Помош - сакам да градам!

Член од
24 јануари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, sakame da pravime dogradba na potkrovje, znaci visina imame vo sredina 2m, ke bide na 2 vodi. Kolku bi ne cinelo so materijalot do karabina. Blagodaram
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Zdravo, sakame da pravime dogradba na potkrovje, znaci visina imame vo sredina 2m, ke bide na 2 vodi. Kolku bi ne cinelo so materijalot do karabina. Blagodaram
И погоре пишуваа за слично прашање... Треба да знаете дека е многу важно каде се гради. Во Скопје е една цена ама еве на Маврово ние изгинавме со мајстори и ненормални цени...
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
И погоре пишуваа за слично прашање... Треба да знаете дека е многу важно каде се гради. Во Скопје е една цена ама еве на Маврово ние изгинавме со мајстори и ненормални цени...
Pretpostavuvav deka ima razlika vo ceni no me interesirashe nekoja gruba procenka od do
Za Veles se raboti, Blagodaram
 
Член од
24 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Купив куќа која треба да ја реновирам, па сакам од сутерниот спрат/подрум да направам гаража.
Да ми каже некој да не има искуство од каде треба да почнам?
Не знам каде да се консултирам.
И дали воопшто е можно копање надолу за да се добие на висина просторот бидејќи куќата доле нема плоча туку нешто како кошулка.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Здраво дечки,
Купив куќа која треба да ја реновирам, па сакам од сутерниот спрат/подрум да направам гаража.
Да ми каже некој да не има искуство од каде треба да почнам?
Не знам каде да се консултирам.
И дали воопшто е можно копање надолу за да се добие на висина просторот бидејќи куќата доле нема плоча туку нешто како кошулка.
Treba da si konsultiras staticar,da vidi,da ti dade sovet,da ja vidi faktichnata sostojba.
 
Член од
1 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки здраво,
Дали има некој искуство со ТЕКТУМ ИНЖЕНЕРИНГ, имаат понуда од 300е м2 со клуч на рака што и не е лоша понуда.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Сакам станот да го реновирам, па имам потреба од Архитект за проект а воедно и за реализирање/водење на проектот(нешто ко кључ на рака да биде), дали имате некое добро архитектонско студио или самостоен Архитект да ми препорачате?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сакам станот да го реновирам, па имам потреба од Архитект за проект а воедно и за реализирање/водење на проектот(нешто ко кључ на рака да биде), дали имате некое добро архитектонско студио или самостоен Архитект да ми препорачате?
Имаат млади и добри архитекти, интересен и модерен вкус.
 
Член од
6 септември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdr.
nekoj da mi kaze dali vredi da se kupi plac vo jaka Ilingen i da se gradi.
i toa bez firma zasto e mnogu poskapo. Sam so nekoj prijatel ili rodnina.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
zdr.
nekoj da mi kaze dali vredi da se kupi plac vo jaka Ilingen i da se gradi.
i toa bez firma zasto e mnogu poskapo. Sam so nekoj prijatel ili rodnina.
Па нема драстично поефтино да те фати и сам да градиш, на прв поглед е така.
Јака ти е на сред пат за Куманово, сам треба да си одлучиш, макар што градат инфраструктура и пристапот до град е Ок.
I dali moze karabina da se upise vo kataster ili cela koga ke se zavrsi so fasada.
Не, мора да ја завршиш!
Летаат лиценци за таква услуга.
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
5
Вака сега. Бидејќи сум неинформиран кога станува збор за градба на објект имам неколку прашања.
1. Најдов плац што е во сосопственост со РМ, парцелата е 1700 од кои 200 квадрата се на РМ. На тоа место предвидено е сообраќајница,односно улица што не верувам дека би се изградила која би била пристап до плацот.Доколку се решам на таков чекор бидејки плацот е на 15м од главна улица дали сам можам на тој простор да пробијам некаков пат дури да се отвори таа спомената сообраќајница.
2.Дали воопшто можам да градам на плац кој е во сосопственост со РМ.
3. Како се движат комуналии во Маџари
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Da ne pocnuvam nova tema, nekoj da preporaca najeftin nacin za privremena hidroizolacija na terasa. Planot mi e da stavam plocki ali treba da ja sredam ogradata bidejki mrda, pa mi treba nesto privremeno, nekoj premaz ili slicno ako ima sto e lesno za stavanje. Ne sum vo mk pa ne znam sho tocno ima tamu. Fala
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Da ne pocnuvam nova tema, nekoj da preporaca najeftin nacin za privremena hidroizolacija na terasa. Planot mi e da stavam plocki ali treba da ja sredam ogradata bidejki mrda, pa mi treba nesto privremeno, nekoj premaz ili slicno ako ima sto e lesno za stavanje. Ne sum vo mk pa ne znam sho tocno ima tamu. Fala
Најдобро исконтактирај ги, за да ти препорачаат што да користиш.
Немам користено нивни производи но имаш добро објаснување на страната.


Имам користено Хидростоп Еластик на Кема (го зедов од Агнеса)
Исконтактирај ги исто, ќе видиш што ќе ти препорачаат.
Овај го користат за тераси, изолации, за базени мислам исто.
Јас со ова изолирав т.е. премачкав надворешен ѕид кој идеше во допир со сливна вода од олук.
Ми требаше за мала површина па во тоа кантата имаше 2 литра течност (во посебни шишиња) и по 1кг (колку што се сеќавам) прашок, мешаш тоа и мачкаш во 2 слоеви.
Тебе најверојатно ќе ти понудат во вреќи заради површината која ја имаш...


Еве и каталог на производите на Кема, го најдов онлјан, не знам чиј е но објаснато е за нивните производи.
 

Attachments

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Најдобро исконтактирај ги, за да ти препорачаат што да користиш.
Немам користено нивни производи но имаш добро објаснување на страната.


Имам користено Хидростоп Еластик на Кема (го зедов од Агнеса)
Исконтактирај ги исто, ќе видиш што ќе ти препорачаат.
Овај го користат за тераси, изолации, за базени мислам исто.
Јас со ова изолирав т.е. премачкав надворешен ѕид кој идеше во допир со сливна вода од олук.
Ми требаше за мала површина па во тоа кантата имаше 2 литра течност (во посебни шишиња) и по 1кг (колку што се сеќавам) прашок, мешаш тоа и мачкаш во 2 слоеви.
Тебе најверојатно ќе ти понудат во вреќи заради површината која ја имаш...


Еве и каталог на производите на Кема, го најдов онлјан, не знам чиј е но објаснато е за нивните производи.
Fala druze za opsirniot odgovor. Rojalinvest gi znam i vidov sto imaat a drugive ne gi znam koi se. Im pisav na ovie od kema bidejki imaa mejl u katalogot, ali eve go se odbi, izglea ne postoi toj mejl vekje haha. Ke gi kontaktiram rojalinvest da vidam. Problem so makedonskite firmi e sto povekjeto ne odgovaraat na mejlovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom