Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Health statusot e ok ... seg pred malku go otvoriv toa kulerot poln prasina brat taka pred pola godina go poebav hard diskot pocna mnogu da mi zagreva a igrav FIFA12 i nekoi dr igri toj se iskluci jas go uklucam odma koga go otvoriv ima sto da vidam ni edno dupce na kulerot go iscistiv go preinstalirav ama me mrzese da go zatvoram a i mislev poveke ke ladi ako bide otvoren i sto da ti kazam ednas go vkluciv i samo brmcese i ete ti nov hard disk 50evra i toa poloven od bugarija :D
Викаш хелтх добар а...."Current Pending Sector Count" i "Reallocated Sectors Count" vo DATA што вредност имаат или нули се?
 
Член од
5 март 2011
Мислења
844
Поени од реакции
825
Викаш хелтх добар а...."Current Pending Sector Count" i "Reallocated Sectors Count" vo DATA што вредност имаат или нули се?
Nuli brat ..... od koga go iscistiv cekam ama seuste nema da mi zakoci a pred toa barem 2-3 pati u toa vreme ke mi zakocese
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Nuli brat ..... od koga go iscistiv cekam ama seuste nema da mi zakoci a pred toa barem 2-3 pati u toa vreme ke mi zakocese
Дај pass и id од Team Viewer преку приватна порака, ќе видам што е проблемот.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ми цркна кулерот од графичката. Има шанси да се поправи или смени и колку би чинело тоа?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ми цркна кулерот од графичката. Има шанси да се поправи или смени и колку би чинело тоа?
Ако ти заглавил, испрскај го со WD40, остави го да се исцеди и монтирај. Минимум уште 6 месеци ќе тера до наредно WD40.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ако ти заглавил, испрскај го со WD40, остави го да се исцеди и монтирај. Минимум уште 6 месеци ќе тера до наредно WD40.
Не е заглавен брат. За секој случај го прснав со WD пак неќе. Дали е можно од вирус да се има заебано?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Decki imam problem so kompjuterot.
Stanuva zbor za HP laptop, ne bas nov, nekolku godini go imam sigurno.
Denes se super si rabotese, odednas pocna da ne go prepoznava polnacot, potocno kaza deka e preslab za nego. Inaku polnacot go priklucuvav na adapter prvo, zasto kompjuterot mi raboti na evropska struja, a tuka e poinaku.
Prvo mislev deka adapterot e problem, probav telefonot da go polnam i se si bese dobro.

Potoa, otkako se izprazni skroz i otide na stand by, povtorno go ukluciv i si bese se vo red, se do naredniot pat koga pocna da ne go prepoznava polnacot. Togas skroz se iskluci i vise ne mozese voopsto da se vkluci.

Otidov da kupam nov polnac, i se bese ok - go pozna polnacot, pocna da se polni, no ne saka da startuva. Odnosno, doaga do onoj del koga treba da odberes Safe Mode, Start Windows Normally itn. ama sto i da odberes povtorno se restartira i doaga do ovoj del.
Deckite probaa da vidat sto mu e, ama celo vreme im vikase Read Felture (ili taka nesto) i mi rekoa deka hard diskot e zeznat.

Sega go odnesov na servis utre ke mi se javat da mi kazat sto e, a samo dijagnostikata me kostase 35 dolari.
Dali imate idea sto bi mozelo da mu bide?
Do koja cena e normalno za popravka?

Fala odnapred, navistina ne znam podobro da objasnam.

P.S. Se izvinuvam za latinicata, ama PC od kade sto pisuvam nema kirilica.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Decki imam problem so kompjuterot.
Stanuva zbor za HP laptop, ne bas nov, nekolku godini go imam sigurno.
Denes se super si rabotese, odednas pocna da ne go prepoznava polnacot, potocno kaza deka e preslab za nego. Inaku polnacot go priklucuvav na adapter prvo, zasto kompjuterot mi raboti na evropska struja, a tuka e poinaku.
Prvo mislev deka adapterot e problem, probav telefonot da go polnam i se si bese dobro.

Potoa, otkako se izprazni skroz i otide na stand by, povtorno go ukluciv i si bese se vo red, se do naredniot pat koga pocna da ne go prepoznava polnacot. Togas skroz se iskluci i vise ne mozese voopsto da se vkluci.

Otidov da kupam nov polnac, i se bese ok - go pozna polnacot, pocna da se polni, no ne saka da startuva. Odnosno, doaga do onoj del koga treba da odberes Safe Mode, Start Windows Normally itn. ama sto i da odberes povtorno se restartira i doaga do ovoj del.
Deckite probaa da vidat sto mu e, ama celo vreme im vikase Read Felture (ili taka nesto) i mi rekoa deka hard diskot e zeznat.

Sega go odnesov na servis utre ke mi se javat da mi kazat sto e, a samo dijagnostikata me kostase 35 dolari.
Dali imate idea sto bi mozelo da mu bide?
Do koja cena e normalno za popravka?

Fala odnapred, navistina ne znam podobro da objasnam.

P.S. Se izvinuvam za latinicata, ama PC od kade sto pisuvam nema kirilica.
Си требала одма да спуштиш Hiren Boot CD и да пуштиш hdd regenerator. Ако ова не ти оправило работа, тогаш ќе треба нов диск. Истотака chkdsk командата може и те како да помогне го има на Hiren-от исто така.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Си требала одма да спуштиш Hiren Boot CD и да пуштиш hdd regenerator. Ако ова не ти оправило работа, тогаш ќе треба нов диск. Истотака chkdsk командата може и те како да помогне го има на Hiren-от исто така.
A kako bi go spustila toa koga voopsto ne startuva kompjuterot?
Prvo mislev deka e do strujata... nesto tuka deka se zeznalo.
Fintata e sto go prepoznava noviot punjac a stariot ne.. ama voopsto ne startuva!!
Do koja cena da prifatam popravka?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Колку пари е купен лаптопот?


Иди и купи си нов, не се замарај со поправка која ќе те кошта колку што чини нов.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Ако ти заглавил, испрскај го со WD40, остави го да се исцеди и монтирај. Минимум уште 6 месеци ќе тера до наредно WD40.
Ќе одам офф топик можи ама нека брише админ ако смета премногу,јбг, Од кај можи да купам WD-40 од Битола сум.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Си требала одма да спуштиш Hiren Boot CD и да пуштиш hdd regenerator. Ако ова не ти оправило работа, тогаш ќе треба нов диск. Истотака chkdsk командата може и те како да помогне го има на Hiren-от исто така.
Друже не постои ХДДрегенератор на HirensЦД, ако даваш совет дај го барем точно како шо треба, ке се изненади коа нема да го најде HDDрегенераторот после 500Мб довнлоадирање.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ќе одам офф топик можи ама нека брише админ ако смета премногу,јбг, Од кај можи да купам WD-40 од Битола сум.
На секоја бензиска би требало да има.
--- надополнето: Jul 19, 2012 5:02 AM ---
A kako bi go spustila toa koga voopsto ne startuva kompjuterot?
Prvo mislev deka e do strujata... nesto tuka deka se zeznalo.
Fintata e sto go prepoznava noviot punjac a stariot ne.. ama voopsto ne startuva!!
Do koja cena da prifatam popravka?
Ако менуваат нов диск, цената би се движела некаде 65еур + монтажа. Проблем би ти направил лиценцираниот windows. Ако немаш лиценца (обично стои на задниот дел од лаптопт залепена) во тој случај подобро ти е да ставиш Ubuntu Linux.
Инаку од струјата потекнува проблемот со дискот, се исклучил во зезнато време додека работел и оштетил фајлови. Затоа не мора да е оштетен и дискот.
Hiren би го спутила на друг ПЦ и би го снимила на ЦД. Од ЦД-то го подигнуваш компјутерот и правиш измени.
--- надополнето: Jul 19, 2012 5:04 AM ---
Друже не постои ХДДрегенератор на HirensЦД, ако даваш совет дај го барем точно како шо треба, ке се изненади коа нема да го најде HDDрегенераторот после 500Мб довнлоадирање.
Како кај мене има? Да не е костом мејд. :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Битно во последната верзија го нема, а ти каков "костум" мејд имаш побарај тука па објасни и на Пумата, да знае што треба да симне односно која верзија за да го има регенераторот. Хајренот има 100 верзии и од верзија до верзија различни програми има и нивни верзии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom