Помош - сакам да градам!

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Fala druze za opsirniot odgovor. Rojalinvest gi znam i vidov sto imaat a drugive ne gi znam koi se. Im pisav na ovie od kema bidejki imaa mejl u katalogot, ali eve go se odbi, izglea ne postoi toj mejl vekje haha. Ke gi kontaktiram rojalinvest da vidam. Problem so makedonskite firmi e sto povekjeto ne odgovaraat na mejlovi.
Да, во право си, најголем дел воопшто не одговараат на мејлови.

Исконтактирај ги овие од Агнеса или барај од сите фб страници.

Исто, заборавив да ти кажам, над оваа смесата што ја намачкав ставив стиропор плус лим одозгора за да не налива вода. Од внатрешна страна на ѕидот минатата година ми јави влага па затоа превзедов таков чекор. Еве оваа зима нема влага, што значи ѕидот немаше контакт со вода.

Од Агнеса ми кажаа да не ја оставам смесата директно изложена на сонце бидејќи по некое време (мислам дека година дена ми рекоа) ќе се направи слично на гума и ќе се одлепи - значи што и да изолираш потребно е над неа потоа да имаш плочки или пак нешто друго за директ да не е изложена на сонце.

Распрашај ги подобро фирмите пред да се одлучиш било што.
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
23
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
Сигурно мислеш на сендвич панелите, они се околу 1000 од квадрат отприлика, незнам баш некоја фирма да ти препорачам ама имаш на интерент да најдеш, само знам дека панелите се метро широки и некај 8 метри долги па ти си ги сечеш, може и точни димензии ама сигурно ќе си го платеш отпадот.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Здраво. Сакам да градам 2* 7x3, (летна кујна и нешто како остава). Сакам да ги правам од материјал како што ги градат монтажниме сали и фабрики. Не знам како се вика точно, барам по интернет некоја фирма ама не можам да најдам.
Ако имате некој искуство, да ми кажете за цена и да ми препорачате фирма. Благодарам
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
23
Сигурно мислеш на сендвич панелите, они се околу 1000 од квадрат отприлика, незнам баш некоја фирма да ти препорачам ама имаш на интерент да најдеш, само знам дека панелите се метро широки и некај 8 метри долги па ти си ги сечеш, може и точни димензии ама сигурно ќе си го платеш отпадот.
Па не знам, како се викаат точно, сугурно тие.
Метро широки? Не е многу тоа?
Отпадот? Многу време ќе ми одземе со тврда градба, за нешто што не би го користел многу. Сепак, благодарам.
Автоматски споено мислење:

Фала другарче.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ovie ken panel se skapi. Jas pred godina i pol gi prashav za garaza 6x3x2.4 i mi rekoa 3900evra.
Tvdra gradba bi pominal najeftino pogotovo ako mozes del od rabotata da ja zavrsis sam, a i mozes polovni cigli i keramidi da najdes bidejki za ona sto sakas da gradis ke bidat okej.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo,planiram da gradam...pa bi sakal da znam dokolku samo placot me kosta 30000€ Vo gradezen reon bez izvadena dozvola za gradba,kolku bi me kostalo se drugo ostanato za kuca od 120m2 kluc na taka?
Moeto mislenje bez iskustvo e mesto -30000€ dozvola za gradba i komunalii 10000€ gradba kluc na raka(inaku planiram so majstor)40000€.
Bi ve zamolil vase mislenje
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знаеме колку ти се комуналии од м2! Варираат од 10 до 100 и нешто евра зависи од делот на градот.
Клуч на рака под 400 евра м2 тешко, јас кога градев пред 9 години така беше, сега сигурно не е поефтино.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Не знаеме колку ти се комуналии од м2! Варираат од 10 до 100 и нешто евра зависи од делот на градот.
Клуч на рака под 400 евра м2 тешко, јас кога градев пред 9 години така беше, сега сигурно не е поефтино.
Zdravo, placot se naoga vo naselba K.Voda blisku posledna 24ka, neznam kolku bi kostale komunalii,inaku za gradba ima firma TEKTUK koja sto gradi kljuc na raka za okolu 300€m2 ama neznam dali toa e dobra opcija ili ne?
Me interesira temava deka se mislam dali da pocnam ili ne so budzet 80k€
Pozdrav
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Zdravo, placot se naoga vo naselba K.Voda blisku posledna 24ka, neznam kolku bi kostale komunalii,inaku za gradba ima firma TEKTUK koja sto gradi kljuc na raka za okolu 300€m2 ama neznam dali toa e dobra opcija ili ne?
Me interesira temava deka se mislam dali da pocnam ili ne so budzet 80k€
Pozdrav
Јако името на фирмата :D тектук инаку во некои дијалекти значи ретко, тука таму! Да не е Тектум? Дечкото е од Неготино мислам.
Инаку може 300 евра ама види што во нив влегува и какви материјали.
Ако имаш 80 к почнувај, секако нема да ти стигнат, ама и да чекаш не е решение!
За комуналии таму искрено не знам, треба да е околу 70-80 евра м2, ама ова е моја претпоставка. По логика треба да се поефтини, но во Мк нема логика во ништо па ни во тоа.
 
Член од
25 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Јако името на фирмата :D тектук инаку во некои дијалекти значи ретко, тука таму! Да не е Тектум? Дечкото е од Неготино мислам.
Инаку може 300 евра ама види што во нив влегува и какви материјали.
Ако имаш 80 к почнувај, секако нема да ти стигнат, ама и да чекаш не е решение!
За комуналии таму искрено не знам, треба да е околу 70-80 евра м2, ама ова е моја претпоставка. По логика треба да се поефтини, но во Мк нема логика во ништо па ни во тоа.
Da Tektum inginering
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da kupam plac za koj ima gotov osnoven plan i se drugo zaedno so plateni komunalii. No problemot e sto dozvolata za gradenje vazi samo 2 godini, i vo ovoj slucaj rokot e veke pominat.
Sakam da znam dali postoi moznost da ne se plakat uste ednas komunalii ili mora se da pocnuva od pocetok kade sto ke mora da se platat pak komunalii?

Fala i pozdrav.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Zdravo, sakam da kupam plac za koj ima gotov osnoven plan i se drugo zaedno so plateni komunalii. No problemot e sto dozvolata za gradenje vazi samo 2 godini, i vo ovoj slucaj rokot e veke pominat.
Sakam da znam dali postoi moznost da ne se plakat uste ednas komunalii ili mora se da pocnuva od pocetok kade sto ke mora da se platat pak komunalii?

Fala i pozdrav.
Ovoj da ne e od ovie opstinite sto gi prodavaat, pa nekoj go zel eftino i sea ti go prodava tebe?
Ako e ovakov slucaj ja bi begal podaleku bidejki ke ti go zeme opstinata.
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ovoj da ne e od ovie opstinite sto gi prodavaat, pa nekoj go zel eftino i sea ti go prodava tebe?
Ako e ovakov slucaj ja bi begal podaleku bidejki ke ti go zeme opstinata.

Ne, se raboti za covek sto go znam i koj megu vreme kupi drug plac i gradese nesto pogolemo. Sega sakam da znam dali postoi opcija da se spasat tie pari.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Zdravo, sakam da kupam plac za koj ima gotov osnoven plan i se drugo zaedno so plateni komunalii. No problemot e sto dozvolata za gradenje vazi samo 2 godini, i vo ovoj slucaj rokot e veke pominat.
Sakam da znam dali postoi moznost da ne se plakat uste ednas komunalii ili mora se da pocnuva od pocetok kade sto ke mora da se platat pak komunalii?

Fala i pozdrav.
Дозволата за градење за тој проект важи две години. Ако градиш нешто друго, ќе мора нова пресметка на комуналиите да направиш, а ако го градиш истиот проект, ќе треба да ја пројдеш легалната процедура со свои имотни листови. Кога ќе дојде моментот за калкулација на комуналии или ќе треба да доплатиш или ќе ја почастиш општината (ако градиш помала квадратура), пошо мислам дека не враќаат назад такви пари.
Зошто не отидеш во сектор за урбанизам и не си се распрашаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom