Помош! - ми треба одредено дело/проект...

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
ве молам итно ми е за една братучедка - чехов ..

однапред благодарам
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Некој да ми објасни зошто во Крвава Кошуља на Рајко Жинзифов секаде сме наречени Блгари.Ја прашувам професоркава таа нешто сосема 3то ми кажува као демек сбе присвојувале бугарите а овде самиот Жинзифов не нарекува Блгари.(Јас пробав да го протумачам ова дека македонската национална свест најкасно се раѓа и дека сите православни што небиле елени ги нарекувале вулгари= бугари)Затоа што ми падна чудно во лектира за 3та година гимназија за македонска литература и самите автори не негираат.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Некој да ми објасни зошто во Крвава Кошуља на Рајко Жинзифов секаде сме наречени Блгари.Ја прашувам професоркава таа нешто сосема 3то ми кажува као демек сбе присвојувале бугарите а овде самиот Жинзифов не нарекува Блгари.(Јас пробав да го протумачам ова дека македонската национална свест најкасно се раѓа и дека сите православни што небиле елени ги нарекувале вулгари= бугари)Затоа што ми падна чудно во лектира за 3та година гимназија за македонска литература и самите автори не негираат.
Затоа што во времето кога Рајко Жинзифов живеел и творел непријател на македонскиот народ бил турскиот окупатор, додека бугарите биле прифатени како ослободители. Од тука и поистоветувањето на македонец со бугар.
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Ние не го ни работиме делото од проста причина што започнува со зборовите на писателот дека тој е булгарин и се залагал за некаков си македонско-бугарски јазик (апсурд) на кој пробал да ја преведе и „Илијадата“ ...што знам вие треба да одлучите дали ќе ја работите или не ако е во програмата.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ако може да добијам поопширни информации(не многу опширни, ама да не се 2-3 реченици :)) за ајдучките, комитско-револуционерните и партизанските песни. Или ако има некаде само пишете ми link..

Фала однапред:smir:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ќе прашам тука пошо не знаев каде, а тема не би отворил.
Каде можам да ја симнам книгата
Светата крв светиот грал
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Абе за Дон Кихот и возвишените идеализа 4ове4кото достоинство ако може некој состав ... благодарам однапред

Abe za Don Kihot i vozvisenite ideali za 4ove4koto dostoinstvo nekoj sostav ili neso opsto za Don Kihot ...
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ve molam pomognete mi...ni dadoa sostav da napiseme za zivotot na vojnikot Andrej Sokolov...ako moze nekoj da mi napise sostav ili da mi dade informacii poveke za nego ve molam...knigata e od Anton Panov Cehov "Sudbinata na covekot"
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.457
Поени од реакции
419
Во која книжара може да ја купам книгата Кум, инфо ако има некој... :smir:
 
Член од
10 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
1
Кочо Рацин - Елгии за тебе
Константин Миладинов - Бисера и Голапче
Рајко Жинзифов - Глас
Заспала мома крај море
Убава милка милкана


Да не ги има некој темиве?
 
Член од
27 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
9
Helpp! Ако има некој писмени за
1. Носталгијата кон татковината прикажана во поезијата на Константин Миладинов (за Т`га за југ)
2. Македонска Крвава Свадба
3. Херојството на Кузман - доказ за љубовта кон својот народ.

Фала од напред!
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
3
Helpp! Ако има некој писмени за
1. Носталгијата кон татковината прикажана во поезијата на Константин Миладинов (за Т`га за југ)
2. Македонска Крвава Свадба
3. Херојството на Кузман - доказ за љубовта кон својот народ.

Фала од напред!

Исто и на мене ми треба.. Ако може некој да помогне :).. фала !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom