Помош - сакам да градам!

Член од
18 март 2008
Мислења
153
Поени од реакции
0
dali ima nekoj i dali mozete da mi pomognete
sakam da gradam kuka i ne znam nitu edna cena ni na cigla ni cement nitu zelezo ama nisto
i kakov sovet bi mi dale sto materijal da koristam
ednostavna kuka sakam da bide
prizemje i potkrov nisto poveke normalna kukicka
ima mnogu vidovi na materijali a jas ne gi znam site
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Прочитај ја темата „Монтажни куќи“ на истиов подфорум, и подразмисли дали би се одлучил за нешто такво. Сакаш едноставна и мала куќичка, таква и можеш да добиеш. И наместо да бараш цени за градежни материјали од конвенционален тип, кои ќе те чинат повеќе одколку целосната изведба на монтажната куќа, пробај види ги позитивните страни на ваквиот тип на куќи.
Цени на градежни материјали можеш да добиеш во секое стовариште, или доколку имаш договорено мајстори, самите тие можат да си го најдат материјалот (секако доколку тебе ти одговара цената, т.е. претходно сепак се распрашуваш по стоваришта), како што и најчесто бива со приватните мајстори - секоја група си има свое стовариште од кое набавува материјал.
Како и да е, прочитај ја препорачанава тема па кажи си го мислењето...
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Прочитај ја темата „Монтажни куќи“ на истиов подфорум, и подразмисли дали би се одлучил за нешто такво. Сакаш едноставна и мала куќичка, таква и можеш да добиеш. И наместо да бараш цени за градежни материјали од конвенционален тип, кои ќе те чинат повеќе одколку целосната изведба на монтажната куќа, пробај види ги позитивните страни на ваквиот тип на куќи.
Цени на градежни материјали можеш да добиеш во секое стовариште, или доколку имаш договорено мајстори, самите тие можат да си го најдат материјалот (секако доколку тебе ти одговара цената, т.е. претходно сепак се распрашуваш по стоваришта), како што и најчесто бива со приватните мајстори - секоја група си има свое стовариште од кое набавува материјал.
Како и да е, прочитај ја препорачанава тема па кажи си го мислењето...
ne sum za montazna kuka i plus mnogu kosta poveke od tvrda gradba
a i imam vreme da zavrsam ne se brzam sepak ke vidime
i ke ja nadgeduvam temava fala sepak
 
Член од
24 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
cigli zavisi kakvi sakas okolu 40den od cigla a od cimento 25 den
zelezo 50den kilo a treba nekoj ton zavisi kakva kuka ke se pravi cement 400den vreka
a za drugo zavisi sto ti treba keramidi 20-30den parce
imas gredi imas mnogu raboti eve ke vidime sto ke pisat i drugite
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
ееј тазе кукичка си имаме ние ама само тато знае колку денови станал во 4 да го земе мајсторот, колку изолација треба да се стави, колку цемент ( мислам врека околу 269 ден е)......ке ја изградиш аама кога ке треба внатре да ја средуваш!!!!!!!
Глава боли човечеееееее:uvo:
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
ееј тазе кукичка си имаме ние ама само тато знае колку денови станал во 4 да го земе мајсторот, колку изолација треба да се стави, колку цемент ( мислам врека околу 269 ден е)......ке ја изградиш аама кога ке треба внатре да ја средуваш!!!!!!!
Глава боли човечеееееее:uvo:
Цементот е околу 290 сега тој скопскиот а имало и некој од албанија поефтин ама сепак нашиот подобар бил.Иначе и ние имаме тазе куќичка знам како е:uvo:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
59
Луѓе, гледам екстрим инжињеринг на ѓеографик и ме интересира колкава е цената на челикот за градба?
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
е сега го прашав тато и реше зависи што ?
мрежа, арматура.......
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Jas celo leto sum vo gradba, isto taka i minatite dve leta. Kazi koi materijali te interesiraat i ke ti kazam eden cenovnik :D
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
dali nekoj od forumov se zanimava so planovi crtanje sreduvanje dokumenti
sakam da gradam pa ako go biva za plan statistika arhitektura neka mi pise
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Абе братче не се замарај земи си предузимач и он ке ти изгради се.Ти само дај му пола од парите и кога се ке заврши дај му го остатокот за да не те зезне.:salut:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Абе братче не се замарај земи си предузимач и он ке ти изгради се.Ти само дај му пола од парите и кога се ке заврши дај му го остатокот за да не те зезне.:salut:
Многу јасно...
 
Член од
29 август 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Немој да си играш со предузимач, наплаќаат точно дупло од што би те чинело сам да бараш мајстори. Реновираме од корен стан на поткровје, викнавме предузимач, ни направи пресметка која одеше вака: 720 за м2 лим за покривот, плус местење (во стовариште е 360+100 ден за местење=460 комплет м2 покривна површина); 4000Е за рушење и исфрлање шут, 15Е за м2 плочки... се вкупно 22000Е. Со мајстори бркање (да не се лажеме, бркање мајстори е ПЕКОЛ! Се живо лаже и забушава, треба 4 очи да отвориш додека работат) досега не чини точно пола од тоа тој што ни кажа. И тоа не беше само тој, неговата понуда, без цени ја дадовме на уште 4 места и сите беа горе-долу исти.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
kako odi cenata na zelezoto momentalno da ne znae nekoj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom