Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Епа добро де, извади го пуњачот и држи го стиснато копчето за палење 15-20 секунди. После тоа врати го пуњачот и пробај дали ќе се упали.

@Сабазиј - дали добиваш Blue Screen кога Windows-от почнува да се подига? Која верзија на Windows користиш? Дали добиваш Unmountable Boot Volume грешка или некој код ( 0x00000007b ) ? Ако да, најверојатно не е отиден дискот, ќе го средиш со chkdsk /r, autorepair, fixmbr и слично.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Епа добро де, извади го пуњачот и држи го стиснато копчето за палење 15-20 секунди. После тоа врати го пуњачот и пробај дали ќе се упали.

@Сабазиј - дали добиваш Blue Screen кога Windows-от почнува да се подига? Која верзија на Windows користиш? Дали добиваш Unmountable Boot Volume грешка или некој код ( 0x00000007b ) ? Ако да, најверојатно не е отиден дискот, ќе го средиш со chkdsk /r, autorepair, fixmbr и слично.
Ништо.
Само чудно ми е, кога го задржувам копчето за да го исклучам, се исклучува и сам се уклучува после 2 секунди
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Имам некој проблем со нов лап топ што го земав, бев и на сервис ми го сменија дисплејот али еве полека пак го имам сличниот проблем. Финтата е што екранот постојано се затемнува по малце и на секој отворен нов таб на интернет почнува да осветлува целосно. Исто и боите не ми се како што треба, делуваат пребледо но доста светло. Доколку знаете што може да е проблемот ве молам напишете ми, да не е нешто изместено во сетинзите али се е ставено на 10 минути.

А да, претходно ми затемнуваше целосно екранот кога беше ставен да се полне и осветлуваше дури откако ќе го извадиш од полнење, сега го нема тоа веќе но ми е страв да не почне повторно да се повторува...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Најверојатно ми рикнал хард дискот на РС. Барем таква информација добивам кога Windows-от не се подига. Ова ќе го проверам дополнително.Сепак едно прашање- дали хард диск со sata 3 ќе одговара на матична која поддржува 2? И некој предлог за добар диск, колку да имам предвид, ако стварно е рикнат.
1. Да.
2. Ако Парите не се проблем Western Digital Black

За да откриеш дали е рикнат, влези во BIOS и види дали го детектира таму, ако не на здравје, и мене ми рикна вчера хардот иначе.

Друга опција за да бидеш скроз сигурен, замени го сата како и кабелчето за струја, ако и после ова не го детектира во BIOS, толку од тој диск.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Спецификации
Матична плоча: Gigabyte H61M-S1
Процесор: Intel Core i3-2120 3.3GHz
Рам меморија: 8GB DDR3 1333MHz
Хард диск: 1TB S-ata 7200rpm
Графичка картичка: GT630 2GB DDR3
Оптички уред: DVD+/-RW Dual Layer
Кукиште: CCIVO 2362 500W
ПОДАРОК: Тастатура и глувче

Дечки вреди ли конфигурацијава за 22.500 денари?Толку му е буџетот на другарот а не е некој гејмер туку онака за да тера компјутерот макар 4-5-6 години :) Напојувањето малку ми мати ум ама ај тоа може да се смени по некое време и незнам што производител е хардот.Иначе цената е таа во TNT IT Market

http://tnt.net.mk/product_info.aspx?s=T-TNTGMAERPRO
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Имам ASRock N68C-5 UCC матична која ја земав принудно пред година дена (старата ми прегоре). Другите делови ми се стари. Би сакал да сменам процесор и графичка. Дали доколку би ставил појак процесор (4 јадрен на пример) на место на сегашниот еднојадрен треба да менувам и некои други делови како што е напојувањето и слично? И дали матичнава е reliable. Мислам дали вреди уопште да вложувам на неа или скроз да правам нова конфигурација?
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ајде лаптопџии, десктопџии, компјутерџии, форумџии итн... Помагајте.

Имам проблем со лаптопот.
Да почнам
Купен е пред 1 година од АМЦ има уште 2 години гаранција
Asus K53
i7 2630qm
Nvidia GT 540m 2gb
6gb ddr3 1333MHz
640gb Hdd 5400rpm

Имав инсталирано Panda Cloud Antivirus, како некоја си заштита, и пробав инсталирав Spyware Doctor, добро ми јави конфликт дека не можат да работат, двата заедно, го игнорирав, пуштив да скенира Spyware, и кога се вратив, имаше најдено неколку вируси, кога стиснав Fix ми појави BSOD, го исклучив од копче, пак го стартував, пуштив да ја деинсталирам Panda-та, и некаде на пола од процесот, скоро при крај, пак ми појави BSOD, пак го исклучив и пак го стартував, Panda-та сеуште стоеше инсталирана, пробав да го деинсталирам Spyware, пуштив да се деинсталира, и закочи скроз, ништо не реагираше ни функционираше, пак го исклучив од копче, го стартував во Safe mode и го деинсталирав Spyware Doctor, пробав да ја деинсталирам Panda-та, даваше грешка некоја, дека прекинал процесот, и никако не можев да ја деинсталирам, добро, стоеше уклучена, и си продолжив да си работам на лаптопот, префрлив се на друг хард диск, го спремив да го форматирам, и пред да го пуштам да го форматирам, изиграв малку Assassin's Creed III okolu 45 мин. Потоа го пуштив да се форматира, ги поминав сите чекори, го форматирав дискот и пуштив да се инсталира Windows 7, отидов во друга соба, и се враќам по 30 мин. Што да видам ? Лаптопот мртов. Екранот не свети, оптичкиот уред, не даваше звук, а ламбичките индикаторите светеа, пак го исклучив од копче, и пак го вклучив, но лаптопот не даваше никаков знак на живот, екранот не ни светнуваше, ни позадинското светло не му се уклучуваше ништо. Пробав неколку пати ништо, пак исто.:(:(:(
Ај помош, што би можело да биде во најлош случај, а што во најдобар ?
Најлош, мислам графичката да прегорела, што не ми држи вода многу, зошто ја играв Assassin's Creed III пред да се случи тоа, немаше никаков проблем.
Хард дискот да не е цркнат ?
Или Екранот ?
Или Матичната ?
:(:(:(
Од толку форумџии, кајганџии, лаптопџии, компјутерџии шо се прават дека многу знаат, никој не се најде да ми одговори ?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81


Дали е добро напојувањево? цена? проценка? половно
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Од толку форумџии, кајганџии, лаптопџии, компјутерџии шо се прават дека многу знаат, никој не се најде да ми одговори ?
Ја не се праам дека многу знам, али мој совет, или што јас би направил на твое место, е би го однел во АМЦ, и така имаш гаранција, објасни им го ова све што го напиша и они ќе ти го средат.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
прашање каде може да го најдам ова кај нас?! :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
прашање каде може да го најдам ова кај нас?! :)
Подобро не го наоѓај тешко срање е. 16гб никогаш не може да се сними 4гб исо фајл а да неможе после да се прочита. Како сакаш форматирај џабе е. Кинеско :гомце:
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Подобро не го наоѓај тешко срање е. 16гб никогаш не може да се сними 4гб исо фајл а да неможе после да се прочита. Како сакаш форматирај џабе е. Кинеско :гомце:
најбитно ми е каде можам да го најдам, за другото не толку.. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom