Помош - сакам да градам!

Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Nekoj imal do sega iskustvo so nadzor, za semejna kukja normalno. Dali preporacuvate? Kolku ve cinelo?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.229
Поени од реакции
40.708
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
Тешко некој да ти каже точни бројки, види со општината каде се издаваат доволи за градба. Прашај како ти да градиш и ќе видиш што ќе ти кажат.

Ѕидот е во негов дел? Има дозвола за градба?
Дозволено е да е најмалку 3 метри од куќа или растојание помеѓу две куќи да е најмалку 6 метри.
Во случај кога има прозори можно е да треба да му е транспарентна оградата за да ти овозможи нормално осветлување.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.906
Поени од реакции
914
Еден совет ако може некој што има искуство со кнауф и абриб.

Таванот го наредив со гипс табли. Дали е потребно да се става мрежа и лепак па абриб или со бандаж трака на споеви и фуген филер па абриб?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
790
Поени од реакции
712
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
Да, може да се изведе ограда до височина од 2,00м, со тоа што 1,50м може да биде полна ограда, а останатите 0,50м да биде транспарентна/провидна.
Автоматски споено мислење:

Еден совет ако може некој што има искуство со кнауф и абриб.

Таванот го наредив со гипс табли. Дали е потребно да се става мрежа и лепак па абриб или со бандаж трака на споеви и фуген филер па абриб?
А шо ќе ти е абриб на таванот, кој со тек од време може да се одлепува и да отпаѓа?
Абрибот обично се користи за завршен слој кај топл.изолирани фасади, не за таваници.
За таван, доволно ти е: фугирање, глетување и боење.
Автоматски споено мислење:

Здраво, ме интересира едно прашање, врз база на што оценувате колку пари би вредел м2 во строг центар на градот, прва зона?Би ви бил благодарен многу, па и често пиво ако ми помогни/советува некој! :D
Врз база на...ништо.

Со години барам точна економска анализа, која ќе ми докаже зашто се високи цените од становите и деловниот простор и таква анализа се‘ уште немам видено.

Но, се‘ додека Скопје е „ветениот град„ и се‘ додека има побарувачка на „м2„, ќе има и високи цени.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom