Помош, проблеми, прашања, совети...

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ми треба информација кои фирми се партнери на Dell во Македонија, односно кој е овластен импортер/дилер(и) за нивните монитори поконкретно. Освен Макпетрол и нивните напуфани нереални цени. :cautious:
Фала!
На Нептун сервисери за Делл им се некои од Визбегово, ми кажаа како се викаше фирмата ама заборавив. Можеш да се јавиш во Нептун и да прашаш ќе ти кажат. И Lancom се за Делл исто.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CBB
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Ми треба информација кои фирми се партнери на Dell во Македонија, односно кој е овластен импортер/дилер(и) за нивните монитори поконкретно. Освен Макпетрол и нивните напуфани нереални цени. :cautious:
Фала!
Не знам нешто конкретно за фирмиве кој што, еве од сајтот на Дел за Македонија што пишува
http://www1.euro.dell.com/content/topics/topic.aspx/emea/contact/edb/macedonia_dhs?c=mk&l=en&s=gen&~ck=pn

ITD Distribucija Doo
Distributor Contact : Mr. Kire Hristovski
E-mail : khristovski@itd.mk
Office : Kacanicki Pat bb Vizbegovo,
Skopje,
Macedonia
Phone : + 389 2 2 602 650
+ 389 2 2 602 651
+ 389 2 2 653 270
Service: servis@itd.mk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CBB

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Незнам што е проблемов и не сум сигурен дали баш е до интернетот:

Значи симнувам нешто...Го симнува со макс. брзина. Викам, ај да се поврзам од кај другар ми на вајрлес (ми го даде пасвордот пошто ми дужи гб) и да го симнам од таму, пошо он има макс оптик и побрзо ќе се симне (сепак до 3мб/с би требало да иде преку WiFi). Се поврзувам - нејќе да симнува, нејќе да отвара страници. Се враќам назад на мојата конекција, неќе ни од таму да симнува и да отвара страници... Понекогаш сака кај него да се поврзе и да симнува и све тоа, а понекогаш ова ми го прави. Значи не ми е прв пат...

Пробувам директно со кабелот - симнува со макс. брзина ама не отвара страници (timed out во секој случај пишува)

Рестартирам компјутер - се' работи како што треба - и отвара страници и си симнува какo што треба...
Вирус ли е некој? До wlan картицата ли е шо е?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Незнам што е проблемов и не сум сигурен дали баш е до интернетот:

Значи симнувам нешто...Го симнува со макс. брзина. Викам, ај да се поврзам од кај другар ми на вајрлес (ми го даде пасвордот пошто ми дужи гб) и да го симнам од таму, пошо он има макс оптик и побрзо ќе се симне (сепак до 3мб/с би требало да иде преку WiFi). Се поврзувам - нејќе да симнува, нејќе да отвара страници. Се враќам назад на мојата конекција, неќе ни од таму да симнува и да отвара страници... Понекогаш сака кај него да се поврзе и да симнува и све тоа, а понекогаш ова ми го прави. Значи не ми е прв пат...

Пробувам директно со кабелот - симнува со макс. брзина ама не отвара страници (timed out во секој случај пишува)

Рестартирам компјутер - се' работи како што треба - и отвара страници и си симнува какo што треба...
Вирус ли е некој? До wlan картицата ли е шо е?
Стај си најнови драјвери. А може и рутерите да зезаат, треба и на нив да им се стави најнов фирмвер.

Пробај рачно намести си ги точните IP адреси на тојата картица за секој рутер и нема да имаш проблем, да не ти дава IP автоматски.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Стај си најнови драјвери. А може и рутерите да зезаат, треба и на нив да им се стави најнов фирмвер.

Пробај рачно намести си ги точните IP адреси на тојата картица за секој рутер и нема да имаш проблем, да не ти дава IP автоматски.
Мислев дека е до рутерот но и со кабел истото ми го праи (директно кабелот од НЕТОТ уштекан у PC, значи не кабел од рутерот па у PC, него тој првиот што иде од сандачето у влез) blizoo нет иам btw...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Wild guess ама ај пробај пинг-ај 8.8.8.8 ( преку cmd ) кога ти прави проблеми нетот. Ако добиеш reply тогаш смени си DNS ( пошто викаш дека download-ирањето си продолжува, а нови страници не ти отвара - сумњам на тапа DNS и/или неправилно подесени сетинзи ).
Или пробај отвори било која страна преку IP.
Од друг компјутер си пробал дали прае исти проблеми? Пробај за да исклучиш можни проблеми со твојот компјутер. Најлесна солуција. Ако и на друг компјутер го прави истото - тогаш најверојатно проблемот не е на твојот крај ( у тој случај јави се у техничка поддршка, нема што да праеш сам ).
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Тоа ти е IP на DNS серверот од google. Знаеш што е функција на DNS нели ? Накратко тоа ти е нешто као телефонски именик - ти куцаш у browser ( google chrome / internet explorer / opera ) некоја адреса ( www.google.com ) и задача на DNS серверот е да ја "преведе" таа адреса во IP адреса "која ќе ја разбере компјутерот".
Е сега ако е неправилно подесен и/или подесен некој тапа DNS сервер кај него тогаш нема да може да ја "преведе" адресата во "IP адреса разбирлива за компјутерот" и нема да може да отвори ниедна страна на тој начин ( со куцање адреса ). Е сега ако искуца дирекно IP адреса ( у суштина се заобиколува работата на DNS серверот ) и ако ја отвори страната ( ако добие "одговор"/reply ако ја пинг-а ) тогаш може да се заклучи дека има проблеми поврзани со DNS serverot ( тапа сервер и/или неправилно подесивање ).

Ваљда ме разбра.

p.s. Ако не пинга - не чини у глобала. Ако пинга, а не отвора ниедна страна - најверојатно е до DNS - от.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
844
Поени од реакции
825
sto e rabotata so ovoj moj kompjuter si raboti najnormalno i od vreme na vreme zakocuva a ako ima pusteno nekoe video ili muzika pravo bzzz brrrr nesto slicno .... pocnuva se pocesto da mu se desava ako nekoj imal slicen problem neka kaze fala
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
sto e rabotata so ovoj moj kompjuter si raboti najnormalno i od vreme na vreme zakocuva a ako ima pusteno nekoe video ili muzika pravo bzzz brrrr nesto slicno .... pocnuva se pocesto da mu se desava ako nekoj imal slicen problem neka kaze fala
Слабо си ја прател темава и влијанието на температуриве на компјутерите, ја би рекол дека дискот веке ти нанижал бед сектори од преголема температура, и ти пробај да измериш колку ти грее, врати се неколку страни наназад у темава и доста информации ке најдеш околу тоа.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
844
Поени од реакции
825
Слабо си ја прател темава и влијанието на температуриве на компјутерите, ја би рекол дека дискот веке ти нанижал бед сектори од преголема температура, и ти пробај да измериш колку ти грее, врати се неколку страни наназад у темава и доста информации ке најдеш околу тоа.
mislis ima nepopravliva steta
 
Член од
5 март 2011
Мислења
844
Поени од реакции
825
Симни HDTUNE бесплатна верзија, инсталирај ја ископирај со него во клипбоард тоа што стои во Health табот и пастирај тука.
Health statusot e ok ... seg pred malku go otvoriv toa kulerot poln prasina brat taka pred pola godina go poebav hard diskot pocna mnogu da mi zagreva a igrav FIFA12 i nekoi dr igri toj se iskluci jas go uklucam odma koga go otvoriv ima sto da vidam ni edno dupce na kulerot go iscistiv go preinstalirav ama me mrzese da go zatvoram a i mislev poveke ke ladi ako bide otvoren i sto da ti kazam ednas go vkluciv i samo brmcese i ete ti nov hard disk 50evra i toa poloven od bugarija :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom