Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
11 октомври 2017
Мислења
180
Поени од реакции
61
Барам мислење од поискусниве членови на форумов,се двоумам меѓу два лаптопi: Разликата е едниот појака графичка,другиот процесор,барам совет мислење,стварно во голема дилема сум.
CER Aspire 5 A515-52G-77G1 - Intel® Core™ i7-8565U (1.8GHz up to 4.1GHz
4 cores)
NVIDIA® GeForce® MX150 2GB
RAM 8 GB
128GB SSD + 1TB GB HDD
4xUSB
Card Reader
Camera
HDMI
Ethernet
BT
Linux
15.6" FHD (1920 x 1080) resolution
Linux
NX.H15EX.029
 

Attachments

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.139
Поени од реакции
18.641
Барам мислење од поискусниве членови на форумов,се двоумам меѓу два лаптопi: Разликата е едниот појака графичка,другиот процесор,барам совет мислење,стварно во голема дилема сум.
CER Aspire 5 A515-52G-77G1 - Intel® Core™ i7-8565U (1.8GHz up to 4.1GHz
4 cores)
NVIDIA® GeForce® MX150 2GB
RAM 8 GB
128GB SSD + 1TB GB HDD
4xUSB
Card Reader
Camera
HDMI
Ethernet
BT
Linux
15.6" FHD (1920 x 1080) resolution
Linux
NX.H15EX.029
За што ќе го користиш лаптопот?
Вториот ти е фала богу боље ако играш ама ќе треба да му клаиш и ссд.
Ако не играш, првиот боље земи го си има ссд за да не се замараш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
109
Поени од реакции
185
За што ќе го користиш лаптопот?
Вториот ти е фала богу боље ако играш ама ќе треба да му клаиш и ссд.
Ако не играш, првиот боље земи го си има ссд за да не се замараш.
+

Асусот има многу спор хард диск, без ссд не ни вреди , 3 мин ќе треба да ја лоадира дуст2
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.944
сестрами сака да почне да се занимава со 2Д и 3Д дизајн и Адобе Илустратор+студентка е на архитектура и треба да и зеам лаптоп. Шо конфигурација би ми препорачале? 600~800 e буџет?
Шо да гледам повеќе процесор или графичка?
Подобро е понова ген и5 или постара и7?
Како се покажани овие Рајзен процесорите?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
9.944
Поени од реакции
7.306
сестрами сака да почне да се занимава со 2Д и 3Д дизајн и Адобе Илустратор+студентка е на архитектура и треба да и зеам лаптоп. Шо конфигурација би ми препорачале? 600~800 e буџет?
Шо да гледам повеќе процесор или графичка?
Подобро е понова ген и5 или постара и7?
Како се покажани овие Рајзен процесорите?
За 2д не ти треба рендеринг што значи процесорската моќ е најискористена, ако сака да работи и 3д тогаш во зависност од софтверот треба да видиш која графичка е најдобра за рендерирање. Во секој случај ќе ти треба минимум Nvidia 1660ti.
Ако не се брза почекај уште месец дена нека донесат лаптопи со 4та генерација Рајзен, ќе бришат патос со Intel во секој поглед, е сега дали во тој буџет ќе најдеш таква комбинација е прашање


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.411
Поени од реакции
9.243
сестрами сака да почне да се занимава со 2Д и 3Д дизајн и Адобе Илустратор+студентка е на архитектура и треба да и зеам лаптоп. Шо конфигурација би ми препорачале? 600~800 e буџет?
Шо да гледам повеќе процесор или графичка?
Подобро е понова ген и5 или постара и7?
Како се покажани овие Рајзен процесорите?
Види точно кои софтвери ќе ги користи, сите имаат minimum i recommended requirements, рачунај од тие препорачаните да одиш барем за 30% со подобар ако сакаш да и биде ок следните неколку години.







Во принцип што и да гледаш треба да е: мин 16гб рам, ссд (јас би одел со мин 240гб) + хдд за податоците, i7 (или некој на амд) мислам кај 3д дека е подобар избор затоа што најчесто овие софтвери се оптимизирани да работат multithreading/multicore, графичка мин 6гб.

Околу цени сепак гледај, јас кога го земав мојот лаптоп едно имав зацртано и како конфигурација од себе, се убив од барање и се беа некои леви конфигурации во буџетот кој го барав, па правев комбинации отпосле додавав рам и ссд, иако мислам за цената тешко да најдеш и со добра графичка и со добар процесор.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.944
Види точно кои софтвери ќе ги користи, сите имаат minimum i recommended requirements, рачунај од тие препорачаните да одиш барем за 30% со подобар ако сакаш да и биде ок следните неколку години.







Во принцип што и да гледаш треба да е: мин 16гб рам, ссд (јас би одел со мин 240гб) + хдд за податоците, i7 (или некој на амд) мислам кај 3д дека е подобар избор затоа што најчесто овие софтвери се оптимизирани да работат multithreading/multicore, графичка мин 6гб.

Околу цени сепак гледај, јас кога го земав мојот лаптоп едно имав зацртано и како конфигурација од себе, се убив од барање и се беа некои леви конфигурации во буџетот кој го барав, па правев комбинации отпосле додавав рам и ссд, иако мислам за цената тешко да најдеш и со добра графичка и со добар процесор.
Фала. Знам ова со буџетов дека е така - колку пари толку музика. Ама од друга страна барам лаптоп ко за почетник и студент а не за некој што ќе моделира чуда. Сигурно некоја лабараториска вежба од факс во аутокад, некое помало цртежче во корел или некое човече да оди моделирано во маја нема да бара лаптоп од минимум 1500 евра :icon_lol:, ако ме разбираш шо сакам да кажам. Засега и таа незнае што точно сака дали 2д дали 3д или нз нешто друго, знам дека многу ја бива за цртање, па затоа сеа нешто поуниверзално е подобро.

Конкретно овие ги гледам+дигитална подлога за цртање од 100евра: (Цениве ми се од Холандска продавница со попуст за лојалност:)

Lenovo Ideapad 330 15ICH 81FK0050MH за 700е
 • 15.6 inch
 • Full HD screen
 • Intel Core i7-8750H
 • 8 GB RAM
 • 1TB HDD and 128GB SSD
 • NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB
Lenovo Ideapad S540-15IML 81NG00BMMH за 800е
 • 15.6 inch
 • Full HD screen
 • Intel Core i7-10510U
 • 12 GB RAM
 • 512 GB storage SSD
 • NVIDIA GeForce MX250 2GB
Алтернатива ми е ова:
Microsoft Surface Pro 7 (2019) за 850е
 • 12.3 inch
 • Touchscreen
 • Intel Core i5-1035G4
 • 8 GB RAM
 • 128 GB storage SSD
 • Intel HD Graphics 620
-----------
За лаптопите едниот е со подобра графичка, другиот е со подобар процесор оти е 10генерација. За рам не гледам оти тоа можам да ставам повеќе плус.
За таблетот на јутуб гледам дека некои основни работи на маја, 2д цртежи и 3д модели е возможно да се направат. За овој нема да треба да зеам подлоги оти е со тач и е наменет за дизајнирање и цртање.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.226
Поени од реакции
4.899
Преку тасе ми е од windows automatic system maintenance .... молам за помош како да го сиктерисам за навек ? нее можно секој ден да си прави маинтенс ... буквално секој ебен ден.. со тоа ми го кочи и така застарениот лаптоп.... упомоч ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.139
Поени од реакции
18.641
Преку тасе ми е од windows automatic system maintenance .... молам за помош како да го сиктерисам за навек ? нее можно секој ден да си прави маинтенс ... буквално секој ебен ден.. со тоа ми го кочи и така застарениот лаптоп.... упомоч ?
Пиши што си пробал досега, пиши што ти се појавува на екранот, во task manager ли виде за ситуацијава...
Ваљда треба преку task scheduler треба да го изгасиш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
446
Поени од реакции
2.168
Преку тасе ми е од windows automatic system maintenance .... молам за помош како да го сиктерисам за навек ? нее можно секој ден да си прави маинтенс ... буквално секој ебен ден.. со тоа ми го кочи и така застарениот лаптоп.... упомоч ?
Исклучи го преку регистар, трајно засекогаш.
Код:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=dword:00000001
Ако некогаш се одлучиш да го активираш повторно тогаш овој код
Код:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=-
Копирај го кодот во notepad и зачувај го со екстензија .reg (наместо стандардната .txt)
Откако ќе го зачуваш активирај го со десен клик Run as administrator, после потврди и рестартирај ПЦ.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.226
Поени од реакции
4.899
Пиши што си пробал досега, пиши што ти се појавува на екранот, во task manager ли виде за ситуацијава...
Ваљда треба преку task scheduler треба да го изгасиш.
win 8 користам чисто ако значи нешто... јас увек го гасам преку action center преку control panel шо го дава кај шо се нонстоп windows updates и слично.. и таму и меинтененсот одма му давам стоп ... ама џабе нема нема па се уклучува...
Автоматски споено мислење:

Исклучи го преку регистар, трајно засекогаш.
Код:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=dword:00000001
Ако некогаш се одлучиш да го активираш повторно тогаш овој код
Код:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=-
Копирај го кодот во notepad и зачувај го со екстензија .reg (наместо стандардната .txt)
Откако ќе го зачуваш активирај го со десен клик Run as administrator, после потврди и рестартирај ПЦ.
друже кај да го направам ова .. на десктоп предпоставувам не.. у некој фолдер у windows ? кај да го вметнат тој фајл? Фала ти
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.411
Поени од реакции
9.243
Фала. Знам ова со буџетов дека е така - колку пари толку музика. Ама од друга страна барам лаптоп ко за почетник и студент а не за некој што ќе моделира чуда. Сигурно некоја лабараториска вежба од факс во аутокад, некое помало цртежче во корел или некое човече да оди моделирано во маја нема да бара лаптоп од минимум 1500 евра :icon_lol:, ако ме разбираш шо сакам да кажам. Засега и таа незнае што точно сака дали 2д дали 3д или нз нешто друго, знам дека многу ја бива за цртање, па затоа сеа нешто поуниверзално е подобро.

Конкретно овие ги гледам+дигитална подлога за цртање од 100евра: (Цениве ми се од Холандска продавница со попуст за лојалност:)

Lenovo Ideapad 330 15ICH 81FK0050MH за 700е
 • 15.6 inch
 • Full HD screen
 • Intel Core i7-8750H
 • 8 GB RAM
 • 1TB HDD and 128GB SSD
 • NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB
Lenovo Ideapad S540-15IML 81NG00BMMH за 800е
 • 15.6 inch
 • Full HD screen
 • Intel Core i7-10510U
 • 12 GB RAM
 • 512 GB storage SSD
 • NVIDIA GeForce MX250 2GB
Алтернатива ми е ова:
Microsoft Surface Pro 7 (2019) за 850е
 • 12.3 inch
 • Touchscreen
 • Intel Core i5-1035G4
 • 8 GB RAM
 • 128 GB storage SSD
 • Intel HD Graphics 620
-----------
За лаптопите едниот е со подобра графичка, другиот е со подобар процесор оти е 10генерација. За рам не гледам оти тоа можам да ставам повеќе плус.
За таблетот на јутуб гледам дека некои основни работи на маја, 2д цртежи и 3д модели е возможно да се направат. За овој нема да треба да зеам подлоги оти е со тач и е наменет за дизајнирање и цртање.
Ако не е до толку за брзање работата, почекајте до есен ваљда ќе намалат на цени со новите модели на амд, крај краева види и со нивни графички и процесори што се нуди до оваа цена.

Последно купивме дома леново и само некои детали во дизајнот не ми се допаѓаа, инаку немам замерка.

Е сега моја препорака да не си ги фрла парите уште сега, да почека кога ќе почне со работа (се надевам ќе има среќа да и дадат службен лаптоп), а во меѓувреме да си земе нешто со просечни перформанси. Знам на архитектура цртаа и во аутокад 2д (не мора ни последна верзија да е), а во 3д ги дигаа во sketch up.

Ако работи 3д тогаш веќе мора појаки процесор и графичка, инаку ќе се нервира, али ако и е чисто за учење може да помине 3 години дури и со послаб од овие што ги имаш пишано, а тогаш да си купи појака машина.

Од овие што ги имаш ставено, првиот најмногу ми држи вода (иако има постара генерација графичка и процесор), вториот треба да се види како му е ставен рамот (ако е една плочка 8гб, втората 4гб нека си го чуваат). Поарно земи си со 8гб, а потоа стави му уште една плочка од 8гб.
Третиот не го ни земам во обзир, такви фенси гаџети се повеќе за состаноци или предавања, реално тоа не е машина каде што ќе седни некој да црта проект во кад или илустратор. За домашна употреба мој совет е да си земе и голем монитор и да си ги поврзе лаптопот со мониторот за да црта со multiple display.

Е сега на ова што си го ставил:
споредба процесорите


споредба графичките
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
446
Поени од реакции
2.168
друже кај да го направам ова .. на десктоп предпоставувам не.. у некој фолдер у windows ? кај да го вметнат тој фајл? Фала ти
Било каде зачувај го и активирај го .reg фајлот, можеш слободно на десктоп..нема значење.
ПС Еве ти ги спремив и аплоудирав, само да ги симнеш и да го активираш тој за деактивација како што ти кажав.
за деактивација
за повторна активација
(линковите се валидни 12 часа, потоа се бришат)
 
Последно уредено:
На врв Bottom