Помош - сакам да градам!

Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Хахаха така е, според аватарот геодет си
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ништо, ништо другарче, се имам блиску до старата куќа, само нови инсталации струја вода и такви работи, тоа ме плашеа да не се повеќе пари, инаку се друго, како што набројав, со многу добри материјали, карабина ќе ми направат за 13.000, па се надевам дека со уште толку пари, ќе успеам да ја затворам, фасадата од надвор може да почека една година откако ќе ја направам куќата, додека да се консолидирам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ништо, ништо другарче, се имам блиску до старата куќа, само нови инсталации струја вода и такви работи, тоа ме плашеа да не се повеќе пари, инаку се друго, како што набројав, со многу добри материјали, карабина ќе ми направат за 13.000, па се надевам дека со уште толку пари, ќе успеам да ја затворам, фасадата од надвор може да почека една година откако ќе ја направам куќата, додека да се консолидирам.
Тоа ти е голема грешка. Стави си одма по поставувањето на прозорите и фасада од стиропор. После неколку години ако ставиш термоизолациона фасада можеби ќе ти се појави мувла, а и пред тоа може да се појави кондензација. Подобро стави поевтин ламинат, кујна, плочки и такви ствари, отколку да штедиш на термо и хидроизолација:)
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Зборуваме за внатрешна изолација, или надворешна. Пошто сум лаик во ова, морам да прашам :)
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Dechki dobro utro, dali ima nekoj iskustvo t.e dali ima napraveno kukja so Ytong blokovi? Mnogu mislenja ima i site ko za belja razlichni! :) Internetot vika...si go falam svoeto, dechkite od Ytong niz celiot svet si go falat proizvodot najvekje shto mozat, shto e i normalno.

Eden moj poznanik vika...ciglata e sredovekovno sredstvo za gradenje i sega ima novi metodi/materijali za gradenje.

Fala vi decki :)[DOUBLEPOST=1509436914][/DOUBLEPOST]https://www.youtube.com/watch?v=8jt-1-EgB6Q Eve edno pouchno video za izolacija :)
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Зборуваме за внатрешна изолација, или надворешна. Пошто сум лаик во ова, морам да прашам :)
Стиропорната фасада се поставува од надвор на ѕидовите. Или евентуално скрати од големина на циглите, земи потенки и поевтини, па ќе можеш да ставиш и внатрешна изолација. Секако, ако ти сам си ги купуваш материјалите.

Dechki dobro utro, dali ima nekoj iskustvo t.e dali ima napraveno kukja so Ytong blokovi? Mnogu mislenja ima i site ko za belja razlichni! :) Internetot vika...si go falam svoeto, dechkite od Ytong niz celiot svet si go falat proizvodot najvekje shto mozat, shto e i normalno.

Eden moj poznanik vika...ciglata e sredovekovno sredstvo za gradenje i sega ima novi metodi/materijali za gradenje.

Fala vi decki :)[DOUBLEPOST=1509436914][/DOUBLEPOST]https://www.youtube.com/watch?v=8jt-1-EgB6Q Eve edno pouchno video za izolacija :)
@icemaher градеше куќа со Итонг блокови. Тука можеш да прочиташ повеќе за нив:)
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Другарчиња, би сакал да добијам груба пресметка од вас, наскоро ќе почнам куќарче од 90 квадрати, старата ќе ја урнам, па нова ќе правам, па со евентуални 90 - 95 квадрати, дали можам да направам скромна куќичка со 25 000 евра основни трошоци? (Се разбира за карабина зборувам) Под тоа подразбирам, изнесување на шут, фирма за градење, воведување струја и вода во куќата, мачкање надвор и внатре, едно скромно купатило до 1200-1300 евра, плочки во ходникот со ПВЦ џамови цела куќа, солидни врати внатре, и една кујна од 800-900 евра, на група пресметка дали ќе ми стигнат 25 000 евра? Фирмата само за куќата би ме чинела 12-500 - 13 000 евра, па дали можам со 12 000 евра да ги постигнам сите останати финеси.
Јас сум при крај со мојата карабина за викендица, 150м2 станбен простор на 3 нивоа (80м2 поткровје на гредоред) 32м2 тераси.
Без преградни ѕидови, тоа ќе го правам со гипс.
Цена 11 000е материјал + работна рака + превоз (што многу ме кошташе, бидејќи сум ван цивилизација).
Инсистирај со твои материјали!
Никако друг да ти набавува. Ќе те боли глава ама има разлика меѓу цигла и цигла или лим и лим и слично.
Најмалку 1500-2000е ќе изгубиш ако друг ти набавува материјали + какви ќе набави е прашање.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Стиропорната фасада се поставува од надвор на ѕидовите. Или евентуално скрати од големина на циглите, земи потенки и поевтини, па ќе можеш да ставиш и внатрешна изолација. Секако, ако ти сам си ги купуваш материјалите.


@icemaher градеше куќа со Итонг блокови. Тука можеш да прочиташ повеќе за нив:)
Му пишав на icemaher ама го нема кој знае што мака видел при градење па го фрлил и pc и телефон и форум у к*рац[DOUBLEPOST=1509870572][/DOUBLEPOST]
Јас сум при крај со мојата карабина за викендица, 150м2 станбен простор на 3 нивоа (80м2 поткровје на гредоред) 32м2 тераси.
Без преградни ѕидови, тоа ќе го правам со гипс.
Цена 11 000е материјал + работна рака + превоз (што многу ме кошташе, бидејќи сум ван цивилизација).
Инсистирај со твои материјали!
Никако друг да ти набавува. Ќе те боли глава ама има разлика меѓу цигла и цигла или лим и лим и слично.
Најмалку 1500-2000е ќе изгубиш ако друг ти набавува материјали + какви ќе набави е прашање.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
11000 eur plus prevozot I plus materijalite? Ehhh ima mnogu razlika sekoj shto gradi, kakov materijal, kakvi prozori, kakva cigla....itn itn, ajde ako mozesh pishi ni do kade si.[DOUBLEPOST=1509870902][/DOUBLEPOST]Dobro utro dechki ima nekoj iskustvo so podno greenje?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1300869023392593&id=1216211818524981

Ova se rehau Macedonia, gi gledam na facebook mnogu provide izgleda...ama neli samo izgleda bidejki videoto e sigurno od nekoj Germanski majstor a ne nashe majstorcheto

Moze li podno da se napravi na sprat?

I dali ima nekoj iskustvo so podno, mislam na podno kade Shto voda I cirkulirala I zagrevala.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Што те интересира конкретно, за подното?
Може на спрат, кај има под може подно☺! Друго прашање е со што ќе го грееш? Нафта, дрва, струја? Парно како парно, има комодитет ама и чини доста.
Мене од почеток силно ми сметаше ако е на потопло ставено , после му најдов оптимум и нема гајле.
Кај мене е од печка на дрва, комбинирано со панели и струја! И сега се греам на клима
Печката и дрвата само ако бапне - 15 и полошо.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Што те интересира конкретно, за подното?
Може на спрат, кај има под може подно☺! Друго прашање е со што ќе го грееш? Нафта, дрва, струја? Парно како парно, има комодитет ама и чини доста.
Мене од почеток силно ми сметаше ако е на потопло ставено , после му најдов оптимум и нема гајле.
Кај мене е од печка на дрва, комбинирано со панели и струја! И сега се греам на клима
Печката и дрвата само ако бапне - 15 и полошо.
Еххх немам се уште појма на што ќе грееме, глава боли од размислување, знам дрва дека не сакам, ова сега со акцизава на нафта ми смени мислење бидејки ќе биде скапо, печка на пелети Добра јака некоја со Automatic полнење...а за rehau во МК има некое мислење?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Како да вртиш или ќе дојдеш до струја или брикети! И двете задоволства се скапи.
Подобро инвестирај во топлотна пумпа (клима) и приклучи го подното на неа .
Верувај во што и да инвестираш нема да биде ефтино ама за топлотната пумпа има тенденција да се отплаќа а другиве начини на греење, само ќе поскапуваат!
Пелетите во Мк никад нема да бидат исплатлив извор на топлина, од многу причини.[DOUBLEPOST=1509880775][/DOUBLEPOST]Го видов рехау , ништо ново ! Секаде имаш таква опција.
Ако си од Скопје тркни до Вентилтрејд меѓу Пинтија и Драчево ем се ќе ти пресметаат, ќе ти обезбедат материјал,монтери ....
Елементи за подно произведуваат и некои фирми овде во Мк, Фрагмат мислам дека има таква програма.
Пролистај, прошетај поефтино ќе ти излезе ако ти си ја организираш работата. Ако пак имаш пари и не сакаш да се замараш тогаш викај некој како Рехау или сличен со програма клуч на рака и не се мачи!
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Му пишав на icemaher ама го нема кој знае што мака видел при градење па го фрлил и pc и телефон и форум у к*рац[DOUBLEPOST=1509870572][/DOUBLEPOST]

11000 eur plus prevozot I plus materijalite? Ehhh ima mnogu razlika sekoj shto gradi, kakov materijal, kakvi prozori, kakva cigla....itn itn, ajde ako mozesh pishi ni do kade si.[DOUBLEPOST=1509870902][/DOUBLEPOST]Dobro utro dechki ima nekoj iskustvo so podno greenje?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1300869023392593&id=1216211818524981

Ova se rehau Macedonia, gi gledam na facebook mnogu provide izgleda...ama neli samo izgleda bidejki videoto e sigurno od nekoj Germanski majstor a ne nashe majstorcheto

Moze li podno da se napravi na sprat?

I dali ima nekoj iskustvo so podno, mislam na podno kade Shto voda I cirkulirala I zagrevala.
Последен пат бил уклучен вчера во 23:07 часот. Јас колку што знам до сега само пофални зборови има кажано за Итонгот.

Што се однесува до подното греење мој совет ти е да не ставаш. Прво тргам од тоа што таа топлина не е добра за самата циркулација на стапалата. Подобро стави си термоизолација на подот (кошулица со стиропор, минерална волна...).
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Како да вртиш или ќе дојдеш до струја или брикети! И двете задоволства се скапи.
Подобро инвестирај во топлотна пумпа (клима) и приклучи го подното на неа .
Верувај во што и да инвестираш нема да биде ефтино ама за топлотната пумпа има тенденција да се отплаќа а другиве начини на греење, само ќе поскапуваат!
Пелетите во Мк никад нема да бидат исплатлив извор на топлина, од многу причини.[DOUBLEPOST=1509880775][/DOUBLEPOST]Го видов рехау , ништо ново ! Секаде имаш таква опција.
Ако си од Скопје тркни до Вентилтрејд меѓу Пинтија и Драчево ем се ќе ти пресметаат, ќе ти обезбедат материјал,монтери ....
Елементи за подно произведуваат и некои фирми овде во Мк, Фрагмат мислам дека има таква програма.
Пролистај, прошетај поефтино ќе ти излезе ако ти си ја организираш работата. Ако пак имаш пари и не сакаш да се замараш тогаш викај некој како Рехау или сличен со програма клуч на рака и не се мачи!
Pa ke moram da gledam, ima ima vreme ama i nema...eve go mart!
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дечки, Рехау Генео Рау Фипро или Алупласт прозори?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Со цени како се? Поразгледав по форуми, зависи о од представниците овде. Јас би играл со Рехау!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom