Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Decki sakam da so kupam tocak. Najmnogu za niz grad, ama znam deka ke sakam nekolku pati da odqm do Markov manastir ili vodno. Problemot e shto sakam city bike (epten mi se cute - zensko sum). Neznam Dali so tocak so 6 brzini bi mozela da se kacam do Vodno. Iskustvo? Inaku budzetot mi e do 300 evra.
За Водно и такви дестинации со повисока елевација би ти препорачал точак со freehub задна главина. На нив обично има 11-32 касета во споредба со поевтините (на навој) 14-28. Поголемите запчаници многу значат, поготово за почетници, и поготово на големини на тркала поголеми од 26.

Ако го возиш низ град, и од време на време некоја по-захтевна тура, V-brake ти е сосема доволно. На ново во тој ценовен ранг имаш поевтина хидраулика, и механика (што не би ја препорачал за градско возење поради послаба сила на кочење, и почест "glazing" на пакните како резулат од неа)

Брзините се по личен вкус. Мене сосема доволно ми се 24 (3х8), преку сила 27 (3х9). Рамот е истотака по личен вкус.

За цената веќе е спомнато. На ново изборот е ограничен на тоа што го носат тука, на старо иако е поголем ти треба стручно лице да процени дали вреди за парите.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
26
Поени од реакции
5
Препорака за добар велосипед до 20.000 небитно половен или нов.МТБ,некој подобро опремен ^_^
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Препорака за добар велосипед до 20.000 небитно половен или нов.МТБ,некој подобро опремен ^_^
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Би сакал да го префарбам велосипедот со мат бои. Планирам подлогата да биде црна, а делови да бидат во цијан/сијан. Па ме интересира каде би можел да најдам таква боја во спреј? На интернет има некои, ама или се многу скапи или нема достава до кај нас.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Имам шимано диск кочници и на предната слушам потивко а на задната посилно гребење и шуштење кога кочам а не сум некој профи велосипедист, што може да биде? И, од што се составени кочниците кај дисковите?
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ke moze li da mi pratite nekoj dobri mtb velosipedi do 20 000 bidejki ne se razbiram mnogu.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Што би одбрале од овие 2 опции и зошто?

Trek X Caliber 9 29er, 2014 model, golemina L (19,5'), 3x10 brzini, zaden menuvac XT, preden Deore, shifteri Deore, pogon Shimano supliv so industriski lageri, hidraulicni kocnici Shimano 160/160 rotori, vila RockShox XC32 vozdusna, so lockout, preload i rebound, obraci Bontrager AT850, glavini Bontrager, gumi Bontrager XR1, ostanati komponenti Bontrager, vo extra sostojba, odlicno socuvan velosiped, bukvalno bez grepka
Cena 495 evra

Scott Scale 960 29er, 2016 model, golemina XL, 2x10 brzini, zaden menuvac XT, preden Deore, shifteri Deore, pogon Shimano Deore supliv so industriski lageri, hidraulicni kocnici Shimano 180/160 rotori, vila RockShox 30 Silver vozdusna, so lockout na volan, preload i rebound, obraci AlexRims GX03, glavini Shimano, gumi Maxxis, ostanati komponenti Syncross, vo odlicna sostojba
Cena 485 evra
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Што би одбрале од овие 2 опции и зошто?
Без да пробам, ништо.
Различни рамки имаат разлчични геометрии.

А во однос на делови зависи. Трек-от има постара генерација на Deore, а Скот-от најверојатно не е далеку, бидејќи никогаш не ги ставаат најновите туку некоја комбинација. Виљушките во ранг се блиску една до друга, разликата е во тоа што xc32 е пониска класа со подебели телескопи, а 30-ката е повисока класа со потесни телескопи. Другите делови се добри со оглед на ценовниот ранг.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки како да проверам дали е дупната гумата а не е видливо на око па и на допир. И што би можело да ја издишува при возење ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Дечки како да проверам дали е дупната гумата а не е видливо на око па и на допир. И што би можело да ја издишува при возење ?
Напумпај ја, ќе осетиш на кожа од каде пушта воздух. Или во леген со вода, исто напумпана, ќе видиш меури од каде ќе вади. Нормално, за внатрешната гума е муабетов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom