Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Пробај RESET на мониторот.
Еве и слика успат а и дополнителни информации мониторот ми е Philips190s 19', 1280x1024 резолуција со 75 Hz Refresh rate :)

Поправка: Како мислиш RESET? А и да чепкав во AMD Vision Engine се правев експерт :)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Mi treba pomos staviv novi delovi lga 1155 i g540 i mi rekoa deka dvd romot nemoze da se povrze so maticnata bidejki e star i ja si pomisliv wtf tocno li e ova i kako mozam da go priklucam ako znae nekoj :D
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Така, барај во опциите на мониторот функција RESET, со тоа ќе го вратиш мониторот под Default т.е фабричко подесување.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.375
Mi treba pomos staviv novi delovi lga 1155 i g540 i mi rekoa deka dvd romot nemoze da se povrze so maticnata bidejki e star i ja si pomisliv wtf tocno li e ova i kako mozam da go priklucam ako znae nekoj :D
SATA или ATA/IDE ти прават разлика ? Вероватно плочата нема од старите ИДЕ контролери туку само SATA а ДВДромот не ти е SATA tuku IDE, едноставно нема конектор на плочата за да го поврзеш. Вероватно е до тоа пошто како 99% постови тука фалат битните податоци, модел на плоча и модел на ДВДром.
CPU-Z може да ти каже која ти е плочата, а моделот на ДВДромот ке го видиш од Контрол Панел...DeviceManager.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
SATA или ATA/IDE ти прават разлика ? Вероватно плочата нема од старите ИДЕ контролери туку само SATA а ДВДромот не ти е SATA tuku IDE, едноставно нема конектор на плочата за да го поврзеш. Вероватно е до тоа пошто како 99% постови тука фалат битните податоци, модел на плоча и модел на ДВДром.
CPU-Z може да ти каже која ти е плочата, а моделот на ДВДромот ке го видиш од Контрол Панел...DeviceManager.

asus p8h61 e maticnata a dvd rom e lg model ckart a ima neko a ima nekoj nacin da se sredi ili da go prodavam
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.375
asus p8h61 e maticnata a dvd rom e lg model ckart a ima neko a ima nekoj nacin da se sredi ili da go prodavam
Да таа плоча нема ИДЕ контролер, од модерните е :)
Ако имаш стари ИДЕ хардови или ептен запнеш овој ДВДром да го користиш можеш да земеш ИДЕ контролер т.е вакво или слично само гембирд контролер у АСУС плоча ја не би ставал :). Боље шитни го тој stariotа ке си купиш SATA ДВДром
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Кои 150-200 бе? Ти се читаш што пишуваш? Компјутеров е купен пред 2 години 500 и нешто евра !!!! Многу мразам некој кога се прави експерт и понижува туѓи компјутери!!!
Момак, пушти еден RedTube, удри му една десна и олабави малку. И не мора по 3-4 извичници да ставаш, или ептен нервозен беше?
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
И никој не свати од никот дека сум женско? :pos:

Сакав да кажам, не е убаво кога некој се прави експерт и мисли дека оние компјутери кои не се толку скапи (2000 евра како што наведе во темава) не се ни добри и ги потценува карактеристиките на компјутер од 500 евра, со тоа што вели дека бил 100 евра. Каде бе?

Фала Psyside на трудот и помошта, следен пат не те прашувам. :D
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
Ај еден линк ве молам за програм за режење цд-еа. Благодарам.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
76
Ај некој поискусен нека ми кажи дали е можно да се мени хард диск на лаптоп т.е. дали се исплајка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom