Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
23 декември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
16
Пробав и на лцд тв не бива само преку интегрираната ми се вклучуе
 
Член од
7 август 2011
Мислења
848
Поени од реакции
1.759
Малце може апсурдно да биде ова али..
Значи си седам ја на компјутер и одвреме - навреме оној звук (коа ке стигнеш до крај на нешо ко на пример youtube или google) и бап ама баш ова ми го дава - qqqqqqqqqqqqq и така неколку пати, му мавам рестарт после некое време пак истото. Копче некое да е фалш нема никакви теоретски шанси ама буквално цело време ке праеше така.. :confused: што би можело да биде ?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Ми треба помош при избор на графичка, дали има врска што едната е диретХ11 а другата е 10, и опен гл 2 а другата 4, што значи тоа? поздрав.

се мислам меѓу HD 4730 512mb gDDR5
или
HD 6670 gDDR5 1GB

за цената е скоро дупло поевтина.. незнам дали има врска нешто DirectX имаат скоро ист bandwith i сл.
 
Член од
29 март 2011
Мислења
105
Поени од реакции
19
Ми треба помош,сакам да сменам графичка и процесор,нешто подобро цена до 18 000 ден(и двете) моментално имам
матична:Asrock h55m-le
графичка: Palit gts 450 1gb GDDR5
procesor: Intel core i3 530 2.93 ghz.
4 гб рам дд3
Ми треба за игра бидејќи овие новите неможам да ги играм ни на medium settings

И уште нешто кога уклучувам некоја игра веднаш компијутер почна да прави некои чудни звуци некакво шкрипање,не звучи како да е од кулерот на графичка.По некои 2-3 саат почнуваат да сецкат да кочат.А ако компијутерот е уклучен цела ден и ако не му дадам рестарт пред да уклучам некоја игра играта сецка мора да му дадам рестарт да тере как шо требе
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Малце може апсурдно да биде ова али..
Значи си седам ја на компјутер и одвреме - навреме оној звук (коа ке стигнеш до крај на нешо ко на пример youtube или google) и бап ама баш ова ми го дава - qqqqqqqqqqqqq и така неколку пати, му мавам рестарт после некое време пак истото. Копче некое да е фалш нема никакви теоретски шанси ама буквално цело време ке праеше така.. :confused: што би можело да биде ?
Вирус? Лош Windows?
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 02:09 ---
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=35726&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action= sto mislite za ovoj,bi go koristel za gaming najmnogu?
--- надополнето: 18 ноември 2012 во 23:53 ---
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=35726&id=41&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action= sto mislite za ovoj,bi go koristel za gaming najmnogu?
не купувај од AMC...............ако сакаш квалитет..ако не,купи...цц колку ме нервираат овие AMC eјјј..нит пишале кој дел,која марка,кои спецификации..ништо! 1TB хард диск(а кој бог знае) GT 630 4gb хахахахахаха....напојување гарант некое шит..матична FOXCONN:facepalm: и ќе напишат GAMER и децава се лажат дека ќе имаат најјак PC у маало....и згора на се 30 000...

-i5 3450 3.1Ghz - 10 805ден
-ASUS P8H67 - 4 690ден
-Kingston HyperX Genesis 8GB 1600 -3 698ден
-GT 630 1GB DDR3 -3 530ден
-HDD 1TB WesternDigital 7200rpm 64MB Cache SATA-3 CaviarBlack -6 999ден
-PSU Corsair GS 700W -6 000ден
-Куќиште CM-Chassic Elite 430 Black -2 724ден( чим ова го наплаќаат 3 390ден. http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29450&id=48&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=) ете многу подобро и поевтино
-DVD/CD RW -990ден

ТОТАЛ = 39 500ден........ова е реална цена за истите делови од "GAMEROT" на AMC т.е. МНОГУ подобри(со истата графичка што е шит),само што се 100пати поквалитетни(anhoch и set).
 
Член од
7 август 2011
Мислења
848
Поени од реакции
1.759
Па и
Вирус? Лош Windows?
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 02:09 ---


не купувај од AMC...............ако сакаш квалитет..ако не,купи...цц колку ме нервираат овие AMC eјјј..нит пишале кој дел,која марка,кои спецификации..ништо! 1TB хард диск(а кој бог знае) GT 630 4gb хахахахахаха....напојување гарант некое шит..матична FOXCONN:facepalm: и ќе напишат GAMER и децава се лажат дека ќе имаат најјак PC у маало....и згора на се 30 000...

-i5 3450 3.1Ghz - 10 805ден
-ASUS P8H67 - 4 690ден
-Kingston HyperX Genesis 8GB 1600 -3 698ден
-GT 630 1GB DDR3 -3 530ден
-HDD 1TB WesternDigital 7200rpm 64MB Cache SATA-3 CaviarBlack -6 999ден
-PSU Corsair GS 700W -6 000ден
-Куќиште CM-Chassic Elite 430 Black -2 724ден( чим ова го наплаќаат 3 390ден. http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29450&id=48&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=) ете многу подобро и поевтино
-DVD/CD RW -990ден

ТОТАЛ = 39 500ден........ова е реална цена за истите делови од "GAMEROT" на AMC т.е. МНОГУ подобри(со истата графичка што е шит),само што се 100пати поквалитетни(anhoch и set).
Мислев дека е вирус али скенирав ништо нема, и мн мн тешко да е до Windows. :confused: Од завчера вака ми праи.. којзнае што му е.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Па и

Мислев дека е вирус али скенирав ништо нема, и мн мн тешко да е до Windows. :confused: Од завчера вака ми праи.. којзнае што му е.
А може и тастатурата да ти е заебана
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 14:28 ---
Ми треба помош,сакам да сменам графичка и процесор,нешто подобро цена до 18 000 ден(и двете) моментално имам
матична:Asrock h55m-le
графичка: Palit gts 450 1gb GDDR5
procesor: Intel core i3 530 2.93 ghz.
4 гб рам дд3
Ми треба за игра бидејќи овие новите неможам да ги играм ни на medium settings

И уште нешто кога уклучувам некоја игра веднаш компијутер почна да прави некои чудни звуци некакво шкрипање,не звучи како да е од кулерот на графичка.По некои 2-3 саат почнуваат да сецкат да кочат.А ако компијутерот е уклучен цела ден и ако не му дадам рестарт пред да уклучам некоја игра играта сецка мора да му дадам рестарт да тере как шо требе
Собери уште 3 000
Порцесор- http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3004&pid=12700 -11 105ден
Графичка- http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=17&si=16637 -9 999ден
21 000
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ајде лаптопџии, десктопџии, компјутерџии, форумџии итн... Помагајте.

Имам проблем со лаптопот.
Да почнам
Купен е пред 1 година од АМЦ има уште 2 години гаранција
Asus K53
i7 2630qm
Nvidia GT 540m 2gb
6gb ddr3 1333MHz
640gb Hdd 5400rpm

Имав инсталирано Panda Cloud Antivirus, како некоја си заштита, и пробав инсталирав Spyware Doctor, добро ми јави конфликт дека не можат да работат, двата заедно, го игнорирав, пуштив да скенира Spyware, и кога се вратив, имаше најдено неколку вируси, кога стиснав Fix ми појави BSOD, го исклучив од копче, пак го стартував, пуштив да ја деинсталирам Panda-та, и некаде на пола од процесот, скоро при крај, пак ми појави BSOD, пак го исклучив и пак го стартував, Panda-та сеуште стоеше инсталирана, пробав да го деинсталирам Spyware, пуштив да се деинсталира, и закочи скроз, ништо не реагираше ни функционираше, пак го исклучив од копче, го стартував во Safe mode и го деинсталирав Spyware Doctor, пробав да ја деинсталирам Panda-та, даваше грешка некоја, дека прекинал процесот, и никако не можев да ја деинсталирам, добро, стоеше уклучена, и си продолжив да си работам на лаптопот, префрлив се на друг хард диск, го спремив да го форматирам, и пред да го пуштам да го форматирам, изиграв малку Assassin's Creed III okolu 45 мин. Потоа го пуштив да се форматира, ги поминав сите чекори, го форматирав дискот и пуштив да се инсталира Windows 7, отидов во друга соба, и се враќам по 30 мин. Што да видам ? Лаптопот мртов. Екранот не свети, оптичкиот уред, не даваше звук, а ламбичките индикаторите светеа, пак го исклучив од копче, и пак го вклучив, но лаптопот не даваше никаков знак на живот, екранот не ни светнуваше, ни позадинското светло не му се уклучуваше ништо. Пробав неколку пати ништо, пак исто.:(:(:(
Ај помош, што би можело да биде во најлош случај, а што во најдобар ?
Најлош, мислам графичката да прегорела, што не ми држи вода многу, зошто ја играв Assassin's Creed III пред да се случи тоа, немаше никаков проблем.
Хард дискот да не е цркнат ?
Или Екранот ?
Или Матичната ?
:(:(:(
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Пред да чепкаш било што на лаптопот, пробај напрај му EC ресет ( најпросто е и најбрзо, и да не проработи барем ќе го исклучиме како опција од старт ).

Постапка
Откачи го лаптопот од пуњач и извади ја батеријата ( таа "големата" ) и стисни го копчето за палење и држи го 15-20 секунди. Врати ја назад батеријата и/или пуњачот и пробај дали се пали.

edit Th3Avenger - процесорот што си му го предложил не е компатибилен со плочата што он ја има. Дечкото кажа дека има i3 530 процесор ( LGA 1156 ), а тој процесор што ти си го предложил - i5 3470 - е за LGA 1155.
Препорака би била или да купи комплет процесор/плоча нови, или да бара процесор по огласи - половен.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Најверојатно ми рикнал хард дискот на РС. Барем таква информација добивам кога Windows-от не се подига. Ова ќе го проверам дополнително.Сепак едно прашање- дали хард диск со sata 3 ќе одговара на матична која поддржува 2? И некој предлог за добар диск, колку да имам предвид, ако стварно е рикнат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па и

Мислев дека е вирус али скенирав ништо нема, и мн мн тешко да е до Windows. :confused: Од завчера вака ми праи.. којзнае што му е.
Скенирај со Malwarebytes & Hitman Pro, не со антивирусот.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
^ Пред да чепкаш било што на лаптопот, пробај напрај му EC ресет ( најпросто е и најбрзо, и да не проработи барем ќе го исклучиме како опција од старт ).

Постапка
Откачи го лаптопот од пуњач и извади ја батеријата ( таа "големата" ) и стисни го копчето за палење и држи го 15-20 секунди. Врати ја назад батеријата и/или пуњачот и пробај дали се пали.

edit Th3Avenger - процесорот што си му го предложил не е компатибилен со плочата што он ја има. Дечкото кажа дека има i3 530 процесор ( LGA 1156 ), а тој процесор што ти си го предложил - i5 3470 - е за LGA 1155.
Препорака би била или да купи комплет процесор/плоча нови, или да бара процесор по огласи - половен.
Батерија не користам, само на полнач ми е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom