Помош, проблеми, прашања, совети...

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.141
Имам еден проблем со моево компјутерче почна сам да се исклучува, исто како коа ке снема струја одеднаш се гаси а појма немам што му е.

Имаш прашина, си прегрева компјутерот и се гаси.Треба да се исчистат кулерите.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Еве вака...ај помош од професионалците:smir:
Два проблеми:

Прво: Иам лаптоп MSI ER710 и мнооогу загрева....под гаранција е уше, и го носев да го проверат двапати, и рекоа дека нема ништо расипано, јас претпоставувам дека е ради АМД процесорот (AMD Athlon 64 x2 TK55 1.8Ghz 1mb kesh),или чипсетот (ATI RS690T+SB600 ) , пошо цел се загрева, не само на една одредена точка....е сеа ако има некој некакво револуционерно решение за ладење нека се истакне и нека каже....дома коа го користам го ставам на плоча со 3 кулери и ок е...ама на школо или негде надовор неможе така...а коа го отворив сфатив дека нема место за уште кулери внатре....така да нз шо да праам...

Второ: Исто за лаптоп-от, коа ке го поврзам преку HDMI со лцд телевизор (32LG5000) не се покажува нишо, ми вика на телевизорот no signal иако познава дека има нешто приклучено, истото е и во catalyst control center на лаптоп-от. Читав на странски форуми дека нешо не се разбирале лаптопот и телевизорот, нешо дека биле на HDMI 1.3 и 2.0....ako знае некој чаре ве молам за помош!!!BTW сеа лаптоп-от ми е поврзан реку RGB кабел и ок си работи телевизорот, ама меракот ми е преку HDMI.:vozbud:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Имам проблем со принтер НР Photosmatr 8150. Модел и не е толку битен, повекемина работат на ист фазон. Купив нов кертиџ и едноставно не го препознава и ми кажува глупости и инструкции за правилно наместување на кертриџот. "Tricolor" работи, но "black" не. Повеке пати не сака да работи ни овој во боја, како да е проблем во некој контакт? Но на крај во боја сепак (со маки)проработи, но црниот не (иако имам повеке резерви, но не сака ни еден) Помагајте ако сте имале сличен или ист проблем?
 
P

Princ

Гостин
Јас сум имал таков проблем само кога чипот на кертириџот не бил ресетиран правилно (а тоа се случува ако кертриџите не се оригинални). Значи ако неоригинални се кертриџите (не се произведени од производителот на принтерот) тогаш оди кај што си ги купил да го ресетираат чипот.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Кертриџот е оригинален, запечатен со сите фолии (така пишива да им верувам). Мислам дека е проблем во контактите на штампачот? А знае ли некој како можам да ресетирам кертриџ? Имам стари кертриџи (што сум ги пунел со мастило) еден куп:)
 
P

Princ

Гостин
Кај го купи и колку пари? Тоа ќе ни каже дали е оригинален. Фолиите ништо не ми значат лично :)
Може да бидат и контактите, ама пак не би можеле тоа да го утврдиме и поправима од форум, си има сервиси за такви работи.
Ресетирање на кертриџи се прави со посебно апаратче, не знам дали го има низ Скопје/МК за да си го купиш. Вака нешто изгледа

 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Платен е 1600 ден. Мислам дека е оригинален за таа цена? Не ми е прв пат да го купувам и мислам дека не е проблем до продавница од која е купен. Сакав да видам да ли има помош од овој форум, инаку за овластен сервис ми е познато, но колку се исплати сервисирањето? Овој штампач го купив за 3900ден. во Германос пред 2 години на една акција. За тие пари (до сега) беше екстра.
Во секој случај ти благодарам!
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Еве вака...ај помош од професионалците:smir:
Два проблеми:

Прво: Иам лаптоп MSI ER710 и мнооогу загрева....под гаранција е уше, и го носев да го проверат двапати, и рекоа дека нема ништо расипано, јас претпоставувам дека е ради АМД процесорот (AMD Athlon 64 x2 TK55 1.8Ghz 1mb kesh),или чипсетот (ATI RS690T+SB600 ) , пошо цел се загрева, не само на една одредена точка....е сеа ако има некој некакво револуционерно решение за ладење нека се истакне и нека каже....дома коа го користам го ставам на плоча со 3 кулери и ок е...ама на школо или негде надовор неможе така...а коа го отворив сфатив дека нема место за уште кулери внатре....така да нз шо да праам...

Второ: Исто за лаптоп-от, коа ке го поврзам преку HDMI со лцд телевизор (32LG5000) не се покажува нишо, ми вика на телевизорот no signal иако познава дека има нешто приклучено, истото е и во catalyst control center на лаптоп-от. Читав на странски форуми дека нешо не се разбирале лаптопот и телевизорот, нешо дека биле на HDMI 1.3 и 2.0....ako знае некој чаре ве молам за помош!!!BTW сеа лаптоп-от ми е поврзан реку RGB кабел и ок си работи телевизорот, ама меракот ми е преку HDMI.:vozbud:
Некој? Било кој?:toe:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Кај го купи и колку пари? Тоа ќе ни каже дали е оригинален. Фолиите ништо не ми значат лично :)
Може да бидат и контактите, ама пак не би можеле тоа да го утврдиме и поправима од форум, си има сервиси за такви работи.
Ресетирање на кертриџи се прави со посебно апаратче, не знам дали го има низ Скопје/МК за да си го купиш. Вака нешто изгледа

Да ли ти е познато ресетирање на овој принцип или нешто слично како ова http://www.refillinstructions.com/HP/H28.htm ?
Лично, никогаш не сум правел ова, но утре ке се обидам!
 
P

Princ

Гостин
Да ли ти е познато ресетирање на овој принцип или нешто слично како ова http://www.refillinstructions.com/HP/H28.htm ?
Лично, никогаш не сум правел ова, но утре ке се обидам!
Не, досега немам пробано да ресетирам или сам да дополнам кертриџ а сега пак најмалку планирам да го изучувам тоа откако си ставив CISS на принтерот :) Ама во секој случај пробај (не те кошта ништо, и така имаш вишок полни кертиџи кои вика дека се празни) и обавезно да ни кажеш дали беше успешно.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве вака...ај помош од професионалците:smir:
Два проблеми:

Прво: Иам лаптоп MSI ER710 и мнооогу загрева....под гаранција е уше, и го носев да го проверат двапати, и рекоа дека нема ништо расипано, јас претпоставувам дека е ради АМД процесорот (AMD Athlon 64 x2 TK55 1.8Ghz 1mb kesh),или чипсетот (ATI RS690T+SB600 ) , пошо цел се загрева, не само на една одредена точка....е сеа ако има некој некакво револуционерно решение за ладење нека се истакне и нека каже....дома коа го користам го ставам на плоча со 3 кулери и ок е...ама на школо или негде надовор неможе така...а коа го отворив сфатив дека нема место за уште кулери внатре....така да нз шо да праам...

Второ: Исто за лаптоп-от, коа ке го поврзам преку HDMI со лцд телевизор (32LG5000) не се покажува нишо, ми вика на телевизорот no signal иако познава дека има нешто приклучено, истото е и во catalyst control center на лаптоп-от. Читав на странски форуми дека нешо не се разбирале лаптопот и телевизорот, нешо дека биле на HDMI 1.3 и 2.0....ako знае некој чаре ве молам за помош!!!BTW сеа лаптоп-от ми е поврзан реку RGB кабел и ок си работи телевизорот, ама меракот ми е преку HDMI.:vozbud:
Колку ти загрева лаптопто?
Кога ти загрева?
Што правиш за да ти загрее толку?
Што ти прави ако се загрее?
Исчисти го внатре и провери дали му се исправни сите кулери.
Зашто да неможеш да си го носиш кулерот заедно со лаптопот?
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Се загрева цело време, на idle е 60 - 70 степени, а коа глеам филм е 80, да не збориме за игра или нешо....100 милиони пати го отворив, и го чистев кулерот, само еден кулер има и работи...Коа ќе се загрее се гаси...мн. јасно...и тоа мнооооогу ме нервира...Коа е со дополнителни кулери (што се поставени на огромна плоча што не ја собира ни во ранец, ни во нишо, и неможе да се носи никаде пошо е огромна и непрактична) овие температури се за -20 степени.:toe::helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се загрева цело време, на idle е 60 - 70 степени, а коа глеам филм е 80, да не збориме за игра или нешо....100 милиони пати го отворив, и го чистев кулерот, само еден кулер има и работи...Коа ќе се загрее се гаси...мн. јасно...и тоа мнооооогу ме нервира...Коа е со дополнителни кулери (што се поставени на огромна плоча што не ја собира ни во ранец, ни во нишо, и неможе да се носи никаде пошо е огромна и непрактична) овие температури се за -20 степени.:toe::helou:
Таа температура е на процесорот или на графичката?

Да не ти е зезнат нешто виндовсот или имаш некои процеси што ти работат цело време во позадина па го цедат процесорот и затоа загрева?
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Ај и јас да прашам нешто. Сакам да си земам нов компјутер па си планирам што компоненти ќе има во него. Проблемот е што имам само површно знаење за компонентите и немам појма дали еден со друг би биле компатибилни и слично па ме интересира дали има некоја веб страница како конфигуратор за да ги одберам точните делови. Ако има ве молам пишете ако не ќе се консултирам на истава тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom