Помош, проблеми, прашања, совети...

С

Спенсер

Гостин
Ај и јас да прашам нешто. Сакам да си земам нов компјутер па си планирам што компоненти ќе има во него. Проблемот е што имам само површно знаење за компонентите и немам појма дали еден со друг би биле компатибилни и слично па ме интересира дали има некоја веб страница како конфигуратор за да ги одберам точните делови. Ако има ве молам пишете ако не ќе се консултирам на истава тема.
пиши колку пари имаш,за што ке го користиш пцто и готово...имаш и дилери на форумов можеш за поефтино да се договориш///
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Таа температура е на процесорот или на графичката?

Да не ти е зезнат нешто виндовсот или имаш некои процеси што ти работат цело време во позадина па го цедат процесорот и затоа загрева?
Toa е на процесорот, на графичката незнам зошто, ама неможам да проверам. Иначе не е до виндоусот пошо иам пробано со сите можни виндоуси, xp, xp64, vista, vista64 и windows 7 beta нз. кој.....така да не е до тоа....
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Toa е на процесорот, на графичката незнам зошто, ама неможам да проверам. Иначе не е до виндоусот пошо иам пробано со сите можни виндоуси, xp, xp64, vista, vista64 и windows 7 beta нз. кој.....така да не е до тоа....
Да пробаш некако да го ставиш 1-2 цм подигнат од масата, за да може да зима воздух кулерот, зашто тој од доле зима воздух а од страна го испушта. Да не ти грее заради тоа?

А веројатно имаш онборд графичка што и не се рачуна баш како графичка па затоа неможеш да видиш температура.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Не, досега немам пробано да ресетирам или сам да дополнам кертриџ а сега пак најмалку планирам да го изучувам тоа откако си ставив CISS на принтерот :) Ама во секој случај пробај (не те кошта ништо, и така имаш вишок полни кертиџи кои вика дека се празни) и обавезно да ни кажеш дали беше успешно.
НЕ УСПЕАВ! Сите инструкции што ги најдов се однесува на некои други кертриџи, но конкретно не и за НР339. Шлушнав дека во самиот принтер има батерија која држи меморија и ако ја извадам на 5 мин. ќе се ресетира целиот штампач?
Те молам во кратки црти да ми објасниш тој CISS, да ли си задоволен (колку време го имаш и да ли си имал проблем до сега со оваа солуција) и кој принтер ти поседуваш. И колку пари чини тоа задоволство.
 
P

Princ

Гостин
Модел на принтер: Epson Stylus DX6050
Презадоволен сум. Ништо повеќе не сакам. Системот (со по 50мл бои црна, жолта, магента и cyan) ме чинеше 2500 денари. Имам печатено многу, топ хартија и кусур сигурно (500+ листа) дека и за работа го користам, и уште до пола е потрошена бојата што беше во CISS-от. За секој случај си купив и бои резерва, дека ми кажаа поретко носат а и не се расипувала, па си земав 4 шишиња по 250мл боја. 350 денари платив за 250мл боја, значи за литар боја (4х250) платив 1400 денари и сега сум осигуран за цел живот :icon_lol:
Квалитетот е одличен на фотографиите што ги печатам, добивам впечаток дека боите се поживи од фалсификуваните кертриџи кои ги користев. Не знам уште колку долго ќе ми трае принтерот (наводно ваквиот начин на работа ја оштетувал многу онаа главата од принтерот, ама ќе видиме дали е тоа реклама на производителите на бои за да не си губат муштерии) ама во секој случај ефтини се принтерите. Дури поефтини од оригиналните бои.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имам очигледно некој проблем кој неможам сам да го детектирам.

Го скенирав компјутерот и наводно чист е.

Проблемот е што денеска 2 пати ми се изгасна сам од себе.


Некој со слично искуство и совет?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Имам очигледно некој проблем кој неможам сам да го детектирам.

Го скенирав компјутерот и наводно чист е.

Проблемот е што денеска 2 пати ми се изгасна сам од себе.


Некој со слично искуство и совет?
Се изгаси или се рестартираше?
Дали се работи за лап-топ или десктоп?
 
P

Princ

Гостин
Кога ќе ти се изгаси пак, не е лошо да влезеш во биос и да ја провериш температурата на процесорот. Вообичаено, компјутерите за да се заштитат самите себе од прегорување (и пожар, итн) се рестартираат за да се оладат малку. Мислам дека тоа ќе да е причината. Ако поради тоа се рестартира, време му е за нов кулер :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога ќе ти се изгаси пак, не е лошо да влезеш во биос и да ја провериш температурата на процесорот. Вообичаено, компјутерите за да се заштитат самите себе од прегорување (и пожар, итн) се рестартираат за да се оладат малку. Мислам дека тоа ќе да е причината. Ако поради тоа се рестартира, време му е за нов кулер :)
Или темелно чистење на ладилниците и вентилаторите....
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Или темелно чистење на ладилниците и вентилаторите....
А бе па и вие одма се фаќате за вентилаторите....:smir:

Шала на страна
Може да е

1.Напојување
2.Рам
3.Софтверски проблем
4.Лош контакт помеѓу кулерот и процесорот=големи температури=пц-то се гаси
5.Вентилатори:smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А бе па и вие одма се фаќате за вентилаторите....:smir:

Шала на страна
Може да е

1.Напојување
2.Рам
3.Софтверски проблем
4.Лош контакт помеѓу кулерот и процесорот=големи температури=пц-то се гаси
5.Вентилатори:smir:
:smir:Добро де, да почекаме да напише дали му се рестартира или гаси потполно
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имам лаптоп Асер, работи турбо досега немам примедби.

Го имам веќе скоро година дена и денеска првпат вака ме изненади.

Се изгаси скроз, наеднаш падна. Првиот пат имав проблем да го повратам, меѓутоа го оставив да одмори и после упали се у реду.

И јас помислив на температурата ама некако сомнително ми е.

Да го носам да го чепкаат подетално или некое чаре?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имам лаптоп Асер, работи турбо досега немам примедби.

Го имам веќе скоро година дена и денеска првпат вака ме изненади.

Се изгаси скроз, наеднаш падна. Првиот пат имав проблем да го повратам, меѓутоа го оставив да одмори и после упали се у реду.

И јас помислив на температурата ама некако сомнително ми е.

Да го носам да го чепкаат подетално или некое чаре?
Лаптоп викаш.......година стар, ако е под гаранција и тие купен таму кај што си сега .....
.....носи во сервис....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Имам лаптоп Асер, работи турбо досега немам примедби.

Го имам веќе скоро година дена и денеска првпат вака ме изненади.

Се изгаси скроз, наеднаш падна. Првиот пат имав проблем да го повратам, меѓутоа го оставив да одмори и после упали се у реду.

И јас помислив на температурата ама некако сомнително ми е.

Да го носам да го чепкаат подетално или некое чаре?
Најубаво однеси го бидејќи е невозможно да се обидеш да направиш на лап-топ, нешто ако е хардверски проблем. Можеби треба само да се чисти од прашина...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Имам лаптоп Асер, работи турбо досега немам примедби.

Го имам веќе скоро година дена и денеска првпат вака ме изненади.

Се изгаси скроз, наеднаш падна. Првиот пат имав проблем да го повратам, меѓутоа го оставив да одмори и после упали се у реду.

И јас помислив на температурата ама некако сомнително ми е.

Да го носам да го чепкаат подетално или некое чаре?
Лаптоп значи.

На долната страна има отвор, преку кој кулерот всисува воздух да го лади процесорот, а од страна има отвор преку кој воздухот се исфрла надвор.
Ако лаптоп-ов си го држел во скут или ако бил ставен на ќебе подолго време, најверојатно се напунил со прашина.
Пробај да го продуваш да излета прашината.

Ова ти е една можност.

Ако нема резултат и ако ти е под гаранција, носи го во сервис, притоа би ти препорачал да го извадиш хард-то. Многу лесно се вади (долната страна на лаптоп-от има капаче), во прашање се 2-3 штрафчиња и еден кабел да одштекаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom