Помош, проблеми, прашања, совети...

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.376
Поени од реакции
6.417
Имаше тема за купување лаптоп, ама сега ја нема(или ја неможам да ја најдам), ама сепак, ќе поставам прашање(ако е потребно преместете во соодветна тема, однапред се извинувам за настанатите проблеми).

Сакам да купам лаптоп, имам 22.000 денари во ќеш, од каде да купам, за тие пари што е најјакото што можам да го добијам, и дали има моментално нешто попусти за купување во готово?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Сакам да купам лаптоп, имам 22.000 денари во ќеш, од каде да купам, за тие пари што е најјакото што можам да го добијам, и дали има моментално нешто попусти за купување во готово?
Hewlett Packard A1D77EA/4GB Compaq 630 > точниот модел од Сет.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Имаше тема за купување лаптоп, ама сега ја нема(или ја неможам да ја најдам), ама сепак, ќе поставам прашање(ако е потребно преместете во соодветна тема, однапред се извинувам за настанатите проблеми).

Сакам да купам лаптоп, имам 22.000 денари во ќеш, од каде да купам, за тие пари што е најјакото што можам да го добијам, и дали има моментално нешто попусти за купување во готово?
Види во нептун има Lenovo Y560 za 20.000 со старите i3-330M, Radeon 5730 и 320GB 7200rpm hard disk. Мислам дека тоа е најдоброто што можеш да го земеш моментално
 
Член од
5 март 2011
Мислења
843
Поени од реакции
824
abe zosto ne mi raboti printscreen valjda ne sum tolku glup ako moze nekoj sovet fala bidejki mi treba
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
abe zosto ne mi raboti printscreen valjda ne sum tolku glup ako moze nekoj sovet fala bidejki mi treba
Пробај со друга тастатура....!
... најверојатно тастатурата испод тастерите ти е полна со прљавшина и маснотии од рацете па контактот не фаќа... расклопи ја тастатурата и исчисти ја!
..прво сликај ја тастатурата за да случајно не ги помешаш тастерите при нивно враќање на место.
Тоа како прва помош ако проблемот е хардверски.. ако и по чистењето неќе , тогаш имаш софтверски проблем кој е за форум - софтвер.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Вака, :D Ај некој кој знае да ми помогне, иам проблем со пц-то,
се пали компјутерот, кулерите работат, светат сијаличките ама слика не покажува. Пробував со чистење на рамот, вадење и ставање на CMOS батеријата ама па нејќе да се пали... е сеа да се најде некој да ми помогне... Фала однапред. :D
Btw. Не е до графичката.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Вака, :D Ај некој кој знае да ми помогне, иам проблем со пц-то,
се пали компјутерот, кулерите работат, светат сијаличките ама слика не покажува. Пробував со чистење на рамот, вадење и ставање на CMOS батеријата ама па нејќе да се пали... е сеа да се најде некој да ми помогне... Фала однапред. :D
Btw. Не е до графичката.
Дава ли некаков звук ПЦ-то? Проба со друг монитор?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Вака, :D Ај некој кој знае да ми помогне, иам проблем со пц-то,
се пали компјутерот, кулерите работат, светат сијаличките ама слика не покажува. Пробував со чистење на рамот, вадење и ставање на CMOS батеријата ама па нејќе да се пали... е сеа да се најде некој да ми помогне... Фала однапред. :D
Btw. Не е до графичката.
Матичната, или напајњето. И да идејата на Костур не е лоша, пробај и со друг монитор - со други кабли.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Дава ли некаков звук ПЦ-то? Проба со друг монитор?
Матичната, или напајњето. И да идејата на Костур не е лоша, пробај и со друг монитор - со други кабли.
Pa eve momentalno sum od drug PC na istiot monitor...
pred dva-tri dena isto taka mi praese ama otkako ke go izgasev i pak ke go pustev si davase slika... sea eve go veke dva dena stoi taka.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Pa eve momentalno sum od drug PC na istiot monitor...
pred dva-tri dena isto taka mi praese ama otkako ke go izgasev i pak ke go pustev si davase slika... sea eve go veke dva dena stoi taka.
Отвори го ПЦ-то види дали има надуени кондензатори, смени напојување за проба од исправен компјутер. Ако проработи знаеш до што е.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Отвори го ПЦ-то види дали има надуени кондензатори, смени напојување за проба од исправен компјутер. Ако проработи знаеш до што е.
Ok, za kondenzatori nema nadueni :D. a za napojuvanjevo, ke probam pa ke vidam. Fala vo sekoj slucaj... :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ok, za kondenzatori nema nadueni :D. a za napojuvanjevo, ke probam pa ke vidam. Fala vo sekoj slucaj... :D
Најверојатно напајањето е отидено, а можно е да е и матичната, пробај да го рестартираш BIOS-от, види на google како, незнам каква матична имаш, и каде е лоциран џамперот.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Има некоја финта или некако да се напраи слушалкиве толку да не ме стегаат за уши, односно да се направи сунгерите да не ми бидат НА ушите, туку ОКОЛУ ушите? Многу ми се вцрвенуваат краевите, а не ми се купуваат нови (средства азис), па викам дали има некоја финта да се модифицираат?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Најверојатно напајањето е отидено, а можно е да е и матичната, пробај да го рестартираш BIOS-от, види на google како, незнам каква матична имаш, и каде е лоциран џамперот.
Штом ја извадил батеријата исто е како биос да ресетирал.;)
 

CBB

Член од
13 август 2010
Мислења
24
Поени од реакции
4
Ми треба информација кои фирми се партнери на Dell во Македонија, односно кој е овластен импортер/дилер(и) за нивните монитори поконкретно. Освен Макпетрол и нивните напуфани нереални цени. :cautious:
Фала!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom