Помош, софтверски проблеми и совети - III дел

Статус
Затворена за нови мислења.

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
hmmm vaka sea.
Konekcija ima... koga ke se konektiram na msn mi dava eror... koga ke idam repair, host file go javuva kako eror... go sreduva i mozam da se konektiram na msn. No internet explorer i mozila ne funkcioniraat voopsto...
nisto ne otvaraat mozilata ne se ni obiduva da otvori nesto, a explorerot probuva ali... dzabe :) ne otvara nisto.

care nekoe ?
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
ако ие и мозила не функционираат како го напиша овој пост?

Што задње си инсталирал/деинсталирал?
 
P

Princ

Гостин
Кои проблеми ти ги наоѓа на она прозорецот за траблшут на мсн?
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
едно прашање:кога го стартувам ком. у процесите ми се стартува и јава..безбедно ли е да го исклучам тој процес?да не ми се стартува јава кога ќе го уклучам ком. пошо спор ми е ком. и да ми се стартува побрзо
 
С

Спенсер

Гостин


шо е ова??како да го ТРГНАМ???мо се појавува кога ке ми се стартува компјутерот,ке дојде до десктоп,и одма ова се појавува,стискам CANCEL,нејке,помош!!плс
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301


шо е ова??како да го ТРГНАМ???мо се појавува кога ке ми се стартува компјутерот,ке дојде до десктоп,и одма ова се појавува,стискам CANCEL,нејке,помош!!плс
Оди во RUN и пиши msconfig, па таму оди во табот startup, и се што ти е непотребно, одштиклирај и би требало да го има ова TrayApp. Иначе нешто не си доизбришал како што треба, затоа ти се појавува ова.
 
С

Спенсер

Гостин
Оди во RUN и пиши msconfig, па таму оди во табот startup, и се што ти е непотребно, одштиклирај и би требало да го има ова TrayApp. Иначе нешто не си доизбришал како што треба, затоа ти се појавува ова.
го нема таму у STARTUP табот,друго решение??
 
С

Спенсер

Гостин


шо е ова??како да го ТРГНАМ???мо се појавува кога ке ми се стартува компјутерот,ке дојде до десктоп,и одма ова се појавува,стискам CANCEL,нејке,помош!!плс
Оди во RUN и пиши msconfig, па таму оди во табот startup, и се што ти е непотребно, одштиклирај и би требало да го има ова TrayApp. Иначе нешто не си доизбришал како што треба, затоа ти се појавува ова.
го нема таму у STARTUP табот,друго решение??

ешен проблем,прогуглав и го најдов ова, ж

do you have your hp printer cd rom? because the trayapp.msi is found there. insert the hp printer cdrom after you see the window installer asking for trayapp.msi then click browse, double click your cdrom drive then double click setup folder, then double click the trayapp folder. now you can see the trayapp.msi file click it then click open. then it willreturn you to the window installer, all you have to do is click ok. (знаете англиски нели)


го бутнав ЦД-то од принтерот,кликнав BROWSE, го најдов ТРАЈ АПП у СЕТАП,го кликнав ио готова работа,поздрав

edit:ја пишував,ти дур си пишал, имам HP 4300,позз
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
DimitarC pa mozebi koristam Opera ili imam drug kompjuter ?
(od drug komjuter pisuvam definitivno)

Кои проблеми ти ги наоѓа на она прозорецот за траблшут на мсн?
Error code : 80048820
Extended error code: 8004840f

Host file
Key ports
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
nema nisto takvo....
:)
vo msnmessenger nema polices f....
 
P

Princ

Гостин
Ok, изгледа тоа важи за старите верзии.

Вака сега. неколку совети, па ти види кој ке ти помогне (воопшто).

1. Стартирај Interner Explorer, кликни Tools па Internet Options.
На новиот прозорец оди кај табот Connections.
Кликни LAN Settings. Одштиклирај "Use a proxy server for your LAN).
Штиклирај "Automatically detect setting".
Мавни ОК на сите прозорци за да се отворат.

2. Кликни Start па Run.
Во прозорецот внеси regsvr32 softpub.dll
Откако ќе заврши треба да добиеш потврда дека фајлот успешно е регистриран. Кликни ОК. Целосно исклучи го мсн-то (Exit комплетно, а не стискање X или sign out) и уклучи го пак.
Пробај да се конектираш.

3. Колку ти е саат друже и датум? Провери. Задолжително е часот и датумот да се точни.
Ако не се точни, намести ги и пробај да се конектираш.

4. Исклучи Firewall и пробај да се конектираш.

5. Ако користиш Internet Explorer 7.0 оди Tools -> Internet Options -> Advanced. Тука барај и штиклирај го "use ssl 2.0". Пробај да се конектираш откако ќе кликнеш ОК.

Ако ни ова не успее, да сме здрави и живи.
Ако успее некој од предлозиве, частиш кафе :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ok, изгледа тоа важи за старите верзии.

Вака сега. неколку совети, па ти види кој ке ти помогне (воопшто).

1. Стартирај Interner Explorer, кликни Tools па Internet Options.
На новиот прозорец оди кај табот Connections.
Кликни LAN Settings. Одштиклирај "Use a proxy server for your LAN).
Штиклирај "Automatically detect setting".
Мавни ОК на сите прозорци за да се отворат.

2. Кликни Start па Run.
Во прозорецот внеси regsvr32 softpub.dll
Откако ќе заврши треба да добиеш потврда дека фајлот успешно е регистриран. Кликни ОК. Целосно исклучи го мсн-то (Exit комплетно, а не стискање X или sign out) и уклучи го пак.
Пробај да се конектираш.

3. Колку ти е саат друже и датум? Провери. Задолжително е часот и датумот да се точни.
Ако не се точни, намести ги и пробај да се конектираш.

4. Исклучи Firewall и пробај да се конектираш.

5. Ако користиш Internet Explorer 7.0 оди Tools -> Internet Options -> Advanced. Тука барај и штиклирај го "use ssl 2.0". Пробај да се конектираш откако ќе кликнеш ОК.

Ако ни ова не успее, да сме здрави и живи.
Ако успее некој од предлозиве, частиш кафе :)
6. Пробај исклучи го на момент антивирусот комплетно, и пробај да се конектираш. И ако имаш посебен firewall и тој исклучи го па пробај пак...

Ако успее нешто од ова, му должиш кафе на Princ (=
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom