Помош, проблеми, прашања, совети...

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.019
Поени од реакции
22.925
Мислам дека е тука најубаво да го поставам прашањете.
Еве ја мојата конфигурација е сега да прашам што ми е најслаба алка на компјутерт поточно што да појачам:


 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
мислам дека може подобра графичка да ставиш, 8500 малку е стара.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Procesor E5200 neli bese celeron (ispravete ako sum gresam)
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
kupiv nova tastatura, i nesto ne e vo red, na mozilata ova mi izlegva koga ke pisvam
a na opera voopsto ne mozam da pisam nekoja stranica, a na safari mi pisva namesto bukvi se pisvaat brojki i crti. na msn se e vo red se pisva se ok
 
Член од
23 јули 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Moze nekoj da objasni kako se instalira LAN driver-ot za ACER ASPIRE 3690?
cekor po cekor
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ај и јас нешо да си прашам.

Сакам да префрлам видео материјал кој се наоѓа на VHS (ви текнуе оние старине касети за видео плеери) на PC.

Што хардвер ми треба? некој посебен или може со обична тв-картица? Ако е само со тв-картица, пропорачајте што да барам.
Што софтвер ми треба?
Жици кабли?
Искуства ваши?

Напомена : Видео плеер имам.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Порано имаше графички картици со видео ин . Сега не ни знам дали има такви (ако ги има ретки се). Затоа најубаво ти е со ТВ картица. Оди во Логин или било каде да ти направат кабел од едната страна СКАРТ (во видеото) приклучок а од другата конектори соодветни за во ТВ картицата.
За софтвер имаш еден куп. Ја го користам Nero Vision Express.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ај и јас нешо да си прашам.

Сакам да префрлам видео материјал кој се наоѓа на VHS (ви текнуе оние старине касети за видео плеери) на PC.

Што хардвер ми треба? некој посебен или може со обична тв-картица? Ако е само со тв-картица, пропорачајте што да барам.
Што софтвер ми треба?
Жици кабли?
Искуства ваши?

Напомена : Видео плеер имам.
Па за аматерска и привремена употреба и тв-картица ќе ти заврши работа....кабелот од видеото во антенскиот влез на тв-картицата...ја пронајдеш фрекфенцијата на тјунерот и снимаш исто ко и телевизиската програма што ја снимаш....
 

Red Hunter

Devil`s Judge
Член од
9 август 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Луѓе помагајте!!!

Еве веќе 3 дена пробувам да најдам шо е проблемов со PC-во.

Конфигурација:
CPU - Intel Pentium 4 CPU 3.20GHz (знам дека не чини)
MB - ECS PF21-Extreme Chipset Intel® 925XE
RAM - 2GB V-Data (незнам точно колку MHz е)
VGA - ATI Radeon 4850 1GB
OS - Windows 7

Е сега... проблемов е, то шо на PC-ов невозможно е да се играат игри како Prototype, Demigod, Wolverine, Assassins Creed итн итн...

За пример че ја земам Prototype, на ова конфигурација оди со 6-7 fps ако не и помалце на LOW, без АА, без Vsync и на 800x600. Е сега, играва ја пробав на друг комп. со истава графичка.
Тој комп. има послаб процесор Intel Pentium 4 3.00GHz, 2GB RAM, GIGABYTE плоча (нз кој модел али земена му е пред 2-2.5 год.) исто со Windows 7.
На другиов комп. играва со AA x4, Vsync ON, HIGH Graphics и Shadows на 1024x700 ја тера без никаков проблем (без да сецни, без да успори).
Во овие 3 дена, 2 пати го форматирав PC-во и нема никаков вирус, имам најнови драјвери за MB, VGA и тн.. (пробав и со постари, исто е) пробав да наместам постара верзија на BIOS и пак исто е. Во моментов имам пуштено Hot CPU Tester и ги проверувам матичната и процесоро па че почекам до 9:31 (will finish at) и че видам какви резултати че покажи, а дотогаш ако некој ме разбра шо пишав (јас не се разбрав :tapp: јбг 6:02 дојде) нека кажи можно решение. Јас мислам дека е фабричка мана на плочата и дека нема снага за да влечи доволно ресурси од процесоро и од графичката, а можи да е и до процесоро ама сакам да слушнам ваше мислење.

Thx in advance!!! :smir:

Едит: Баш сега пуштив dxdiag и незнам дали да плачам или да се фрлам од 5-ти...
Processor: n/a
DirectX Version: DirectX 11 (WTF??? 11????)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Луѓе помагајте!!!

Еве веќе 3 дена пробувам да најдам шо е проблемов со PC-во.

Конфигурација:
CPU - Intel Pentium 4 CPU 3.20GHz (знам дека не чини)
MB - ECS PF21-Extreme Chipset Intel® 925XE
RAM - 2GB V-Data (незнам точно колку MHz е)
VGA - ATI Radeon 4850 1GB
OS - Windows 7

Е сега... проблемов е, то шо на PC-ов невозможно е да се играат игри како Prototype, Demigod, Wolverine, Assassins Creed итн итн...

За пример че ја земам Prototype, на ова конфигурација оди со 6-7 fps ако не и помалце на LOW, без АА, без Vsync и на 800x600. Е сега, играва ја пробав на друг комп. со истава графичка.
Тој комп. има послаб процесор Intel Pentium 4 3.00GHz, 2GB RAM, GIGABYTE плоча (нз кој модел али земена му е пред 2-2.5 год.) исто со Windows 7.
На другиов комп. играва со AA x4, Vsync ON, HIGH Graphics и Shadows на 1024x700 ја тера без никаков проблем (без да сецни, без да успори).
Во овие 3 дена, 2 пати го форматирав PC-во и нема никаков вирус, имам најнови драјвери за MB, VGA и тн.. (пробав и со постари, исто е) пробав да наместам постара верзија на BIOS и пак исто е. Во моментов имам пуштено Hot CPU Tester и ги проверувам матичната и процесоро па че почекам до 9:31 (will finish at) и че видам какви резултати че покажи, а дотогаш ако некој ме разбра шо пишав (јас не се разбрав :tapp: јбг 6:02 дојде) нека кажи можно решение. Јас мислам дека е фабричка мана на плочата и дека нема снага за да влечи доволно ресурси од процесоро и од графичката, а можи да е и до процесоро ама сакам да слушнам ваше мислење.

Thx in advance!!! :smir:

Едит: Баш сега пуштив dxdiag и незнам дали да плачам или да се фрлам од 5-ти...
Processor: n/a
DirectX Version: DirectX 11 (WTF??? 11????)
http://www.egydown.com/2074-prototype-pc-game.html

Побарај одговор тука :smir:
 

Red Hunter

Devil`s Judge
Член од
9 август 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Фала santelli али како што реков, проблемов не е до играта, пошто истава игра, од исто cd ја инсталирав на друг (послаб) комп. и си ја тераше без никаков проблем, а и не е само таа игра, има проблеми и со Assassins Creed, Hell`s Highway, Wolverine, а прави проблеми и на Frozen Throne, кога има повеќе крипци... па каква крнтија и да е, не би праела проблем на Frozen Throne...

п.с. Hot CPU Tester заврши и не најде никаков проблем:nerv:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Uninstall the PhysX drivers, инсталирај најнова верзија.
Мислам дека видов дека имаш Win7... Знае да прави проблем од Vista ако се префрлиш на Win7.

п.с. Линкчето има и прашања поврзани со конфигурациите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom