Помош, проблеми, прашања, совети...

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
ХЕЛП МИ

имам едно проблемче или не знам како да го наречам треба да зеам комјпутер и имам дилема едната опција е оваа

процесор: iPentium q9300 core 2 quad 2.50g 6m 1333 box
матична:p5k lga775 intel p35 1333/1066/800 memory ddr2 1066/800/667 graphic 1xpci-e x16, 1xPCI-Ex16@4, SATA II*4, SATA II*2(Raid 0, 1, by1x External & 1x internal SATA), 1394 2x 1394a, Audio 8-CH(HD), Lan Gb Atheros PCIe, ATX, Cpu pentium 4/ pentiumD/PentiumEE/Core2duo/Core2EE/Quad-core/45nm CPU
меморија: DDR3 1GB 1066Mhz KINGSTON napojubanje a,5 V Latencija CL7, kvr1066D3N7/1G, KVR 1066D3N7/1G
графичка: Galaxy PCX GeForce 8800GT 512 DDR3 HDTV/2XDVI
хард: Hitachi 250GB SATA-2

а другата е оваа IMAC so 24" монитор
3.06GHz Intel Core 2 Duo
2GB memory
500GB hard drive1
8x double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8800 GS with 512MB memory

комјутерот ми и треба за графички дизајн и работа во 3д е сега не се разбирам многу многу во хардвер ама малце разбирам прво ме интересира дали од таа првата конфигурација сите делови се компатибилни еден со друг и главното прашање што е подобро, единственото нешто што ме кочи за мек-от е тоа што нема да можам да ги најдам сите малечки програмчиња кои ги имам за PC т.е. plugins за фотошоп итн итд. И дали нешто добивам доколку на мек-от покрај MAC OS имам и Windows па да го користам напоредно кога ќе ми треба нешто што не можам да инсталирам на MAC OS да работам на windows xp. И дали некој знае како е на интернетов со пиратскиот софтвер за мекинтош.
и уште една молба ве молам воздржете се од коментарите како на пр. "Imac да си земиш ЗАКОН СЕ НЕМА ПОДОБРИ" стварно ми треба помош од некој шо многу се разбира во хард.
tnx
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ХЕЛП МИ

имам едно проблемче или не знам како да го наречам треба да зеам комјпутер и имам дилема едната опција е оваа

процесор: iPentium q9300 core 2 quad 2.50g 6m 1333 box
матична:p5k lga775 intel p35 1333/1066/800 memory ddr2 1066/800/667 graphic 1xpci-e x16, 1xPCI-Ex16@4, SATA II*4, SATA II*2(Raid 0, 1, by1x External & 1x internal SATA), 1394 2x 1394a, Audio 8-CH(HD), Lan Gb Atheros PCIe, ATX, Cpu pentium 4/ pentiumD/PentiumEE/Core2duo/Core2EE/Quad-core/45nm CPU
меморија: DDR3 1GB 1066Mhz KINGSTON napojubanje a,5 V Latencija CL7, kvr1066D3N7/1G, KVR 1066D3N7/1G
графичка: Galaxy PCX GeForce 8800GT 512 DDR3 HDTV/2XDVI
хард: Hitachi 250GB SATA-2

а другата е оваа IMAC so 24" монитор
3.06GHz Intel Core 2 Duo
2GB memory
500GB hard drive1
8x double-layer SuperDrive
NVIDIA GeForce 8800 GS with 512MB memory

комјутерот ми и треба за графички дизајн и работа во 3д е сега не се разбирам многу многу во хардвер ама малце разбирам прво ме интересира дали од таа првата конфигурација сите делови се компатибилни еден со друг и главното прашање што е подобро, единственото нешто што ме кочи за мек-от е тоа што нема да можам да ги најдам сите малечки програмчиња кои ги имам за PC т.е. plugins за фотошоп итн итд. И дали нешто добивам доколку на мек-от покрај MAC OS имам и Windows па да го користам напоредно кога ќе ми треба нешто што не можам да инсталирам на MAC OS да работам на windows xp. И дали некој знае како е на интернетов со пиратскиот софтвер за мекинтош.
и уште една молба ве молам воздржете се од коментарите како на пр. "Imac да си земиш ЗАКОН СЕ НЕМА ПОДОБРИ" стварно ми треба помош од некој шо многу се разбира во хард.
tnx
Ја би идел со првата конфигурација. Викаш за работа ти треба, а не ги знаеш MAC многу добро, значи иди си на сигурната варијанта. Ќе си знаеш се што си знаеш за софтвер, се ќе ти е полесно а и многу е ЅВЕР првата конфигурација.

Уствари, со вторава не би идел никако :):):) Џабе фрлени пари би било тоа :)
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Ја би идел со првата конфигурација. Викаш за работа ти треба, а не ги знаеш MAC многу добро, значи иди си на сигурната варијанта. Ќе си знаеш се што си знаеш за софтвер, се ќе ти е полесно а и многу е ЅВЕР првата конфигурација.

Уствари, со вторава не би идел никако :):):) Џабе фрлени пари би било тоа :)
имам работено на МЕК не ми е проблем
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Дефинитивно би идел со првиот. Имаш далеку подобри преформанси од вториот.
Мекот ти е исто така добар али доста послаб од првиот. Ако ти се дава повеќе пари само затоа што е Apple за послаб компјутер тогаш иди со вториот, ако сакаш да ти се исплати повеќе за парите што ќе ги дадеш иди со првиот.
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
како шо пишав претходно не разбирам многу хардвер ама не сум ептен „тапа“ ме интересира пошто сите викате дека е појак првиот ме интересира што значи овај дел “iPentium q9300 core 2 quad 2.50g 6m 1333 box“ тоа значи дека исто како да имам 2 процесори по 2.5 ghz или лупам зелени? знам дека можи прашањето е многу глупо ама ме интересира шо значи оти од кога излегоа овие дуал кор не сум во тек и неам појма шо се дешава :kesa:
 
P

Princ

Гостин
Овој процесор поточно е Core2Quad... значи е еден процесор со 4 јадра. При работа, активен е како 4 процесора по 2.5GHz, да.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
како шо пишав претходно не разбирам многу хардвер ама не сум ептен „тапа“ ме интересира пошто сите викате дека е појак првиот ме интересира што значи овај дел “iPentium q9300 core 2 quad 2.50g 6m 1333 box“ тоа значи дека исто како да имам 2 процесори по 2.5 ghz или лупам зелени? знам дека можи прашањето е многу глупо ама ме интересира шо значи оти од кога излегоа овие дуал кор не сум во тек и неам појма шо се дешава :kesa:
Core2Duo на Intel се дво јадрени процесори, а Core2Quad на Intel се 4 јадрени процесори. Core2Quad 2.5ghz 6m 1333 значи дека имаш 4 јадра на процесорот (како 4 процесори) кои работат на фрекфенција од 2.5 гигахерци, имаш 6 мегабајти кеш меморија и имаш 1333 front serial bus :)
Со други зборови доста подобар процесор, особено за работа од тој што е на вториот компјутер.
+ првиот процесор можеш многу лесно да го оверклокуваш (да го направиш да работи) на 4 јадра по 3 гигахерци (дури и повеќе) али тоа понатаму ако имаш потреба.
 
Член од
17 август 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj moze da mi pomogne?imam sony vaio veke 1 nedela i neso zvucnicite shustat i koga go zatvaram displejot se sozdava nekakov grd zvuk kao 4kripenje za nekolku sekundi.dali nekoj znae sto mu e na laptov..od sony mi rekoa da instaliram audio driver..i se sredi za eden den ama sega pa e sito..VI SE MOLAM NEKOJ AKO ZNAE NEKA MI PISE!!!!!!!!
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Core2Duo на Intel се дво јадрени процесори, а Core2Quad на Intel се 4 јадрени процесори. Core2Quad 2.5ghz 6m 1333 значи дека имаш 4 јадра на процесорот (како 4 процесори) кои работат на фрекфенција од 2.5 гигахерци, имаш 6 мегабајти кеш меморија и имаш 1333 front serial bus :)
Со други зборови доста подобар процесор, особено за работа од тој што е на вториот компјутер.
+ првиот процесор можеш многу лесно да го оверклокуваш (да го направиш да работи) на 4 јадра по 3 гигахерци (дури и повеќе) али тоа понатаму ако имаш потреба.
фала ти многу ама сега гледам се разбираш во хардвер сеа ќе те погњавам уште малце па ти ако си добар ќе ми одговориш :wink: шо мислиш во целост за конфигурацијата? дали нешто би додал? немој да одземаш од вишок нема гајле кога мислам за конфигурацијата единствено останва РАМ меморијата дали мислиш дека со таа меморија шо ја имам пишано ќе извадам максимум од конфигурацијата и главното прашање дали процесорот е компатибилен со матичната картичка и дали ќе си работи со полна пареа
sry вака шо замарам ама ми треба совет :kesa: добредојдени се совети и од други членчиња на форумчево
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
фала ти многу ама сега гледам се разбираш во хардвер сеа ќе те погњавам уште малце па ти ако си добар ќе ми одговориш :wink: шо мислиш во целост за конфигурацијата? дали нешто би додал? немој да одземаш од вишок нема гајле кога мислам за конфигурацијата единствено останва РАМ меморијата дали мислиш дека со таа меморија шо ја имам пишано ќе извадам максимум од конфигурацијата и главното прашање дали процесорот е компатибилен со матичната картичка и дали ќе си работи со полна пареа
sry вака шо замарам ама ми треба совет :kesa: добредојдени се совети и од други членчиња на форумчево
Нема што друго да додаваш, и вака ти е премногу јак. Освен ако сакаш ЕПТЕН да го напраиш животиња, можеш да стаиш уште 1GB DDR3 рам на друг слот, и така ќе имаш 2 плочки од по 1GB DDR3 и ќе ти работат на Dual Channel што значи дека ќе ти работи како да имаш приближно 3 GB DDR3 рам :):):)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еве јас како членче ќе ти пишам.

Првата конфигурација е High-end,значи колку плаќаш толку добиваш,матичната е одлична,со поддршка за ддр3 рам.
Рамот,засега 1 гига,кога ќе поефтинат,ќе си земеш уште 1 или 2/3.
Процесорот е одличен за графички дизајн и 3д моделирање,како и графичката.

Ако веќе мораме да одиме на мани,не би земал графичка од Galaxy.

Исто така,со оваа конфигурација,купи квалитетно напојување,немој таму да си штедел! :)

Сите други додатоци,blu-ray ром,повеќе рам итн...се тоа ќе си надокнадиш кога ќе поефтинат,не се исплати сега.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
фала ти многу ама сега гледам се разбираш во хардвер сеа ќе те погњавам уште малце па ти ако си добар ќе ми одговориш :wink: шо мислиш во целост за конфигурацијата? дали нешто би додал? немој да одземаш од вишок нема гајле кога мислам за конфигурацијата единствено останва РАМ меморијата дали мислиш дека со таа меморија шо ја имам пишано ќе извадам максимум од конфигурацијата и главното прашање дали процесорот е компатибилен со матичната картичка и дали ќе си работи со полна пареа
sry вака шо замарам ама ми треба совет :kesa: добредојдени се совети и од други членчиња на форумчево
Па како што кажа Корун јас би додал само уште 1gb ddr3 рам и толку :) Се останато може да почека. Хмм само малце чудно ми е зошто додека разгледувам на интернет за матичната никаде не пишува за неа дека има ddr3 поддршка туку дека дава поддршка за рам до 1066mhz. Така да тоа прво провери си го, еве ти линк од кај јас гледав http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=534&l4=0&model=1637&modelmenu=1
Ако ти поддржува ддр3 тогаш јас би ставил уште 1 гига за да ми вади доста подобри преформанси, зошто со 1 гига ќе имаш брзина на рамот ама нема да имаш голем капацитет, во тој случај јас би идел на 3 гига ддр2 некој побрз за 60 еура одприлика, зависи колку те кошта dd3-ката. И да како што кажа Мац никако не штеди на напојување, многу битна единица од компјутерот ти е тоа. За Galaxy како производители не знам многу, никогаш не сум имал, моментално сум на XpertVision и сум задоволен али следната што ја земам ќе ми биде EVGA.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
mUv@ ThE DoGg

матичната ти подржува само DDR 2, така да земи си 4гб DDR 2 и немај гајле (или 8 пошто 3d моделирањето е захтевна работа).

за процесор можеш комотно да земеш Core 2 Quad q6600, нема некоја голема тазлика во перформанси со q9300 а и има 8mb кеш за разлика од q9300 кој има 6mb.

Тие пари кои ќе ги заштедиш на процесорот (околу 100е) плесни ги или на повеќе рам или на поголем хард.

ако веќе си запнал да имаш q9300 барај матична со P45 chipset - поише ќе му лежи на процесорот - asus p5q / gigabyte p45-ds3.

и за инсталирање мак да не се секираш, ако ти треба можеш секогаш да му плеснеш на обичен компјутер os x, не е тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom