Помош, совети, размена на искуства...

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.207
Имам канон 600D. Од неодамна почна да има некои проблмеи со фокусирањето. Кога притискам копчето да сликам, понекогаш се мачи и не можам да фотографирам зошто не може да фокусира валјда. Со рачно фокусирање нема таков проблем. Што може да не е во ред?
И каде да го однесам на сервис ако е веќе за на сервис.
прво пробај да го извадиш објективот и повторно го ставиш, пробај исто така додека се “мачи“ да фокусира рачно да го подзавртиш прстенот за фокус, нешто као рачна помош да се сврти фокусот, пробај и да ресетираш камерата на фабрички подесувања....
А би можел да напишеш и кој објектив е во прашање и дали прави некои чудни звуци додека фокусира и како ти е наместен автофокусот, дали на една точка или повеќе и дали тој проблем ти се јавува при ноќна фотографија или фотографија при слабо светло или воопшто во сите услови
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.082
Поени од реакции
10.126
Ги најдов овие два апарати дома, па пошто не фотографирам и не ме интересира оваа област, би ги продал. Нормално, финтата е дали воопшто некој би користел вакви апарати и дали воопшто имаат некоја вредност?
@Let 3
@Acid

upload_2017-4-21_8-48-6.png

upload_2017-4-21_8-48-28.png

upload_2017-4-21_8-48-45.png

upload_2017-4-21_8-51-4.png

upload_2017-4-21_8-51-25.png
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.207
Ги најдов овие два апарати дома, па пошто не фотографирам и не ме интересира оваа област, би ги продал. Нормално, финтата е дали воопшто некој би користел вакви апарати и дали воопшто имаат некоја вредност?
@Let 3
@Acid
Имаат некоја мала вредност, зенитите одат некои 1500-2500 денари, повеќе ради објективите, ги има доста овде по огласи ако сакаш пробај на реклама или пазар страници или на ФБ има една група фото берза каде се нудат и бараат фото апарати и опрема
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
24
Поени од реакции
37
Луѓе, каде на друго место низ Македонија можат да се најдат Fujifilm и Olympus фотоапарати, освен во PixPlus каде што се им е распродадено?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Добив на поклон Sony DCR-SR37 камера меѓутоа при транспортот од Швајцарија ја изгубив кутијата со полначот, УСБ кабелот и сите додатоци што ги имаше со неа. Ме интересира некој да ми каже дали и какви искуства има со оваа камера и колку е добра. Јас не сум по камери, оваа ми е прва и немам некоја реална потреба од неа. Знам дека е прилично постар модел а сеуште ја немам тестирано.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво,едно прашање,сакам да купам Canon DSLR апарат.
Дали има разлика во квалитет на апаратот ако се купи од тука во Македонија или Србија(за балкански пазар) или пак во Грција(за европски пазар)?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.207
Здраво,едно прашање,сакам да купам Canon DSLR апарат.
Дали има разлика во квалитет на апаратот ако се купи од тука во Македонија или Србија(за балкански пазар) или пак во Грција(за европски пазар)?
за сега не знам за апарати башка правени за различни држави.
Гледај на гаранцијата каде ти важи, пример апарат земен од Америка можеби нема европска гаранција, или да треба да доплатиш за некоја меѓународна гаранција.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.929
Поени од реакции
2.503
Имам фотографски статив, погоден за полесни повредуења у институции. Не су нешто при пари, па ако има заинтересиран
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.549
Поени од реакции
4.327
Сестра ми ќе оди за Кина на 10-ина дена, пред се во трговскиот град Yiwu каде е најголемиот маркет нљ големо кљде се продава се и сешто стока на големо што се увезува кај нас за продавање и едно 5-6 сати можда што ќе има во Шангај пред да полетаат за назад...идејата ми е да ја ангажирам да проба да ми најде некој фотоапарат, од типот на sony a5000 mirrorless што кај нас најефтино е во техномаркет 21000. Дали имал некој искуство да купува апарат од Кина и кои се шансите да се начека на нешто слично добра цена?
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.581
Поени од реакции
79.095
Здраво, ако може некој да ме упати, помогне, зошто не знам дали е воопшто возможно да се реши проблемов. Истечени се батериите во апаратот, во прилог има слики од моделот и штетата.
Фала
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
434
Поени од реакции
1.147
Какво мислење имате за Af nikkor 24-120mm пазете не за DR , туку за постарио модел 2003. ми го нудат за евтини пари па незам дали вреди да го земам
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
326
Поени од реакции
323
Какво мислење имате за Af nikkor 24-120mm пазете не за DR , туку за постарио модел 2003. ми го нудат за евтини пари па незам дали вреди да го земам
ваљда збориш за f/3.5-5.6, не би знаел да ти кажам каков е. Јас го имам f/4, и сум презадоволен. Оштар, брз...
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
434
Поени од реакции
1.147
ваљда збориш за f/3.5-5.6, не би знаел да ти кажам каков е. Јас го имам f/4, и сум презадоволен. Оштар, брз...
Да да за f/3.5-5.6 .. ај ќе го купам па каков сака нека биде :)
 
На врв Bottom