Помош - сакам да градам!

Член од
24 септември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.206
Поени од реакции
1.518
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
Сигурно мислеш на сендвич панелите, они се околу 1000 од квадрат отприлика, незнам баш некоја фирма да ти препорачам ама имаш на интерент да најдеш, само знам дека панелите се метро широки и некај 8 метри долги па ти си ги сечеш, може и точни димензии ама сигурно ќе си го платеш отпадот.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.706
Поени од реакции
3.649
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Сигурно мислеш на сендвич панелите, они се околу 1000 од квадрат отприлика, незнам баш некоја фирма да ти препорачам ама имаш на интерент да најдеш, само знам дека панелите се метро широки и некај 8 метри долги па ти си ги сечеш, може и точни димензии ама сигурно ќе си го платеш отпадот.
Па не знам, како се викаат точно, сугурно тие.
Метро широки? Не е многу тоа?
Отпадот? Многу време ќе ми одземе со тврда градба, за нешто што не би го користел многу. Сепак, благодарам.
Автоматски споено мислење:

Фала другарче.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.247
Поени од реакции
1.070
Ovie ken panel se skapi. Jas pred godina i pol gi prashav za garaza 6x3x2.4 i mi rekoa 3900evra.
Tvdra gradba bi pominal najeftino pogotovo ako mozes del od rabotata da ja zavrsis sam, a i mozes polovni cigli i keramidi da najdes bidejki za ona sto sakas da gradis ke bidat okej.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo,planiram da gradam...pa bi sakal da znam dokolku samo placot me kosta 30000€ Vo gradezen reon bez izvadena dozvola za gradba,kolku bi me kostalo se drugo ostanato za kuca od 120m2 kluc na taka?
Moeto mislenje bez iskustvo e mesto -30000€ dozvola za gradba i komunalii 10000€ gradba kluc na raka(inaku planiram so majstor)40000€.
Bi ve zamolil vase mislenje
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.043
Поени од реакции
4.886
Не знаеме колку ти се комуналии од м2! Варираат од 10 до 100 и нешто евра зависи од делот на градот.
Клуч на рака под 400 евра м2 тешко, јас кога градев пред 9 години така беше, сега сигурно не е поефтино.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Не знаеме колку ти се комуналии од м2! Варираат од 10 до 100 и нешто евра зависи од делот на градот.
Клуч на рака под 400 евра м2 тешко, јас кога градев пред 9 години така беше, сега сигурно не е поефтино.
Zdravo, placot se naoga vo naselba K.Voda blisku posledna 24ka, neznam kolku bi kostale komunalii,inaku za gradba ima firma TEKTUK koja sto gradi kljuc na raka za okolu 300€m2 ama neznam dali toa e dobra opcija ili ne?
Me interesira temava deka se mislam dali da pocnam ili ne so budzet 80k€
Pozdrav
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.043
Поени од реакции
4.886
Zdravo, placot se naoga vo naselba K.Voda blisku posledna 24ka, neznam kolku bi kostale komunalii,inaku za gradba ima firma TEKTUK koja sto gradi kljuc na raka za okolu 300€m2 ama neznam dali toa e dobra opcija ili ne?
Me interesira temava deka se mislam dali da pocnam ili ne so budzet 80k€
Pozdrav
Јако името на фирмата :D тектук инаку во некои дијалекти значи ретко, тука таму! Да не е Тектум? Дечкото е од Неготино мислам.
Инаку може 300 евра ама види што во нив влегува и какви материјали.
Ако имаш 80 к почнувај, секако нема да ти стигнат, ама и да чекаш не е решение!
За комуналии таму искрено не знам, треба да е околу 70-80 евра м2, ама ова е моја претпоставка. По логика треба да се поефтини, но во Мк нема логика во ништо па ни во тоа.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Јако името на фирмата :D тектук инаку во некои дијалекти значи ретко, тука таму! Да не е Тектум? Дечкото е од Неготино мислам.
Инаку може 300 евра ама види што во нив влегува и какви материјали.
Ако имаш 80 к почнувај, секако нема да ти стигнат, ама и да чекаш не е решение!
За комуналии таму искрено не знам, треба да е околу 70-80 евра м2, ама ова е моја претпоставка. По логика треба да се поефтини, но во Мк нема логика во ништо па ни во тоа.
Da Tektum inginering
 

Kajgana Shop

На врв Bottom