Помош, проблеми, прашања, совети...

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Може прашањево не е за тука ама ајде, имам усб од 16 гига и пробувам на него да ставам игра од 5,6 гига и ми вика дека играта е преголема за да се стави на усб. Чаре?
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Може прашањево не е за тука ама ајде, имам усб од 16 гига и пробувам на него да ставам игра од 5,6 гига и ми вика дека играта е преголема за да се стави на усб. Чаре?
Форматирај го усб-то во NTFS формат, би требало да го средиш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дали е можно PCI слотот да не работи на матичната?
Бидејќи пред некое време склопивме компјутер со другар и само матичната ја плативме најевтин (знам дека не требаше) и испадна така...Првин проблемот беше со искривени пинови - ги исправивме и работи добро...Сега со графичкава не ја детектира...
А претходно, односно на првиот бут па и после неколку пати палење си ја детектираше и си работеше супер...Сега е на интегрираната HD 2000.
Пробавме со reset na CMOS истиот проблем...
Да пробаме сега у СЕТ да ја однесеме, ама матер им ебам неможам да се расправам со нив...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Ваљда сте пробале ама ипак - ја пробавте графичката на друг компјутер да знаете дали е исправна? Пробавте со друга графичка дали работи ?
За пиновите - ако не сте ги искривиле вие - зашто сте ги исправале? Нареден пат ако купите нова плоча со искривени пинови - одма назад и барајте друга.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Зависи од графичката и кулерот на неа. Не треба да ти отиде над 80-85 степени, ама ти гледај тие “триаголниците“ дали ќе ти се појават и дали ќе најде грешки програмот при тестирање.
Модераторот на форумов нека ги премести мислењава во хардвер.
Моја грешка, прашав у погрешен форум :)
Скорот заради староста на графичката е ужас. Инаку на 1 минута, на 1024х640 извади мин 55 макс 78. На 1920х1080 извади сличен максимум, 79. Не видов аномалија на сликите, освен што се движеа премногу споро.
Ќе пробам пак со Skyrim па ако заглавува, најверојатно прегрева за време играње.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Моја грешка, прашав у погрешен форум :)
Скорот заради староста на графичката е ужас. Инаку на 1 минута, на 1024х640 извади мин 55 макс 78. На 1920х1080 извади сличен максимум, 79. Не видов аномалија на сликите, освен што се движеа премногу споро.
Ќе пробам пак со Skyrim па ако заглавува, најверојатно прегрева за време играње.
Ај оргиналниот линк ако не е проблем, можеби ќе можам и јас да помогнам, или да предложам нешто.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Ај оргиналниот линк ако не е проблем, можеби ќе можам и јас да помогнам, или да предложам нешто.
Еве го. Скајрим одеднаш се појавија некои безвезни текстури и почнав да влегувам во ѕидови. Потоа почна да мрзне, некогаш се појавуваше таскбарот и едино цтрл алт дел ме вадеше од игра.
На Skyrim 1.7 со Dawnguard долго време ептен нормално се играше (ни сецка ни заглавува) се додека низ шума "шетав" со вампирката Серана каде нагло од текстурите од карпите почнаа да излегуваат некои сиви триаголници (не многу приметни ама се гледаа). По некое време замрзна и се појави таскбарот. Реагираше само со цтрл, алт, дел. Така и ја исклучив играта. Потоа по рестарт на пц-то, да не е нешто до системот, пак ја уклучив. Пак замрзна, па еднаш у Рифтен на излегување од една куќа застанав на половина ѕид од другата:confused: Ставив најнови нвидиа драјвери, преинсталирав Skyrim, со старите сејвови и преференци пак ми се укочи. Сега го избришав Dawnguard, ги избришав старите преференци и сејвови па да видам дали ќе се оправи или ќе го баталам засекогаш.
Буквално како текстурите или сејвовите да се расипаа (corrupted). Што може да е причина за вакви freezeng/corruption кај Skyrim и дали морам да почнам од почеток?
Знам дека графичката ми е бронтосаурус Nvidia 8600 GT па и цел систем (4 гб рам и стар амд Х2 64 4600), затоа и имам минимален скор на Furmark ама досега со некои low сетирања, AA и AF off не ми правела проблем да мрзне така често.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Пробај со мануелна контрола на фенот, (ако е можно) со MSI Afterburner, намести го фенот на едно 80% намести да прикажува температури во игра, и почни да играш..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Пробај со мануелна контрола на фенот, (ако е можно) со MSI Afterburner, намести го фенот на едно 80% намести да прикажува температури во игра, и почни да играш..
сега го симнувам па ќе го пробам. Инаку со чиста инсталација на Skyrim, нови сејвови и нов skyrimprefs.ini фајл, овие 2 часа не се укочи. Фала ви Псај и на тебе и на Корун.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Нема гајле, секогаш се трга од основата.

БТЊ кога ти е последен пат чистен од прашина?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Нема гајле, секогаш се трга од основата.

БТЊ кога ти е последен пат чистен од прашина?
Графичката пред повеќе од половина година на "мајстор" кога менував матична (па скоро и година), а цел пц не сум го отворил негде месец дена. Треба да го извакумирам некој ден :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
^ Ваљда сте пробале ама ипак - ја пробавте графичката на друг компјутер да знаете дали е исправна? Пробавте со друга графичка дали работи ?
За пиновите - ако не сте ги искривиле вие - зашто сте ги исправале? Нареден пат ако купите нова плоча со искривени пинови - одма назад и барајте друга.
Појма неам дали ги искрививме ние, битно коа го ставав процесорот првиот пат сакаше и си работеше све, а изглеа тие биле така.
ни ја дадоа во кеса со цедиња, такво за куќиште ставање, со инструкции, али не беше у кутија.
Ја викам чек зашто е ваква они па да такви се даваат...И ме здупи убаво у здрав памет. Ја вративме и викаат вие сте ги искривиле и затоа ние се трудевме да ги ипсравиме...

Комедии живи, не се исплати маката за 2600 денари матична.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Imam a4tech x7 747h mouse ama neznam kako da go upalam da vibrira xD i driveri simnav i toa se : pa nema opcija moze da e zeznato neso ako ima nekoj iskustvo neka pise fala odnapred D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Imam a4tech x7 747h mouse ama neznam kako da go upalam da vibrira xD i driveri simnav i toa se : pa nema opcija moze da e zeznato neso ako ima nekoj iskustvo neka pise fala odnapred D
Anti-Vibrate Laser Gaming Mouse/XL-747H

А и зашто би зел маус ШТО ВИБРИРА?! А да си земеш вибратор? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom