Помош, проблеми, прашања, совети...

С

Спенсер

Гостин
сакам да земам звучници за пц-то...дајте некој предлог докај 1600ден...вуфер и 2 звучника (за 1600 макс може тоа така?)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.013
Поени од реакции
6.040
За 600 ден поише имаш 5+1 во Sweex. сеа колкус е добри не знам ама тоа е.
 
F

fantomX

Гостин
Се работи за SONY DVD-ROM DDU1621 диск. Изгледа е закочен, пошто ко ќе сакам да ставам CD, не се отвора. Во Propertis му напрајв Disable, и тогаш се отвори, ама секако, CD-то не можеше да проработи. После го вратив, Enable, и пак не се отвора воопшто.
Шо да е чарето? :raz:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Член од
22 март 2009
Мислења
152
Поени од реакции
0
Епа вака.
Отидов во АМЦ,го прашав на тоа продавачот дали имаат 1 Гигабајта DDR2 рам.И ми вели а ти што матична имаш, и јас му викам АСУС.Вика ке се фати сигурно ДЕДЕЕР2.И си го земав 743 Денара, 1 GB DDR2.Дојдов дома и отворив пц го ставив у едното слотче , не влезе , го ставив и во другото не влезе.И го вратив рамот стариот што ми беше 256 Мегабајта.Укључувам пц у штек и претискам тоа Повер Копчето.3 секунди работи и одма се изгаси и почна да мириса на запалена гума.
Го однесов одма во АМЦ.Им ги дадов двата рамови и тој ми вика Ти си земал ДЕДЕЕР2 а требало ДЕДЕЕР1 да земаш.И му викам дека продавачот ми рече дека ке се фати.Го стави тоа ДЕДЕЕР1 256 што беше мојот и го пушти пц-то таман направи бип , и продолжи да прави бип , бип , бип.
Го проба во другиот слот исто така извади дедеер1 1 гига не го прима и тој.И ми вика изгледа си го оштетил лежиштето за рамот.Ми вика ке го пратам во скопје да видат што му е.

Па да ве прашам вас дали е можно да се замени лежиште за рам?
 
С

Спенсер

Гостин
Епа вака.
Отидов во АМЦ,го прашав на тоа продавачот дали имаат 1 Гигабајта DDR2 рам.И ми вели а ти што матична имаш, и јас му викам АСУС.Вика ке се фати сигурно ДЕДЕЕР2.И си го земав 743 Денара, 1 GB DDR2.Дојдов дома и отворив пц го ставив у едното слотче , не влезе , го ставив и во другото не влезе.И го вратив рамот стариот што ми беше 256 Мегабајта.Укључувам пц у штек и претискам тоа Повер Копчето.3 секунди работи и одма се изгаси и почна да мириса на запалена гума.
Го однесов одма во АМЦ.Им ги дадов двата рамови и тој ми вика Ти си земал ДЕДЕЕР2 а требало ДЕДЕЕР1 да земаш.И му викам дека продавачот ми рече дека ке се фати.Го стави тоа ДЕДЕЕР1 256 што беше мојот и го пушти пц-то таман направи бип , и продолжи да прави бип , бип , бип.
Го проба во другиот слот исто така извади дедеер1 1 гига не го прима и тој.И ми вика изгледа си го оштетил лежиштето за рамот.Ми вика ке го пратам во скопје да видат што му е.

Па да ве прашам вас дали е можно да се замени лежиште за рам?
тешко да замениш лежиште...али почекај, корун,сефирот или некој друг да каже...

кој дегени се тие у амц...ако е асус мора да фати ддр2 а??? мојата е асус па ддр1 е...требало и кој тип е да те прашаат...а ти сигурно со сила си пробувал да го стајш...
 
Член од
22 март 2009
Мислења
152
Поени од реакции
0
ajde pomos.
Mnogu mi treba toa, i ako mozi da se raspitate kolku pari e toa.Poso koga ke se javat ako recat 900 denara :mad: ke mi go vratat i bez pc celi 2 godini
daj spasuvajte:jaj:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
ajde pomos.
Mnogu mi treba toa, i ako mozi da se raspitate kolku pari e toa.Poso koga ke se javat ako recat 900 denara :mad: ke mi go vratat i bez pc celi 2 godini
daj spasuvajte:jaj:

Ако ти замирисало нешто сигурно не е лежиштето на рамот, а и да е лежиштето, тоа не се поправа, туку се менува матичната плоча.Во секој случај ќе те кошта повеќе од 900ден.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.013
Поени од реакции
6.040
Не е секогаш проблемот до АМЦ(или било која друга фирма), ако добро сфатив дека нив ги “кривиш“. Може грешам, не викам не
Они коа те прашале си требал да им дадеш Конкретен одговор, пошо има
Асус матични со ДДР1, 2, 3 рам слотови.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не е секогаш проблемот до АМЦ(или било која друга фирма), ако добро сфатив дека нив ги “кривиш“. Може грешам, не викам не
Они коа те прашале си требал да им дадеш Конкретен одговор, пошо има
Асус матични со ДДР1, 2, 3 рам слотови.
Да ама пошо во AMC сите се профи, одма знаат што имаш дома и што ти треба :) Пример одиш на бензиска (AMC бензиска :) ) и викаш тури ми гориво, он ти вика ШО КОЛА ИМАШ, ти му викаш AUDI, и он ти вика, епа дечко тебе ти треба DIESEL :)

A дечкото од погоре ќе да го ставал рамот со чекан.
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Е здраво сакам да прашам за рам меморијава бидејќи сакам да си купам може ли да се види преку некој програм што рам имаш ? Дали е ддр1 ддр2 ддр3 ? За да знам колку пари ќе ми требаат ?
 
Член од
22 март 2009
Мислења
152
Поени од реакции
0
мислам дека неможе, ке си отвориш компјутер и дека што ти се слотовите за рам над нив пишува.
DDR2 , DDR400:) ima i DDR3
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Е здраво сакам да прашам за рам меморијава бидејќи сакам да си купам може ли да се види преку некој програм што рам имаш ? Дали е ддр1 ддр2 ддр3 ? За да знам колку пари ќе ми требаат ?
Lavalys Everest Ultimate Edition
има и други...

мислам дека неможе, ке си отвориш компјутер и дека што ти се слотовите за рам над нив пишува.
DDR2 , DDR400:) ima i DDR3
Некогаш е подобро да се преќути..не го терај човекот да отвара куќиште за џабе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom