Помош - сакам да градам!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па пошто зел нива, прашање е за вода и струја. Ако во близина нема градска мрежа, ќе помини како еден мој приател кој морал да купи на приватно трансформатор (околу 7.000 евра) за да има дома 220 волти напон од далековод. Истиот приател требаше и да копа бунар, е сега после некое време водата стана лоша за пиење, па сега купува од оние по 5 литри за пиење а ова за миење ја користи
Затоа пред да купиш плац, треба прво да си се распрашаш и каков е, за каква намена е и какви се условите во опкружувањето. Не да ставаш после струја преку 100 бандери од соседните куќи што ти се на 10 километри.

Podno greenje pod plocki (wc,kujna,pa i hodnik) e prava stvar
Да, да, посебно за во зима, ама НЕ. Прво и основно, температурата на подното греење е штетна за стапалата, а со самото тоа и за циркулацијата. Понатаму и не треба да се набројува. Подобро стави си систем од греди и тервол или кошулица со стиропор, отколку да ставаш подно греење.

Super decki fala na site, deneska pochnav vekje so seriozni spremanja, mislenja,predlozi dr.
Makedonija e zemja kade shto site imaat svoe mislenje, se naviknav na toa vo poslednite godini, ne se sramam da kazam deka imam strav, zatoa shto 90% od lugjeto (mislam profesionalno angazirani) gledaat kako da zarabotat povekje na tebe,kako da ti namestat neshto so pomal kvalitet,poeftino poskapano i slichno.

Imav malku losho iskustvo so renoviranje na stan, po priroda ja sum mnogu cesen i gershka e moja shto mislam deka site se cesni kako i jas, preduzimach se dogovarame, jas si teram rabota ne ni idam da vidam, mislejki deka on e glaven i ke vika po masjtori i ke pazi kako na svoe...no ne bilo taka, majstorite izgleda se mnogu po kurnaz od po glavnite.

Bidejki mene placot me chini dosta mnogu, kukjata ke chini isto taka po mashala, sredstvata koi ke bidat vlozeni se ogromni (za mene barem zivotni),

Citam po kajgana forumi milion raboti i mene mi e jasno deka firma kluch na raka ke chini povekje odkolku sam da si brkam majstori....no toa e razbirlivo deka ke chini povekje, lugjeto po forumive ne sfakjaat shto e najskapo...a toa e nasheto vreme, skapoceno...jas da go brkam plochkarot da mu se javuvam on mene majmun da me pravi....kjutek ke jade odma!

Ne mi e strav za karabinata, kade shto se e vidlivo i jasno, strav mi e kakvi materijali ke vgradat posle, 100% sum siguren deka site gledaat da te preebat so neshto najeftino....dali e vrata, prozor (turski profil so nalepnici salamander, FIRMA KULJAR od Kumanovo, da, site ke gi kazam kurac me boli.) da ti staat pod koj ke krcka pa ke se nervirash navecer itn itn.

Znam isto deka i forumov ne moze da mi gi reshi site problemi, no sepak mislam ke mi dade heads up na neshto shto bi mozelo da ne mi tekne.

Pak blagodaram,

Imam idea da angaziram nekoja od ovie firmive za kluch na raka a da si imam moj doverliv nadzor koj ke im ebe mamicata od jadenje burek i ke im stoi nad glava sekoj den (pa makar sum go platil 500 eur na mesec)[DOUBLEPOST=1505671893][/DOUBLEPOST]
Jasno jasno LET 3, vo pravo si, koga kupuvavme gledavme da ima osnovni uslovi, zatoa ne kupivme vo G. Sonje (Skopsko) kade shto se 50% poeftini placovite.

Struja imam vo plac pored ograda vkopana, voda imam cefka vo plac, kanalizaciska mreza na 150 metri.
Потполно те разбирам, јас првенствено од свое искуство знам колку ,,професионалци" имаме во земјава. А што се однесува за квалитетот, подобро плати работна рака на квалитетна фирма, а материјалите купувај си ги сам. Ем поквалитетно, ем посигурно, ем поевтино.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
За време на рамнење скинато не обележано црево за вода. Санирано за 1час и потрошени 600 денари.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите, нов член сум тука ама стар читач на различни теми :)
Од наредна недела веројатно почнувам со изградба на куќа, ме фаќа паника како ќе биди шо ќе биди и сл. после читање и распрашување разбрав дека треба да има и надзор на изградба кој на крај треба да ми даде потпис согласност дека изградбата е во согласност со сите стандарди и според проектот, првото прашање ми е дали некој знае е запознаен колку наплаќаат надзорните лица, фирми за таа услуга за да имам претстава кога ќе барам да не се изненадам од цените :unsure:
во наредниов период веројатно ке имам уште мн прашања па се надевам ке наидам на помош оти немам мн разбирање во градежништво :tapp:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Кои зони во близина на Скопје се добри за земање плац за куќа?
Значи зони без шипи. Дбро поврзани со градот, по можност да е веќе полуурбана зона, со чиста убава средина подалеку од загадувањево. кои зони ван Ск се така “елитни“? И ако знаете колку идат м2 плац таму.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Кои зони во близина на Скопје се добри за земање плац за куќа?
Значи зони без шипи. Дбро поврзани со градот, по можност да е веќе полуурбана зона, со чиста убава средина подалеку од загадувањево. кои зони ван Ск се така “елитни“? И ако знаете колку идат м2 плац таму.
Тоа би ти било Сопиште или Горно/Долно соње, 50 еур м2
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Фала, шипи нема?
Како да имам чуено дека ги има во Соње, дури и дека бељи прават..
Јас пак имам слушнато дека делот Припор - Сопиште - Горно Соње е тотално чист, дека има само Македонци. Дури имам слушнато дека населението таму не дозволува да им дојде некој таков, само што не знам колку е ова точно. А за Долно Соње не знам, но мислам дека и таму се Македонци. Но ако сакаш да е поблиску до градот, а сепак природна, мирна и соживеана средина, тогаш добар избор ти е Припор, Сопиште или Горно Соње. Долно Соње е така маллку (повеќе) подалеку:D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
таму таму, па ке се чудат кога ке немаат вода и при избушени 100м
незнам шо убавина видоа натаму, не би го возел тој пат ко прво секој ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
таму таму, па ке се чудат кога ке немаат вода и при избушени 100м
незнам шо убавина видоа натаму, не би го возел тој пат ко прво секој ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
Најакото е што цело Скопје се гради башибозук, затоа и правеа лани по бул. Србија нова канализација, горе ќе направат уште цела населба, а инфраструктурата катастрофа, патот кон Сопиште да не го спомнувам, поарно ќе купам плац во Велес и ќе доаѓам секој ден, октолку во Сопиште. А пак Аеродром, на местото од бараките никнаа уште 10 згради, прашање на време е само кога ќе имаат и ЕВН мака со напонот, а и водовод/канализација.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
таму таму, па ке се чудат кога ке немаат вода и при избушени 100м
незнам шо убавина видоа натаму, не би го возел тој пат ко прво секој ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tocno Kepler se slozuvam so tebe, generalno celo Skopje ne moze da ja izdrzi 'tezinata' na novite gradbi za zal spored mene ke dojde do katastrofalni poslednici vo narednite 10 godini.
Za patot vo Sopishte totalno te razbiram, no izgleda ne si bil vo poslednite 6 meseci, totalno re-asfaltiran i mozam da kazam soliden, sega za sega (mislam deka 5 god. ke izdrzi i ke se raspadne) Koga ke dojdesh na um da gradish kukja vo Makedonija e ekvivaletno kako da si pukash vo noga :) No opciite se tolku mali shto nema da ti se veruva, nie kako etnichki Makedonci sakale ili ne sme realno potisnati, kade ostanuva da kupuvame placevi za gradba? Ostana Sonje,Sopishte,Drachevo,Stopanski dvor itn itn. Inaku od gore sopishte (kade shto nie gradime) do Rekord (centar) 13 min. so kola. Do rabota mi e 8 min.
Sepak se si ima pozitivni i negativni raboti, na primer gradsko centralno parno e DIJAMANT!
Vo kukja ke stanesh lozach,odzachar, digach na drva,peleti ili drugo, no imash dvor imash tishina, ama daleku ti e gradot....itn itn :)[DOUBLEPOST=1506840357][/DOUBLEPOST]
Најакото е што цело Скопје се гради башибозук, затоа и правеа лани по бул. Србија нова канализација, горе ќе направат уште цела населба, а инфраструктурата катастрофа, патот кон Сопиште да не го спомнувам, поарно ќе купам плац во Велес и ќе доаѓам секој ден, октолку во Сопиште. А пак Аеродром, на местото од бараките никнаа уште 10 згради, прашање на време е само кога ќе имаат и ЕВН мака со напонот, а и водовод/канализација.
таму таму, па ке се чудат кога ке немаат вода и при избушени 100м
незнам шо убавина видоа натаму, не би го возел тој пат ко прво секој ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gorno Sonje? Da da tocno 70 metri za voda se bushi, dodeka kaj shto sme nie na 8 metri voda izleze, ke ima za navodnuvanje na trevata :)[DOUBLEPOST=1506840503][/DOUBLEPOST]Ајде сега вака недела наутро дали има некој експерт околу изолација на куќа, која изолација би била најдобра? Сендвич метод?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
@Iv-oo си можел накај Бардовци, Пинтија, Трнодол, Жданец и си исто блиску до центар само што патиштата се мн подобри, у стилот не е многу узгорно и без кривини, зимно време си размислил колку стеснет и поопасен ке биде од снегот и мразот?
ако веќе бегаш од кромењариве ете ти места еден тон
за изолација лично според мене нема подобро моментално од камена минерална волна, поскапа е да али на изолација не штеди, еднаш се праи а парите посекако ке се вратат по одредено време а бенефитите се огромни од изолациа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Jasno Jasno, patot da se napravime prenamena dali ti e poznat? Brzo odi sporo i kolku koshta? Fala
Оди со имотниот во Општина Сопиште и провери дали твоите КП (катастарски парцели) се во градежен реон. Помалите општини во Скопје немаат ДУП туку само граници на градежен реон и ако си внатре , ќе ти дадат дозвола за градба.
Нормално кога ќе си спремиш нумерички, проект и на основа на тоа ќе си платиш комуналии.
Макар што, првичната проверка требало да ја направиш пред купување на плацот.[DOUBLEPOST=1506847187][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, нов член сум тука ама стар читач на различни теми :)
Од наредна недела веројатно почнувам со изградба на куќа, ме фаќа паника како ќе биди шо ќе биди и сл. после читање и распрашување разбрав дека треба да има и надзор на изградба кој на крај треба да ми даде потпис согласност дека изградбата е во согласност со сите стандарди и според проектот, првото прашање ми е дали некој знае е запознаен колку наплаќаат надзорните лица, фирми за таа услуга за да имам претстава кога ќе барам да не се изненадам од цените :unsure:
во наредниов период веројатно ке имам уште мн прашања па се надевам ке наидам на помош оти немам мн разбирање во градежништво :tapp:
Прочитај го законот за градба или консултирај се со проектантската фирма, што ти го правела проектот. Колку што памтам до 300 м2 не треба надзор , само изјава на фирмата(заверена на нотар) која го градела објектот , дека објектот е изграден според проектната документација.
Така беше пред 4-5 години , не верувам дека нешто драстично се сменило.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ајде сега вака недела наутро дали има некој експерт околу изолација на куќа, која изолација би била најдобра? Сендвич метод?
Ако станува збор за градење нова куќа, тогаш најдобро ти е од надвор 8цм стиропор, па цигла, па 10цм минерална волна и сето тоа затворено со гипскартон или евентуално сендвич ѕид. А ако веќе куќата е изградена и и треба изолација, тогаш 10цм стиропор од надвор. И секако добри прозори и врати:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom