Помош - сакам да градам!

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Штом е маркицата 70м2 основа тоа е максимално и неможе повеќе да градиш. Летниковци смееш тие спаѓаат во монтажни објекти како пример шупа или слично. Ќе речеш дека ти е помошен објект на градилиште. Тоа стои во законот и ќе ти остане засекогаш, но нема да ти биде впишан во имотен лист.
Настрешница можеш да пуштиш уште 30м2 ако сакаш, ама што фајде ако доле немаш плоча (а тоа несмееш), нема ваљда на земја да ти биде летната кујна :) башка мора таа настрешница да стои на некои столбови со темели, сепак е квадратура... несмееш ни да ја затвориш со страници.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Може да си направи плоча , нема ограничувања во таа смисла.
.Најважно е да изгледа како времен објект а настрешницата тоа и е!
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Вака сега, моиве викнале лимар и тој наместил 30 ќерамиди (наши кои ги имавме веќе купено) и ставил силикон на некои позиции од кај што прокиснуваше. Нормално и ги извадил старите ќерамиди кои што биле оштетени. Околу 3 саата работа, двајца луѓе, од кои едниот не се качувал на кров туку само држел скала, подавал и позимал ќерамиди итн.. За ова лимаров им земал 8000! Дали сум во право кога им викам дека буквално ги опљачкал?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Вака сега, моиве викнале лимар и тој наместил 30 ќерамиди (наши кои ги имавме веќе купено) и ставил силикон на некои позиции од кај што прокиснуваше. Нормално и ги извадил старите ќерамиди кои што биле оштетени. Околу 3 саата работа, двајца луѓе, од кои едниот не се качувал на кров туку само држел скала, подавал и позимал ќерамиди итн.. За ова лимаров им земал 8000! Дали сум во право кога им викам дека буквално ги опљачкал?
Од ваша гледна точка да, ама почекајте , ако наесен и следната есен а можеби и 5-10 години сте раат по таа тема , тогаш џабе ви работеле:).
А цените се такви оти сите учевме (да не работиме) за инженери, правници и економисти е сега нема кој да биде лимар, тој што ќе се нафати, може слободно да си формира цена .
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Од ваша гледна точка да, ама почекајте , ако наесен и следната есен а можеби и 5-10 години сте раат по таа тема , тогаш џабе ви работеле:).
А цените се такви оти сите учевме (да не работиме) за инженери, правници и економисти е сега нема кој да биде лимар, тој што ќе се нафати, може слободно да си формира цена .
Како бе џабе ни работеле, па сигурно секоја година не се репарира кров. Овој е стар 20 години и има лоши ќерамиди, затоа протекол. По таа логика и само една порозна ќерамида да сменеше ќе можеше да наплати колку сака под изговор дека 10 години ќе бидеме раат? Колку што сработил толку треба и да наплати.

Иначе има лимари сигурно, ќе свртев по огласиве ќе одберев некоја понуда. Овој демек по препорака бил. Во секој случај, ако е генерално тука негде цената, јбг тоа е, нека си ги троши со здравје парите и сите одиме за лимари :) Ама јас се сомневам дека претерал. Па барем да требало да ги опшива со лим оџаците, ќе разберев некако, ама вака..
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може да си направи плоча , нема ограничувања во таа смисла.
.Најважно е да изгледа како времен објект а настрешницата тоа и е!
Тоа за имотен лист не ни сакам да го има просторов битно ми е да е покриено а пошо куќата ке биде монтажна така да и настрешницата нема да биде со бетонски столбови оние класичните,муабетот ми е дали може некако да се маскира сетоа тоа да не ми прават проблеми инспекции затоа што просторот ми е потребен а немам можност да го направам во куќата
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Тоа за имотен лист не ни сакам да го има просторов битно ми е да е покриено а пошо куќата ке биде монтажна така да и настрешницата нема да биде со бетонски столбови оние класичните,муабетот ми е дали може некако да се маскира сетоа тоа да не ми прават проблеми инспекции затоа што просторот ми е потребен а немам можност да го направам во куќата
Не мора да го маскираш, освен ако со градбата не му затвараш нешто на некој од комшиите па да те пријавува! И тогаш нема да можат да ти направат ништо ама ќе ти го расипуваат раатот.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Другарчиња, би сакал да добијам груба пресметка од вас, наскоро ќе почнам куќарче од 90 квадрати, старата ќе ја урнам, па нова ќе правам, па со евентуални 90 - 95 квадрати, дали можам да направам скромна куќичка со 25 000 евра основни трошоци? (Се разбира за карабина зборувам) Под тоа подразбирам, изнесување на шут, фирма за градење, воведување струја и вода во куќата, мачкање надвор и внатре, едно скромно купатило до 1200-1300 евра, плочки во ходникот со ПВЦ џамови цела куќа, солидни врати внатре, и една кујна од 800-900 евра, на група пресметка дали ќе ми стигнат 25 000 евра? Фирмата само за куќата би ме чинела 12-500 - 13 000 евра, па дали можам со 12 000 евра да ги постигнам сите останати финеси.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Како бе џабе ни работеле, па сигурно секоја година не се репарира кров. Овој е стар 20 години и има лоши ќерамиди, затоа протекол. По таа логика и само една порозна ќерамида да сменеше ќе можеше да наплати колку сака под изговор дека 10 години ќе бидеме раат? Колку што сработил толку треба и да наплати.

Иначе има лимари сигурно, ќе свртев по огласиве ќе одберев некоја понуда. Овој демек по препорака бил. Во секој случај, ако е генерално тука негде цената, јбг тоа е, нека си ги троши со здравје парите и сите одиме за лимари :) Ама јас се сомневам дека претерал. Па барем да требало да ги опшива со лим оџаците, ќе разберев некако, ама вака..
Сите такви поправки дерат. Сите. Земаат по 20-50 евра на час, чисти, башка материјал. Ни ДДВ ни бутур. Плус кај нас се мрзотини, сака да работи 3 дена во месец и да извади цела плата.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Другарчиња, би сакал да добијам груба пресметка од вас, наскоро ќе почнам куќарче од 90 квадрати, старата ќе ја урнам, па нова ќе правам, па со евентуални 90 - 95 квадрати, дали можам да направам скромна куќичка со 25 000 евра основни трошоци? (Се разбира за карабина зборувам) Под тоа подразбирам, изнесување на шут, фирма за градење, воведување струја и вода во куќата, мачкање надвор и внатре, едно скромно купатило до 1200-1300 евра, плочки во ходникот со ПВЦ џамови цела куќа, солидни врати внатре, и една кујна од 800-900 евра, на група пресметка дали ќе ми стигнат 25 000 евра? Фирмата само за куќата би ме чинела 12-500 - 13 000 евра, па дали можам со 12 000 евра да ги постигнам сите останати финеси.
За тие пари можеш да изградиш куќа од околу 80м2, се во зависност од квалитетот на работната рака и на материјалите, по системот клуч на рака. Секако можеш и поголема, но не штеди на квалитетот на конструкцијата.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Другарчиња, би сакал да добијам груба пресметка од вас, наскоро ќе почнам куќарче од 90 квадрати, старата ќе ја урнам, па нова ќе правам, па со евентуални 90 - 95 квадрати, дали можам да направам скромна куќичка со 25 000 евра основни трошоци? (Се разбира за карабина зборувам) Под тоа подразбирам, изнесување на шут, фирма за градење, воведување струја и вода во куќата, мачкање надвор и внатре, едно скромно купатило до 1200-1300 евра, плочки во ходникот со ПВЦ џамови цела куќа, солидни врати внатре, и една кујна од 800-900 евра, на група пресметка дали ќе ми стигнат 25 000 евра? Фирмата само за куќата би ме чинела 12-500 - 13 000 евра, па дали можам со 12 000 евра да ги постигнам сите останати финеси.
90 м2 клуч на рака за 25 000 не бива 75-80 м2 ок е , не супер ама може.
Уствари може ама ако сам работиш некои работи: плочки, инсталации , фасада ....
Се што е под 300 евра за м2 е тенко и тешко изводливо.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Другарчиња, би сакал да добијам груба пресметка од вас, наскоро ќе почнам куќарче од 90 квадрати, старата ќе ја урнам, па нова ќе правам, па со евентуални 90 - 95 квадрати, дали можам да направам скромна куќичка со 25 000 евра основни трошоци? (Се разбира за карабина зборувам) Под тоа подразбирам, изнесување на шут, фирма за градење, воведување струја и вода во куќата, мачкање надвор и внатре, едно скромно купатило до 1200-1300 евра, плочки во ходникот со ПВЦ џамови цела куќа, солидни врати внатре, и една кујна од 800-900 евра, на група пресметка дали ќе ми стигнат 25 000 евра? Фирмата само за куќата би ме чинела 12-500 - 13 000 евра, па дали можам со 12 000 евра да ги постигнам сите останати финеси.
Nevozmozna misija ti e ova...... pisi mi vo pp ke ti objasnam I detali se sto te interesira zasto gradam kluc na kraka kukja od 140m2[DOUBLEPOST=1509108321][/DOUBLEPOST]
90 м2 клуч на рака за 25 000 не бива 75-80 м2 ок е , не супер ама може.
Уствари може ама ако сам работиш некои работи: плочки, инсталации , фасада ....
Се што е под 300 евра за м2 е тенко и тешко изводливо.
Mnogu zavisi sto bara od materijali I kakov plan ima... ima drasticni razliki vo ceni na primer cena za parket I laminat po kvadrat ne e ista.. lim I keramida ne e ista cena fasada stiropor I kamena volna ne e isto I red drugi raboti....
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Не другари, никој не спомна изведба клуч на рака, туку карабина 90-95 квадрати, која со некои солидни материјали, би ме чинела околу 12500-13000 евра, прашањето беше дали можам потоа внатре со уште 12-13.000 да ставам вода струја, мачкање од надвор и внатре, ПВЦ џамови, солидни 4-5 врати од по 100-120 евра, да направам солидно купатило, ламинат во скоро сите простории, плочки во ходникот, и едно кујниче до 800 900 евра.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Добро утро дечки, зошто никој не ме предупреди дека комшии можат да бидат многу заебана ствар Бог да чува :facepalm:...мислиш ко Сиријци да им доаѓаат во комшии а не млад пар со дете, одма контри одма викнале сите геодети! па па па па што народ сме биле..:bance:.шампиони!
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Добро утро дечки, зошто никој не ме предупреди дека комшии можат да бидат многу заебана ствар Бог да чува :facepalm:...мислиш ко Сиријци да им доаѓаат во комшии а не млад пар со дете, одма контри одма викнале сите геодети! па па па па што народ сме биле..:bance:.шампиони!
Е ако де ! И геодетите треба леб да јадат;). Пред 30 години плац се купуваше на збор од газдата, сега 5 пати се премерува, ко тие 2-3 квадрати таму ваму ќе ги најадат за цел живот.
Тури им таквоото, како они со тебе така ти со нив. Тоа е од немање попаметна работа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не другари, никој не спомна изведба клуч на рака, туку карабина 90-95 квадрати, која со некои солидни материјали, би ме чинела околу 12500-13000 евра, прашањето беше дали можам потоа внатре со уште 12-13.000 да ставам вода струја, мачкање од надвор и внатре, ПВЦ џамови, солидни 4-5 врати од по 100-120 евра, да направам солидно купатило, ламинат во скоро сите простории, плочки во ходникот, и едно кујниче до 800 900 евра.
Карабина од 90м2 може да те фати и помалку од 13000 евра, но тоа не значи дека треба да се лажеш со фирми кои градат карабина за 75 евра од квадрат. Што се однесува до остатокот од парите, повторно се зависи што ќе правиш и што ќе ставаш. Ако треба само да ти се направи инсталација на вода и струја, тоа не е прескапо, но ако треба да носиш бандери, цевки за да донесеш до куќата струја и вода, ќе те фати скапо. Тоа малтери, ламинати, кујни не е скапа работа, но прозори, фасада, термоизолации, хидроизолации.........., многу ќе ти изедат од тој буџет од 13000 евра. Затоа прво осмисли што точно сакаш и какви материјали планираш да вградуваш, па потоа ќе знаеш дали тие пари ќе ти стигнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom