Помош, софтверски проблеми и совети - III дел

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Помош плс,зошто ми излегуваат овие прашалници.
п.с.Во ВОРД е во ред
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
UNICODE (UTF 8)

или

Cyrillic енкодинг намести.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Во Regional And Language-->Advanced таму ми е наместено Cyrillic.
Од таму ли треба да се намести.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Локално во ноутпад треба да наместиш. Немам виндоус за да ти кажам како би го извел тоа.
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Јас мислам дека не можиш да ги добиеш оригиналните карактери зошто веќе документот е снимен со грешен encoding. Ама не сум сигурен. :)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Добро можеби на ова неможам оти еден другар ми го даваше да му го испечатам од него е снимено.
Ама на пример имам некој документ во ВОРД и сакам преку Ноутпад да го отвоарам ми дава пак некој знаци,прашалници:toe:
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Ако е пишано на кирилица..нотепадот ти дава опција кога ќе го стартуваш ќе избереш cirilic windows и ќе го отвори...
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Добро можеби на ова неможам оти еден другар ми го даваше да му го испечатам од него е снимено.
Ама на пример имам некој документ во ВОРД и сакам преку Ноутпад да го отвоарам ми дава пак некој знаци,прашалници:toe:
Word документ (.doc) не можиш да отвориш со Notepad. И не знам зошто воопшто се обидуваш да го отвориш со Notepad. Ако случајно немаш инсталирано MS Office, предлог мој: инсталирај си OpenOffice , бесплатен е и е 127 MB.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Убав совет од @Диме, за опен офисот, и пробај во Regional and language options да подесиш encoding на кирилица.
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Едно мој другар има проблем со Window XP. Сеа незнам баш дали е до windows - от или до неговиот компјутер. При вклучување на компјутерот се појавува само Welcome Screen - от на Windows и толку. HELP!
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Ако е хард диск или некој друг хардвер нема ни да дава њелцоме сцреен..Њиндоусот е сјебан на цело..Формат.
 
P

Princ

Гостин
Не е правило. Може да има лош/и сектор/и и при бутирање кога ќе стигне до него, да се укочи тука.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Ако има лоши сектори, нека провери со HDD Regenerator, па ако покаже дека има, да ги поправи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Малце помош ако може....Како може да ја тргнам бојата што се наоѓа под иконата кај што и го пишува името? Еве слика...
 

Attachments

  • 18,6 KB Прегледи: 42
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom