Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Mia напиша:
Mi treba tema za zagaduvanje na vodite.Pomagajte
Имам цел проект изработен, едно 13 страни, среден убајни. Само се надевам дека не прочитав прекасно. Иначе од Енкарта мислам дека ми е преведван.

П.С. Ај ќе ти пишам на ПП, па ако ти треба по имејл го добиваш одма.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Luge aj kazete mi nekoja strana za nekoja golema svetska poznata uspesna kompanija neka e i na angliski ke prevedam ne mi e problem ama do utre pls
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
HELP ME!!

Треба на напрам проект по хемија за „Ослободување не енергија при гасење на вар„ ве молам доколку некој има материјал нема ми испрати или кажете ми каде да се обратам, и тоа најбрзо шо можи. ЧЕКАМ
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
А професорката не ти даде нешто насоки, матерјал, каде можеш да најдеш и што конкретно да бараш.
Зарем смее така да дава проект без да даде упатство и насоки?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дечки, не отворајте теми на секое ако ви треба помош за нешто, се убив од спојување. Си играм со темиве префрли од „Уметност, култура, литература, јазик” во „Образование и наука”:nerv:

Еве една тема за тоа и пишувајте тука ако ви треба нешто, тука останува темава. Не отворајте посебни теми аман (ова важи најмногу за mUv@ ThE DoGg - eдвај го напишав, зошто имам приметено дека за секоја потреба од помош отвора нова тема):pishtoldz

Ајде сега помагајте ако можете:)
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Може ли некој да ми помогне во врска со источна филозофија?

Mi treba literatura za istocna filozofija, potocno za ink jank ili zen, odnosno za toa taj ci, ili onoj znakon so crno bela tocka. Ako nekoj ima nekakva prestava kako moze da mi dade nekakva nasoka bi mu bil blagodaren.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Бојан, ќе си отвориш Гугл и ќе си напишеш што ти треба ... не верувам дека нема да најдеш ... може ќе треба само да си преведиш, ама тоа е:icon_lol:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ima nekoj da uci ili da zavrsil sega skoro vo DSU Gjorgi Dimitrov - Skopje.
Aj akoima na PP neka mi prati, mi treba edna konsultacija.
Tnx.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Есеи... Што мислите за есеите? Како вие ги разбирате, и што мислисте која е шемата за да се напише еден есеј??? Сте пишувале ли некогаш есеј, сте напишале ли??? Па ако има некој напишано, ако сака може и да го подели со нас.... Ја ке прикачам некои есеи, кага ќе ги завршам (дека сега ги пишувам за на школо...)..: У секој случај што мислите за Есеи како литературен вид....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дека се литературен вид. Што има да се мисли многу.
Како и се во литературата, така и есеите се подложни на критика, на оценување.
Има квалитет и неквалитет и шунд.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Lelele ne me potsetuvaj, treba 15 da gi iskucam, a neam ni po4nato :place::place::place: Ina4e iam napisano 7-8 esei (deka za skolo ni trebaat, nali) i to... :icon_lol:
 
Член од
16 мај 2006
Мислења
137
Поени од реакции
1
Semata za Esej e namesto Voved, Sodrzina i Zaklucok ovde e: Kazi im sto ke im kazuvas, Kazi im vo 4 naslovi, Kazi im so si im kaza!!! toa e pisuvanje na esej na amerikanski nacin...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
vaka jas ne se razbiram mnogu vo strukturi i takvi raboti,ama ponekogas mi doaga golema inspiracija za pisuvanje esei...eve eden za koj dobiv 5ka na pismenata makedonski!!

Skrieni pod maska ili od samite sebe

Lugeto,skoro nikogas ne se ni trudat da go objasnat svetot vo koj postojat.Si ziveeme vo "harmonija" i "edinstvo", site zdruzeni zaedno razmisluvajki kako da ja napravime nasata idnina vredna za ziveenje...Prekrasna definicija za svetot koj site bi sakale da go imame.
Sto se slucuva vo realnosta i koja e vistinskata pateka po koja se dvizime.Poglednuvam okolu sebe.Nasmeani lica,zborovi koi sekogas se obiduvaat da mi pomognat. Iskustvoto zboruva pred ocite,vo mojata dusa. Zosto nikogas ne sum ja pocustvuvala vistinskata toplina na covekovoto srce i realnite nadezi vo zborovite na lugeto okolu mene?Kako site da sme gi zadzidale ubavite misli na beskrajniot covekov um. Cuvstvuvam deka se okolu mene e samo laznata strana,maskata koja tolku vistinski go pokriva liceto i dusata na sekoj poedinec. Site tolku mnogu se trudat vo sminkanjeto i doteruvanjeto na vakvite nivni maski,sto celosno zaboravaat deka vsusnost nekogas i mozele da go izrazat vistinskoto od sebe.
Zosto e vakov svetot vo koj ziveam. Tolku li go nejkeme nasiot subjektiven i realen nacin na zivot,pa sme prinudeni da go "modernizirame" i od nego da napravime samo fizicki agregati na sovremenoto opstestvo.Dali moravme da napravime od covekot samo karnevalska maska koja defilira niz okolnite maski,natprevaruvajki se vo svojata vestina na sokrivanje na na vistinskoto sto se naoga pod sirokite nsmevki i sarenite pogledi.
Od to saka da izbega coveckoto opstestvo so vakviot nacin na zivot?Sakame li navistina da gi promenime realnite i dostojnite vrednosti so koi bi trebalo da se odlikuvame ili pak sakame da se skrieme od sopstvenata nistoznost i neuspeh?
Se poveke se trudam da ne stanam samo del od karnevalskata pogovorka,a se pocesto custvuvam deka tokmu izlienite maski vrz samite nas ke ne vprotnata tamu kade sto odsekogas sme sonuvale da bideme.Se pocesto custvuvam deka nikoj ne gi slusa moite predupreduvanja za serioznite posledici od nasite promenlivi kako vremeto-lica.Sfakam deka site so obiduvaat da se skrijat,mislejki deka ako go pokazat vistinskoto lice ili kazat sopstveniot zbor a ne nasminkaniot,se osudeni na propast.Toa e taka zasto ne sme se ni obidele da ja izbegneme karnevalskata burleska vo koja gi pretvorivme razumot,dusata i teloto!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Баш интересен начин за изразување на кративноста на личноста, а и познавањето од областа за која треба да се пишува есејот. Од секогаш во средно ми било мерак и задоволство да пишувам есеи, затоа што вообичаено некого критикував. Во последно време бидејки сум на факс ми фали тој начин на изразување, па знам онака да седнам и да напиашм есеј што би се рекло за своја душа, или пак за некого од комшиите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom