Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
ХЕЛП МИ

имам едно проблемче или не знам како да го наречам треба да зеам комјпутер и имам дилема едната опција е оваа

процесор: iPentium q9300 core 2 quad 2.50g 6m 1333 box
матична:p5k lga775 intel p35 1333/1066/800 memory ddr2 1066/800/667 graphic 1xpci-e x16, 1xPCI-Ex16@4, SATA II*4, SATA II*2(Raid 0, 1, by1x External & 1x internal SATA), 1394 2x 1394a, Audio 8-CH(HD), Lan Gb Atheros PCIe, ATX, Cpu pentium 4/ pentiumD/PentiumEE/Core2duo/Core2EE/Quad-core/45nm CPU
меморија: DDR3 1GB 1066Mhz KINGSTON napojubanje a,5 V Latencija CL7, kvr1066D3N7/1G, KVR 1066D3N7/1G
графичка: Galaxy PCX GeForce 8800GT 512 DDR3 HDTV/2XDVI
хард: Hitachi 250GB SATA-2

а другата е оваа IMAC so 24" монитор
3.06GHz Intel Core 2 Duo
2GB memory
500GB hard drive1
8x double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8800 GS with 512MB memory

комјутерот ми и треба за графички дизајн и работа во 3д е сега не се разбирам многу многу во хардвер ама малце разбирам прво ме интересира дали од таа првата конфигурација сите делови се компатибилни еден со друг и главното прашање што е подобро, единственото нешто што ме кочи за мек-от е тоа што нема да можам да ги најдам сите малечки програмчиња кои ги имам за PC т.е. plugins за фотошоп итн итд. И дали нешто добивам доколку на мек-от покрај MAC OS имам и Windows па да го користам напоредно кога ќе ми треба нешто што не можам да инсталирам на MAC OS да работам на windows xp. И дали некој знае како е на интернетов со пиратскиот софтвер за мекинтош.
и уште една молба ве молам воздржете се од коментарите како на пр. "Imac да си земиш ЗАКОН СЕ НЕМА ПОДОБРИ" стварно ми треба помош од некој шо многу се разбира во хард.
tnx
Немам некој конкретен предлог кој од тие два да ги избереш, ама имам неколку забелешки/појаснувања во врска со компјутерите. Кај MAC си сигурен дека се е истестирано и компатибилно, плус можеш да си инсталираш win без проблем. Бидејќи користиш фотошоп и слични програми кои бараат многу меморија, ти треба најмалку 2 гига( јас би препорачал 4+. Ова + е ако користиш 64-битен софтвер, 32-битниот поддржува само околу 3,2гига). Програмите сеуште не се оптимизирани за работа со 4- јадрени процесори, такашто ако не планираш да го купиш сега па да ти трае со години, и да ги искористиш новите програми кога ќе излезат, не ти треба повеќе од двојадрен процесор. ( да не бидам погрешно сватен, не е на одмет да земеш 4 јадрен, ќе можеш повеќе работи одеднаш да ги работиш, само сакам да кажам дека не е нужен). Исто така, за работа со графички дизајн ти треба брзина на процесорот, такашто што е побрз подобро ќе си поминеш( не навлегувам дали ќе оверклокуваш или не, зависи колкаво ти е техничкото знаење за тоа).
П.С. Видов дека во едната конфигурација има само 1гига, тоа никако нема да пројде со тоа што ќе го работиш.
Се надевам дека ова помогна малку.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Еј Луѓе имам еден така малку смешен проблем, а воедно и глуп. Мојот лап топ се нермолано си работи, си функционира без проблеми, но кога ќе го вклучам wireless (значи тоа 100% го приметив) по некое време работење закочува и едноставно треба рестарт што ужасно ме нервира, и пак така по некое време работење и пак рестарт, а ако го исклучам wireless заборавам кога сум го уклучил, мал е бројот на моменти каде и кога wireless е уклучен не прави проблеми?

Ако знаете нешто помогнете?:smir:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ми требаат драјвери за Виста 64бит за USB WiFi TrendNet TEW-444UB EU. Има 2 верзии. Едната е EU, другата е А. Мене ми треба за првата.

П.С. Драјверите од официјалната страна не работат.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
230
Поени од реакции
9
Еј Луѓе имам еден така малку смешен проблем, а воедно и глуп. Мојот лап топ се нермолано си работи, си функционира без проблеми, но кога ќе го вклучам wireless (значи тоа 100% го приметив) по некое време работење закочува и едноставно треба рестарт што ужасно ме нервира, и пак така по некое време работење и пак рестарт, а ако го исклучам wireless заборавам кога сум го уклучил, мал е бројот на моменти каде и кога wireless е уклучен не прави проблеми?

Ако знаете нешто помогнете?:smir:
Кој модел на лаптоп?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ми требаат драјвери за Виста 64бит за USB WiFi TrendNet TEW-444UB EU. Има 2 верзии. Едната е EU, другата е А. Мене ми треба за првата.

П.С. Драјверите од официјалната страна не работат.
Како може драјверите од официјалната страна да не работат? Ако не работат тие кој други ке работат? Пробај пак изгледа нешто не правиш како што треба, или контактирај таму со ТрендНет и кажи им за проблемот, сигурно ке ти помогнат и ке ти кажат ако има некој проблем со драјверите.:toe::toe::tapp:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Како може драјверите од официјалната страна да не работат? Ако не работат тие кој други ке работат? Пробај пак изгледа нешто не правиш како што треба, или контактирај таму со ТрендНет и кажи им за проблемот, сигурно ке ти помогнат и ке ти кажат ако има некој проблем со драјверите.:toe::toe::tapp:
Правам се како што треба. Стар модел на вифи е ова моево. Од 2005та е уште пред оннет да го воведат неофицијалниот тест период за вифи. До пред некој месец воопшто немаше никаква подршка за овој модел на официјланиот сајт, го немаше воопшто моделов ни за хр ни за виста драјвери. Сега гледам го ставиле моделов пак, ама драјверите не работат.
Иначе да, правам се како што треба. Не сум воопшто лаик ако мислеше на тоа.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Еј Луѓе имам еден така малку смешен проблем, а воедно и глуп. Мојот лап топ се нермолано си работи, си функционира без проблеми, но кога ќе го вклучам wireless (значи тоа 100% го приметив) по некое време работење закочува и едноставно треба рестарт што ужасно ме нервира, и пак така по некое време работење и пак рестарт, а ако го исклучам wireless заборавам кога сум го уклучил, мал е бројот на моменти каде и кога wireless е уклучен не прави проблеми?

Ако знаете нешто помогнете?:smir:
Мењај го драјверот на вајрлесот од лап топот. На официјалната страна сигурно имаш нов драјвер.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Edno prasanje sakam da dodadam uste 1gb ram memorija na sto treba da vnimavam da bidi od isti proizvoditel,da raboti na isti mhz ili nesto slicno
Please
 
С

Спенсер

Гостин
Edno prasanje sakam da dodadam uste 1gb ram memorija na sto treba da vnimavam da bidi od isti proizvoditel,da raboti na isti mhz ili nesto slicno
Please
Внимавај да биде од ист производител, мхз и не се толку важни (само немој да биде на помаку мхз, )
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не се битни мегахерците.
Земи ти слободно на 433 мхз стави друга плочка од 667 мхз,и види дали ќе рикне матичната.

И другпат,почекај за постручен совет,сепак. :)
 
С

Спенсер

Гостин
Не се битни мегахерците.
Земи ти слободно на 433 мхз стави друга плочка од 667 мхз,и види дали ќе рикне матичната.

И другпат,почекај за постручен совет,сепак. :)

нема да рикне,ама нели ке се спуштат (по твојот пример) на 433мхз??затоа му пишав да не зема со помалку
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не,ддр1 и ддр2 е тоа.
Затоа,прво прелистај си основни работи,пред да почнеш на лаици да делиш совети,ќе потроши 1000 ден за џабе.
 
С

Спенсер

Гостин
Не,ддр1 и ддр2 е тоа.
Затоа,прво прелистај си основни работи,пред да почнеш на лаици да делиш совети,ќе потроши 1000 ден за џабе.
Е сега ништо не разбирам, еве пример

Дечкото има 1гб 667мхз кингстон ДДР 2, сака да купи уште 1гб, е сеа,доколку купи 1гб 533мхз ДДР 2, двете плочки ке работат на 533мхз нели???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еве појасно.

ддр1 = 433 мхз и подоле.
ддр2 = 533 мхз и погоре.

АКо земеш ти ддр2,нема да ти се врати на ддр1,туку нема да работи.
А мојот пример беше со 433 и 667,значи ддр1 и 2.
Значи,прво да видиме што матична има,па после да му дадеме совет,вака на памет не може да му речеме само да не зима поспор рам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom