Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
vlatko напиша:
Јас ја имав Пеколот пред 2 недели.
Книгата е како Данте ги осудува грешниците на Италија.
Накратко раскажано.:sekss::kajg::star::coffee::kez::lud:
Ako uspeees pokratko od ova ja utre idam kaj Polozani i baram petka do kraj na skoluvanje da ti pisat.

MartinMax напиша:
ej ova mi bese kako samar ostanav bez zborovi

inaku sum vo mihajlo pupin i makedonski mi predava maja ako go sakas projot od skolo pisi
Aj be ne zezaj u Pupin lektira.....sedi miren, kidni si od ccas kako sto lici so site adeti, ke citas.
I ne se sekiraj, Garfildov samo te plasi.... ;)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
eci^^^ напиша:
Vaka:nema da zaobikoluvam mnogu...mi treba nekoja epten interesna tema, od oblasta na hemijata(bilo biohemija,neorganska,fizicka,SAMO NE ORGANSKA),nemozam da se odlucam na so da rabotam pa bi ve zamolila nekoja ideja!(nekoj sajt na primer,pa so nekoe experimentce)
ako ima nekoj nekakva vrska so vakvi raboti:eek:dnapred sum blagodarna!!:se_ molam :se_ molam :se_ molam
За аминокиселини, белковини, витамини имаш еден куп на нетот, само пиши на google и ќе ти најде.
 
Член од
18 март 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ве молам помош околу краток превод!

hello kajgandzii.
sakam da ve zamolam za mala pomos ako moze..
inace se raboti za slednoto, imam 12 god i sum 6 odd i za vo ponedelnik imam edna domasna, pogolemiot del go zavrsiv ama eden mal pasus mi ostana t.e. ne mozev da go prevedam od makedonski na angliski pa ako nekoj od vas miluva da mi pomogne vo prevodot odnapred ke sum vi mnogu blagodarna.
a treba da go prevedam sledniot tekst:
"FORMIRANJETO NA MAKEDONSKI POLITICKO-VOENI FORMACII

Vo tekot na Narodnoosloboditelnata vojna Makedoncite uspeale da formiraat svoi voeno politicki organizacii, no po inicijativa i pod kontrola na KPG. Vo 1942 godina vo Vodensko bila formirana makedonska antifasisticka organizacija ( MAO ), vo 1943 godina vo kostursko e formiran Slavijanomakedonski narodnoosloboditelen front ( SNOF ), a vo seloto Belkamen bil formiran SNOF za Lerinsko. "
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
During the People's Liberation War the Macedonians menaged to form their own military-political organizations, but with initiative and control from KPG. In 1942 in Vodensko was formed Macedonian antifascist organization (MAO), in 1943 in Kostursko is formed Slav-Macedonian people's liberation front ( SNOF ), and in village Belkamen was formed SNOF for Lerinsko.

П.С. Леле 6-то оделение и вавки работи ви даваат да преведувате? :ija:
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
абе кај учиш ти??? Бошее.....
:shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
Help me!!!

Ve molam koje vo moznost da najde biografija za Simon Drakul i 6 raskazi od negoviot roman "Raskazi" ve molam itno e,pridonesete da imam barem edno kilavo dvojce :kajg:
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
cekaj kje pobaram ama nishto ne ti garantiram.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.468
Рагаца, тешко гугл да се се снајде со еден Дракул ако е Македонец. Препорачувам www.najdi.org.mk & www.pogodok.com.mk едното е за нијанса подобро од другото ама заборавив кое беше тоа. Играм О Гејм, ај утре, повеќе инфо од мене.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Simon Drakul

short story writer, playwright, sereenplay writer, historian, translator. Born 24th September 1930 in Lazaropole. Died 11th January 1999. Attended high scool in Ohrid and Skopje. Graduated from the Faculty of Philology. Ph.D. in Philosophy. Worked with the newspapers “Mlad Borec” and “Nova Makedonija”, then editor with the publishing house “Koco Racin” and Director of Drama at the Macedonian National Theatre. Member on the editorial board of the literary journal “Sovremenost”. Also worked as a senior research fellow with the National Institute of History of R.Macedonia. One-time president of the Macedonian Writers’ Association. Member of the Macedonian Writers’ Association since 1953.
Works: The mauntains and the distances (short stories, 1953), Whirlpools in the flood (short stories, 1956), The stars fall of their own (novel, 1957), The white Valley (novel, 1962), Rebellions (tryptych: story, novel, drama, 1980), Crossroads (short stories, 1985), Archimandrite Anatoly Zografski (monograph, 1988), Or death - tetralogy: Knot, I, Georgi Nikolov Delcev, Midnight company, Ominous Place, Thirsty moon (novel, 1997), Apostol , the Commander (monodrama, 1998).
Awards: “Kiril Pejchinovic”, “Racinovo priznanie”.

 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Симон Дракул

Од Wikipedia

Jump to: navigation, search
Раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во Лазарополе на 24 септември 1930 година. Починал во Скопје на 11 јануари 1999 година. Гимназија учел во Охрид и во Скопје. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Доктор по филозофски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на драмата во Македонскиот народен театар во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во Институтот за национална историја на Македонија. Бил претседател на ДПМ. Член на ДПМ од 1953 година.
[уреди]

Книжевна продукција

  • Планините и далечините (раскази, 1953)
  • Витли во поројот (раскази, 1956)
  • И ѕвездите паѓаат сами (роман, 1957)
  • Белата долина (роман, 1962)
  • Буни (триптих: повест, роман, драма, 1980)
  • Распаќа (раскази, 1985)
  • Архимандрит Анатолиј Зографски (монографија, 1988)
  • Или смрт, тетралогија: Глужд, Јас Георги Николов Делчев, Полноќна чета, Кобно место (1989), Жедна месечина (роман, 1997), Апостол војводата (монодрама, 1998)
[уреди]

Награди

  • „Кирил Пејчиновиќ“
  • „Рациново признание“
Преземено од "http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD_%D0%94%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB"
Категорија: Македонски писатели
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Симон Дракул

раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во Лазарополе на 24 септември 1930 година. Починал во Скопје на 11 јануари 1999 година. Гимназија учел во Охрид и во Скопје. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Доктор по филозофски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на драмата во Македонскиот народен театар во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во Институтот за национална историја на Македонија. Бил претседател на ДПМ. Член на ДПМ од 1953 година. Автор е на книгите: Планините и далечините (раскази, 1953), Витли во поројот (раскази, 1956), И ѕвездите паѓаат сами (роман, 1957), Белата долина (роман, 1962), Буни (триптих: повест, роман, драма, 1980), Распаќа (раскази, 1985), Архимандрит Анатолиј Зографски (монографија, 1988), Или смрт, тетралогија: Глужд, Јас Георги Николов Делчев, Полноќна чета, Кобно место (1989), Жедна месечина (роман, 1997), Апостол војводата (монодрама, 1998). Добитник е на наградите: „Кирил Пејчиновиќ“, „Рациново признание“.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Еве ви тема за помош, не туку отворајте нови цело време:)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Луѓе ми треба помош, итно треба да ја најдам драмата "Бегалка" од Васил Иљоски ако некој знае линк на нет каде може да ја прочитам ќе му бидам благодарна доколку ми помогне или пак ако ја има во документи или било каде на pc нека пише или по e mail да се договориме да ми ја прати. Ја барав книгата насекаде, по библиотеките сите примероци се раздадени.
Однапред фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom