Помош, проблеми, прашања, совети...

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Им пишав меил ама и тука да прашам.

Имам земено лаптоп од АМЦ пред година дена и не ми е исчистен одвнатре ниеднаш. Од пред некое време почна многу да загрева и бучи. Сакам да прашам дали тоа чистење е вклучено во гаранцијата(која сеуште не е истечена, ама мислам дека не е вклучено) или не?
Ако не е вклучено морам да го однесам кај нив на чистење за да не ми ја прекинат гаранцијата, така?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Им пишав меил ама и тука да прашам.

Имам земено лаптоп од АМЦ пред година дена и не ми е исчистен одвнатре ниеднаш. Од пред некое време почна многу да загрева и бучи. Сакам да прашам дали тоа чистење е вклучено во гаранцијата(која сеуште не е истечена, ама мислам дека не е вклучено) или не?
Ако не е вклучено морам да го однесам кај нив на чистење за да не ми ја прекинат гаранцијата, така?
Не. Туку фино лепо одиш и викаш. Здраво, во последно време приметувам дека лаптопот загрева и бучи. Дали чистењето ќе ме кошта или спаѓа под гаранцијата?
 

Boce Makedonco

Madridista
Член од
2 март 2009
Мислења
66
Поени од реакции
34
Имам едно прашање, колку максимум Ram можам да ставам на DDR со овие податоци:
Board: INTEL SpringDale-G A1
Bus Clock: 800 megahertz
BIOS: American Megatrends Inc. 080011 09/09/2004



512 Megabytes Usable Installed Memory

Slot 'DIMM1' has 256 MB
Slot 'DIMM2' is Empty
Slot 'DIMM3' has 256 MB
Slot 'DIMM4' is Empty


3,00 gigahertz Intel Pentium 4
16 kilobyte primary memory cache
1024 kilobyte secondary memory cache
Not hyper-threaded

Ке ве замолам ако некој може да одговори,благодарам однапред.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ За сурфање, куцање некоја семинарска у word и такви ствари е супер процесорче. И League Of Legends можеш да ја играш на тој лаптоп со medium/high детали ( со интегрираната графичка ). Не е кузнае колку јак, ама е доволен за тоа што бараш. Ако си решил да го купиш - додај му уште 2 GB RAM ако си во можност.

edit: Boce Makedonco - Intel 865 chipset - max 4GB, мада не знам колку ти е исплатливо да купиш таков RAM.
 

Boce Makedonco

Madridista
Член од
2 март 2009
Мислења
66
Поени од реакции
34
Значи 2x2 Или 1x4, а колку пари би чинело отприлика и дали може да се најди.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
1GB у 1 слот ти е max. Скапо кошта. http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=333&pid=32675 - 1135 денари плочка. Тоа ти е 4540 за 4 плочки. За 100 евра можеш да земеш Celeron g540 + плочка со H61 chipset + 4GB DDR3 RAM ( + има интегрирана графичка у комбинацијава ) кои ќе бидат мноооооооооооооооогу помоќни од тоа што го имаш сега. Продај тоа што имаш за 1500 денари, додај ги 4540 денари планирани за RAM и купи си нови делови, не фрлај пари у антиката.
 

Boce Makedonco

Madridista
Член од
2 март 2009
Мислења
66
Поени од реакции
34
Благодарам брат многу ми помогна.
Пардон не те разбрав сакаш да кажеш дека Матична + 4GB DDR3 RAМ + Графичка 100 Еur.
Стварно евтино.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Ерм, процесор ( G540, моментално го нема на лагер - http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3004&pid=34083 ама го има g530 кој е тука некаде по перформанси - http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3004&pid=33662 ), плоча ( http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=376&pid=33746 ) и RAM ( http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=333&pid=11825 ). Процесорот содржи интегриран графички чип кој у комбинација со таа плоча може да се искористи.
Се заедно 6125 денари ( околу 100 evra ). За + 10тина евра може да се стае малце поасална плоча и подобар RAM.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Со што е најдобро да се чисти LED екран на монитор? Мува ми се посрала :tapp:
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Со што е најдобро да се чисти LED екран на монитор? Мува ми се посрала :tapp:
Ракија FTW....иначе имаш Screen cleaners во секој компјутерски салон...али според мене малце ракија и памукче ништо неможе да го победи :)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Остај си нешто ракиица за после да си мезнеш и да си изгледаш нешто. ;)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.934
Поени од реакции
7.589
Денеска нешто во компјутерот почна да ми се слуша како чукање и се слуша премногу гласно што може да е тоа знае некој? ме нервира и не се поднесува тој звук :mad:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Денеска нешто во компјутерот почна да ми се слуша како чукање и се слуша премногу гласно што може да е тоа знае некој? ме нервира и не се поднесува тој звук :mad:
Или некое вентилаторче, перките лупаат или хард дискот ти е пред умирање, или некој глушец имаш внатре :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.934
Поени од реакции
7.589
Или некое вентилаторче, перките лупаат или хард дискот ти е пред умирање, или некој глушец имаш внатре :)
вентилаторот (кулерот ) се слуша најнормано дека бучи од загреаност на компјутерот лупањето се слуша додатно значи не е од вентилаторот (кулетрот) ,али треба да проверам да го отворам да го исчистам па ќе видам што е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom