Помош - сакам да градам!

Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Па некако Алупластот има повисока цена за истата нарачка...
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Sega dobiv i Veka effective line? Se mislam... Dajde pomos iskustva

Sent from my E7s using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Sega dobiv i Veka effective line? Se mislam... Dajde pomos iskustva

Sent from my E7s using Tapatalk[/QU
OTE]


Eve ja doma imam od pred 8 godini falc salamander, toa e nalepnici salamander no turski profili ama pa sum mnogu zadovolen I mnogu dobro dihtovaat. I vo vikendichka imam roplast I od tie sum zadovolen.
Moj predlog e da odis kaj nekoj prijatel/drugar shto vekje ima staveno pvc prozori I ako e zadovolen stavaj isto takvi.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Mal update na mojata rabota i toa do kade sum
DO NIKADE!
Trista dokumenti treba, I normalno paricka za niv, napraviv parcelijalizacija na placot na 4 placa, neka si bide podelen, ne se znae utre shto nosi (60 000 den koshta uslugata)
Reshivme kakov zid/izolacija, dupli sendvich zid, so vozdushen dzeb megju I tervol napolnet so 10cm stiropor nadvoreshen.
Cenata po m2 bi bila od 100eur do 120eur za karabina.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Mal update na mojata rabota i toa do kade sum
DO NIKADE!
Trista dokumenti treba, I normalno paricka za niv, napraviv parcelijalizacija na placot na 4 placa, neka si bide podelen, ne se znae utre shto nosi (60 000 den koshta uslugata)
Reshivme kakov zid/izolacija, dupli sendvich zid, so vozdushen dzeb megju I tervol napolnet so 10cm stiropor nadvoreshen.
Cenata po m2 bi bila od 100eur do 120eur za karabina.
Kade se pravi parcelizacija? Vo opstina?
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
@murto Firmi privatni go pravat toa, kako plan e, go izgotvuvaat, I oni so opshtinata komuniciraat I gi podnesuvaat dokumenti.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Kade se pravi parcelizacija? Vo opstina?
Кај геодет, он ќе ти одцрта и подели на колку дела сакаш, после си плаќаш на катастарот за спроведување и толку
постои и окрупнување на парцели, да ти се спојат најмалку 2 што граничат итн.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Кај геодет, он ќе ти одцрта и подели на колку дела сакаш, после си плаќаш на катастарот за спроведување и толку
постои и окрупнување на парцели, да ти се спојат најмалку 2 што граничат итн.
Decki dali okov Arc e pod grupata Roto I dali e dobar?

Sent from my E7s using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Среќна нова година другари и другарки :) Па со желби за убави градби :)
 
Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
Decki dali okov Arc e pod grupata Roto I dali e dobar?

Sent from my E7s using Tapatalk
Ако сеуште немаш поставено прозори
Оков Мако профил Алупласт
Фирма Темс холдиг
Професионална монтажа + ти даваат можност за плаќање на 36рати без камата и др скриени трошоци.
Еве ти бројче 077670691
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Нова сум на форумов, се обидов да најдам одговор на моето прашање , но не успеав.

Ми треба инфо доколку некој е запознаен , во врска со измената на законот за надградба од 2016 година за подрачја без никаква урбанистичка документација.
Е сега, сакам да градам , и за да избегнам приватно финансирање на урбанистичка документација за проширување на градежната парцела и слични „бесконечни постапки“ ,сакам да ја искористам оваа можност со измената на законот.
Знам дека станува збор за надградба на постојната градежна парцела и за максималната висина и спратност, но никаде неможам да прочитам дали е дозволено отстапување од градежната парцела за конструктивни столбови, влезни партии ( првостепена пластика ) , како и за искористување еркерери .
Благодарам
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки,
Нова сум на форумов, се обидов да најдам одговор на моето прашање , но не успеав.

Ми треба инфо доколку некој е запознаен , во врска со измената на законот за надградба од 2016 година за подрачја без никаква урбанистичка документација.
Е сега, сакам да градам , и за да избегнам приватно финансирање на урбанистичка документација за проширување на градежната парцела и слични „бесконечни постапки“ ,сакам да ја искористам оваа можност со измената на законот.
Знам дека станува збор за надградба на постојната градежна парцела и за максималната висина и спратност, но никаде неможам да прочитам дали е дозволено отстапување од градежната парцела за конструктивни столбови, влезни партии ( првостепена пластика ) , како и за искористување еркерери .
Благодарам
За ова мислам дека @Let 3 и @Ryan Giggs можат да ти помогнат:)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
20.257
Здраво дечки,
Нова сум на форумов, се обидов да најдам одговор на моето прашање , но не успеав.

Ми треба инфо доколку некој е запознаен , во врска со измената на законот за надградба од 2016 година за подрачја без никаква урбанистичка документација.
Е сега, сакам да градам , и за да избегнам приватно финансирање на урбанистичка документација за проширување на градежната парцела и слични „бесконечни постапки“ ,сакам да ја искористам оваа можност со измената на законот.
Знам дека станува збор за надградба на постојната градежна парцела и за максималната висина и спратност, но никаде неможам да прочитам дали е дозволено отстапување од градежната парцела за конструктивни столбови, влезни партии ( првостепена пластика ) , како и за искористување еркерери .
Благодарам
Ептен ти е конфузно дефинирано прашањево (со погрешно спојување на поими) ама ќе ти одговорам пошто разбирам што сакаш да прашаш :
1.Симни го службениов весник.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/56b7b8188b1b4a82aa030e7c724fd26a.pdf

2. Отвори страна 13, член 4-а став 1 и став 2 (ти се дефинирани правилата на игра спроед членот 59-ѕ кои се различни од нормалните правила), ова доколку нормално сакаш да направиш надградба на постоечки легален објект кој е надвор од плански опфат или во опфат каде што нема плански урбанистичка документација (согласно членот 59-ѕ од законот за градење).

@Sungerot Bob дечкото е пи-ар у влада (ала всаиљ со завршено средно семкарско и плакато лепачко) и работи пропаганда и нема врска од познавање на закони ;)
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ептен ти е конфузно дефинирано прашањево (со погрешно спојување на поими) ама ќе ти одговорам пошто разбирам што сакаш да прашаш :
1.Симни го службениов весник.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/56b7b8188b1b4a82aa030e7c724fd26a.pdf

2. Отвори страна 13, член 4-а став 1 и став 2 (ти се дефинирани правилата на игра спроед членот 59-ѕ кои се различни од нормалните правила), ова доколку нормално сакаш да направиш надградба на постоечки легален објект кој е надвор од плански опфат или во опфат каде што нема плански урбанистичка документација (согласно членот 59-ѕ од законот за градење).

@Sungerot Bob дечкото е пи-ар у влада (ала всаиљ со завршено средно семкарско и плакато лепачко) и работи пропаганда и нема врска од познавање на закони ;)
Фала ти, тоа е тоа што го барав. Не знам што е конфузно напишано, но драго ми е дека се разбравме :)
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom