Помош - сакам да градам!

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.308
Поени од реакции
23.399
Ги разгледав и двете (оваа од вурт и таа од цересит, но ниту една од нив немам испробано. Вуртовата ја најдов 320-325ден боца/750ml додека од Цересит 410ден.
Проблемот е што немам користено ниту една од нив за да лепам панели и врз нив потоа да одам со лепак, мрежа, абриб (како што е ред) па не знам под тестот на времето како ќе издржат. Во видеата на youtube стои дека се' ќе биде океј, но немам искуство од „терен“.

Инаку, имав земено една нискоекспандирачка (турска, не се ни сеќавам на името) чисто колку да пополнам дупки на полукружни делови кои се прават со сечење на стиропорот (за таму пополна океј дупките) и ја испробав за лепење на 20x50 делче од стирпор директно на објектот (куќата). Следниот ден не бев воопшто задоволен бидејќи ниту држеше како треба (не залепи добро) ниту пак залепи цврсто - сепак имаше оддалеченост од ѕидот мала работа.

Затоа и ме интересираше дали некој ги има пробано овие две од погоре (кои се баш за таа намена) и која од нив е подобра.
Крај краева изгледа ќе земам пиштол, по една боца од двете и ќе се тестира на тој начин.

Вуртовата стои дека покрива 15м2, додека на цересит 10m2 од боца, што и за едниот и другиот случај мислам дека е премногу (најверојатно реалната потрошња би била 5-7m2 - впрочем како и кај вреќа лепак).


Има луфта помеѓу ѕидот и стиропорот или?

Кај мене се работи за надворешни ѕидови и затоа имам дилема што да правам.
Пред неколку месеци ставав за внатрешно и го лепев со лепак од Maxima, внатрешно фати многу добро. Исто ми го фалеше мајстор и лепакот на YUB (Yubizol).
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
Пред неколку месеци ставав за внатрешно и го лепев со лепак од Maxima, внатрешно фати многу добро. Исто ми го фалеше мајстор и лепакот на YUB (Yubizol).
Работата е што имам моментално повреда и не можам со лепаци да работам па барам трајно решение со пурпените за да завршам работа без поголемо оптеретување.

Лани имав земено баумит лепак и со него работев, сосема бев задоволен како држи - како за стиропорот така и за мрежа/лепак/абриб потоа (баумит фикс и баумит контакт).

Мрежа лани имав вуртова и океј беше, годинава ми подвалија некоја полска/чешка (срање е).

Иако само тебе те цитирам, фала на сите за обидот за помош.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Zdravo drustvo, dali e podobro klimata da se montira pred fasada ili posle fasada? Ako e pred, dali se drzacite na nadvoresnata edinica dovolno distsncirani od zidot za da ima mesto da se vlece lepak, lepi stiropor, pa vlece abrip ili knap ke bide za rabota?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
Zdravo drustvo, dali e podobro klimata da se montira pred fasada ili posle fasada? Ako e pred, dali se drzacite na nadvoresnata edinica dovolno distsncirani od zidot za da ima mesto da se vlece lepak, lepi stiropor, pa vlece abrip ili knap ke bide za rabota?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ќе имаш место само за 5цм стиропор, а за тргање лепак и абриб ќе треба со КРАЈНО внимние за да не ги ебиш цевките т.е. да не се закачуваат при работа...

Според мене најди прво добро место каде ќе ја монтираш надворешната (консултирај се до салам монтер што ти е намера да правиш), после тргај фасада на тој дел и делот зад климата нека ти биде стиропорот намачкан со чешел (а не со топки лепак на него), со тоа ќе имаш по цела површина на стиропорот лепак и можните вибрации нема да му пречат на стиропорот.

+ Нема да имаш т.н. ладни мостови (како при монтажа отпосле).

п.с. на сликата е надворешна каде изолацијата е местена отпосле, за што морав да ги продолжам држачите на климата (не ти препорачувам).


п.п.с. пиши пост на темата за Најекономично греење, има таму монтери со искуство и ќе видиш исто што совет ќе добиеш.
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ќе имаш место само за 5цм стиропор, а за тргање лепак и абриб ќе треба со КРАЈНО внимние за да не ги ебиш цевките т.е. да не се закачуваат при работа...

Според мене најди прво добро место каде ќе ја монтираш надворешната (консултирај се до салам монтер што ти е намера да правиш), после тргај фасада на тој дел и делот зад климата нека ти биде стиропорот намачкан со чешел (а не со топки лепак на него), со тоа ќе имаш по цела површина на стиропорот лепак и можните вибрации нема да му пречат на стиропорот.

+ Нема да имаш т.н. ладни мостови (како при монтажа отпосле).

п.с. на сликата е надворешна каде изолацијата е местена отпосле, за што морав да ги продолжам држачите на климата (не ти препорачувам).


п.п.с. пиши пост на темата за Најекономично греење, има таму монтери со искуство и ќе видиш исто што совет ќе добиеш.
Znaci najdobro e posle fasada a? E znaci do Oktomvri ventilator ke si zemam :)
Eve kako e rasporedot kaj mene, baska i od cevkite nema da moze da se fasadira nad prozorot :(

Screenshot_10.jpg
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
Znaci najdobro e posle fasada a? E znaci do Oktomvri ventilator ke si zemam :)
Eve kako e rasporedot kaj mene, baska i od cevkite nema da moze da se fasadira nad prozorot :(

Прегледај го приврзокот 299601
Ќе најдат чаре фасадерите, проблем е што ќе ти ги мрдаат цевките (ко се виткаат, бакарни се) и може да дојде до нивно прецвикување или недај боже да се испушта од некаде фреон (а тој проблем не го сакаш).

Викни монтер за да разговараш за позицијата на климата, фасадирај па потоа монтирај држачи (мое видување е тоа).

п.с. ако си во можност изолирај го таванот тука надвор т.е. плочата, ќе ти помогне многу за втор спрат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.385
Znaci najdobro e posle fasada a? E znaci do Oktomvri ventilator ke si zemam :)
Eve kako e rasporedot kaj mene, baska i od cevkite nema da moze da se fasadira nad prozorot :(
Staj ja na pod. Ne mora na zid da bide. Ne znam ova terasa li e ali gledam pokrieno e znaci ke nemas problem so sneg/voda.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.189
Надворешна единица на под од тераса значи пола лето на таа тераса излегување јок! Плус пред неа треба да е бришан простор барем 3-4 метри.
Znaci najdobro e posle fasada a? E znaci do Oktomvri ventilator ke si zemam :)
Eve kako e rasporedot kaj mene, baska i od cevkite nema da moze da se fasadira nad prozorot :(

Прегледај го приврзокот 299601
Стај си фасада, после климата, не се секирај ќе се најде начин за монтажа!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.385
Надворешна единица на под од тераса значи пола лето на таа тераса излегување јок! Плус пред неа треба да е бришан простор барем 3-4 метри.

Стај си фасада, после климата, не се секирај ќе се најде начин за монтажа!
Zosto izleguvanje jok? Od kade ova za prostor od 3-4 metri?
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво, едно прашање, не е буквално од темата ама е блиску.
Ме интересира ваше мислење и искуство за кровни прозори. Јасно е дека сите ќе кажите VELUX ама мене ме интересира дали некој има друга алтернатива за нив. Сретнав некој ROLUX, ама незнам ништо за нив и за нивниот квалитет?!? Помош ќе ве молам, имам уште 4-5 дена, морам да купам за да ги монтираат
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Дечки имам плац со дозвола за градба за проект П+П1+П2 платени комуналии платено све живо и диво. Од градење е завршен само Приземје (карабина). Е сега, дали е возможно да го променам проектот?
Сакам П2 скроз да го избришам (скапо ми е да го градам), а П1 да направам промена во внатрешното распоредување на собите. Како ке оди оваа процедура? Треба ли отпоново да правам скроз нов проект, па скроз нова градежна дозвола (со старата шо праам?) па отпоново да плаќам давачки или како?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.189
Дечки имам плац со дозвола за градба за проект П+П1+П2 платени комуналии платено све живо и диво. Од градење е завршен само Приземје (карабина). Е сега, дали е возможно да го променам проектот?
Сакам П2 скроз да го избришам (скапо ми е да го градам), а П1 да направам промена во внатрешното распоредување на собите. Како ке оди оваа процедура? Треба ли отпоново да правам скроз нов проект, па скроз нова градежна дозвола (со старата шо праам?) па отпоново да плаќам давачки или како?
Треба да го преработиш проектот. Со тоа одиш во Општина и почнуваш постапка за измени во тек на градба. Пошто кратиш квадратура само такси за поднесување ќе плаќаш, ама вишок платените комуналии нема да ти ги вратат. Ќе добиеш нова дозвола се разбира. Мој совет заврши како си почнал на крај прави сети тоа.
Внимавај само од маркицата( габаритот) да не излезеш.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
39
Ajde ekipo da ve vidam sega arhitekti hahaha kukja so dvor poveke od 1000m2 nz tocno i kukjata 250 300 kvadrsti nz tocno od prilika so markica za dukjan plus dukjan u kukjava lokacija na elitniot del odnosno nov cenat na gradot , za kolku od prilika moze da se dade na investitor i kako odat tie raboti?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
119
Поени од реакции
69
Ajde ekipo da ve vidam sega arhitekti hahaha kukja so dvor poveke od 1000m2 nz tocno i kukjata 250 300 kvadrsti nz tocno od prilika so markica za dukjan plus dukjan u kukjava lokacija na elitniot del odnosno nov cenat na gradot , za kolku od prilika moze da se dade na investitor i kako odat tie raboti?
Битно не знаеш точно квадратура, не спомнуваш кој град. И планираш да ти изиграваме архитекти :) ?
Стави оглас на reklama5/pazar3, слики, точна локација (подетален оглас), па очекувај понуди...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom