Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
5 април 2010
Мислења
431
Поени од реакции
103
Напумпај ја, ќе осетиш на кожа од каде пушта воздух. Или во леген со вода, исто напумпана, ќе видиш меури од каде ќе вади. Нормално, за внатрешната гума е муабетов.
Пошто сум целосен дудук у врска со оваа работа. Дали и тенките гуми имаат внатрешна и како да проверам
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.911
Пошто сум целосен дудук у врска со оваа работа. Дали и тенките гуми имаат внатрешна и како да проверам
Нормално имаат. Еве ти линк за како да ја смениш, ако мислиш дека не се снаоѓаш викни другар што знае, или во краен случај однеси на точкар.

 
Член од
5 април 2010
Мислења
431
Поени од реакции
103
Нормално имаат. Еве ти линк за како да ја смениш, ако мислиш дека не се снаоѓаш викни другар што знае, или во краен случај однеси на точкар.

Фала ти на одговорите. Уште едно прашање во случај да неможам сам да средам, кај да го однесам точаков некоја препорака во околина на чаир/бит пазар ако знаеш.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.911
Не знам за тој реон кај имаш точкар...
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.325
Поени од реакции
5.373
Фала ти на одговорите. Уште едно прашање во случај да неможам сам да средам, кај да го однесам точаков некоја препорака во околина на чаир/бит пазар ако знаеш.
Види на фејсбук прашај ги номад или цикло ас спорт, ама не знам како се периодов со работата...
 
Член од
5 мај 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво народе. Треба да изберам велосипед за поклон за моја сестра, па ми треба малку помош со оглед дека немам познавања на оваа тема. Велосипедот би се користел исклучиво за возење низ град и се работи за лице со висина од 157 сантиметри. Од досегашното разгледување размислувам помеѓу http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=981 и https://velosiped.mk/product/le-grand-lille-3-0/. Цената може да се движи некаде до 20.000 денари. Доколку некој има совет за погоре наведените велосипеди или предлог за други велосипеди за оваа намена и во рамки на оваа цена, би бил благодарен за помошта.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
36
Здраво народе. Треба да изберам велосипед за поклон за моја сестра, па ми треба малку помош со оглед дека немам познавања на оваа тема. Велосипедот би се користел исклучиво за возење низ град и се работи за лице со висина од 157 сантиметри. Од досегашното разгледување размислувам помеѓу http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=981 и https://velosiped.mk/product/le-grand-lille-3-0/. Цената може да се движи некаде до 20.000 денари. Доколку некој има совет за погоре наведените велосипеди или предлог за други велосипеди за оваа намена и во рамки на оваа цена, би бил благодарен за помошта.
Vo ovoj cenoven rang najbitno e da e polesen. Toj Le grand lile vika deka ima aluminium ramka i treba da e dosta polesen od drugiot. Najubavo da gi osetish na lice mesto i da vidish koja e razlikata vo tezina
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
289
Поени од реакции
331
Сакам да купам квалитен велосипед, сити бајк. Кога сум купувал автомобил, многу полесно и побрзо сум донесувал одлука, ама велосипедиве не ги разбирам толку :)

Од тоа што досега го имам видено, а немам шетано по продавници и гледано по нет многу, како фаворити за сити бајк ми се издвојуваат неколку модели на Specialized и на КТМ. Буџетот е до 30.000 денари. Би ценел совет/предлог од поискусните што да одберам.
Ако ти се допаѓа ова 68603112_3486516384707963_1316135849607299072_n.jpg
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
745
Поени од реакции
687
Никако да си најдам велосипед за мене. ради коронава, или нема величини како за мене, или ми нудат ниска класа. Катастрофи. Cube не очекувајте да има во МК до крајот на Јуни ради неиспорачана пратка за Германски пазар..
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
33
Поени од реакции
12
ajde predlog maski velosiped 29,za koja firma da se odlucam samo da ne e sobim i max
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
33
Поени од реакции
12
Пиши цена, намена, нов/половен, колку си висок во кратки црти што планираш.
fala za odgovor,
za sin mi prasuvvam ima 17 godini moze poloven ,moze nov do max 200 evra ,visok e 1.80 ,vozi na kej niz grad ama saka i do drug grad kako slusam vo posledno vreme ;)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
277
Поени од реакции
27
fala za odgovor,
za sin mi prasuvvam ima 17 godini moze poloven ,moze nov do max 200 evra ,visok e 1.80 ,vozi na kej niz grad ama saka i do drug grad kako slusam vo posledno vreme ;)
Можеби е подобра варијанта половен до 200 евра. Роад/мтб има некоја желба околу тоа? Ако сака асфалт и побрзо да стигнува од точка А до точка Б роад е подобар избор. Можеби мал е буџетот за солиден роад па може и нешто трекинг бајк да се разгледа. Големина на рамка L.
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.325
Поени од реакции
5.373
Можеби е подобра варијанта половен до 200 евра. Роад/мтб има некоја желба околу тоа? Ако сака асфалт и побрзо да стигнува од точка А до точка Б роад е подобар избор. Можеби мал е буџетот за солиден роад па може и нешто трекинг бајк да се разгледа. Големина на рамка L.
A има половни роудови од 200 евра?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
277
Поени од реакции
27
A има половни роудови од 200 евра?
Мое мислење е дека за било каков роад е помал изборот а за тој буџет можеби и невозможно. Некој тркинг можеби може да се најде. Не знам во бајк маркет од полар дали има нешто за таа цена. Можеби и тоа е опција. Имаат веб страна па можеш да разгледаш.
 
На врв Bottom