирам.. Ми бара SP1 минимум..
Извадив SP2, инсталирам..

Некаков fix, crack или нешто слично?
Само да не е повторно инсталирање, со друго цд(што има СП1)..
Однапред благодарам..

Неможам едит.. Ајде. .Ке се спојат мислења..
Најдов решение.. Ке го пишам тука, можеби на некој ке му притреба..
Start -> Run
%systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a
Се избира активација преку телефон..
Потоа Change product key
Се внесува некој од овие на сликава(неможев да ја најдам програмата..)
http://images.tweaktown.com/content/3/5/350_5.jpg
Клик на update

Сега може да се инсталира SP2..
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Мене ме заебава неможам да напраам апдејт во СП3. Се си почнува како што треба,го симнува почнува да го инсталира и на крај ми вика An internal error occurred. Решение или нешо?
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985




Ај ако може да ми кажите што се овие? Дали ако ги исклучам ќе се направи нешто? Зошто ептен ми земаат од рамот, и ептен ми кочи PC. Некогаш стигнуваат и до 90-100.00 К што е она, а некогаш се 2000 К.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Прво направи и анинстал на графичката преку Device Manager, после бриши ги драјверите од графичката преку Add/Remove, направи рестарт, па симни си ги најновите драјвери.

Бриши ги сите видео кодеци и симни го најновиот K-Lite Codec pack.
ништо ништо.... неке пак ми се појавува зелен екран коа пуштам видео фајл и пак begening dumping of psyhical memory.... :(

 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Мене ме заебава неможам да напраам апдејт во СП3. Се си почнува како што треба,го симнува почнува да го инсталира и на крај ми вика An internal error occurred. Решение или нешо?
Најди Windows XP SP3 инсталационо цеде, стави го, оди NEXT и кога ќе стигнеш до прозорчево, одбери UPDATE.




ништо ништо.... неке пак ми се појавува зелен екран коа пуштам видео фајл и пак begening dumping of psyhical memory.... :(
Ова ти се случува САМО кога пушташ видео фајл???
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846




Ај ако може да ми кажите што се овие? Дали ако ги исклучам ќе се направи нешто? Зошто ептен ми земаат од рамот, и ептен ми кочи PC. Некогаш стигнуваат и до 90-100.00 К што е она, а некогаш се 2000 К.
svchost.exe - никако. Потребен е за windows-от, и без него windows-от нема да работи.
ekrn.exe - Имаш нод32 антивирус претпоставувам. Овој процес е дел од антивирусот. Додека го имаш овој антивирус, ке го имаш и овој процес. Е сеа, ако ти го успорува компјутерот многу, инсталирај друг антивирус. Али не е препорачливо. Нод-от е одличен.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
ништо ништо.... неке пак ми се појавува зелен екран коа пуштам видео фајл и пак begening dumping of psyhical memory.... :(

Друже мене оваа слика ми излегуваше кога имав проблеми со рамот. Едно време не ми се стартуваше ни компјутерот.

svchost.exe - никако. Потребен е за windows-от, и без него windows-от нема да работи.
ekrn.exe - Имаш нод32 антивирус претпоставувам. Овој процес е дел од антивирусот. Додека го имаш овој антивирус, ке го имаш и овој процес. Е сеа, ако ти го успорува компјутерот многу, инсталирај друг антивирус. Али не е препорачливо. Нод-от е одличен.
Фала, ќе видам ако кочи и понатаму ќе инсталирам друг. Него, најчесто ми кочи кога ќе го уклучам PC-то. Еве на пример сега тоа svchost.exe е 13.000 К, а ekrn.exe е 10.000 К, значи не се толку високи како кога ќе го уклучам.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Мистериозно од хардискот ми исчезна материјал од преку 100 гигабајти, има ли некоја програма со која можам на некој начин да го вратам тој материјал? Благодарам!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Мистериозно од хардискот ми исчезна материјал од преку 100 гигабајти, има ли некоја програма со која можам на некој начин да го вратам тој материјал? Благодарам!
Ти исчезнаа одредени фолдери? Или цела партиција? Или само 100 GB со фајлови без врска и без некој посебен редослед (т.е. од сегде)?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Ти исчезнаа одредени фолдери? Или цела партиција? Или само 100 GB со фајлови без врска и без некој посебен редослед (т.е. од сегде)?
Не исчезна цела партиција туку само одредени фолдери од C и од D, јас не сум бришел ништо, сакав се да снимам на DVD за да го ослободам малце харддискот а сега морам на некој начин да вратам се или пак се да симнувам од интернет!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom