Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Pishuvam statija za makedonskiot teatar i za Goran Stefanovski.Mi treba vashe mislenje za negovite drami, temi, zoshto vi se svigja, zoshto ne...
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
Во Охрид по книжарите ја нема Пеколен портокал (A clockwork orange).
Е сега, не знам дали насловот е преведен вака, и дали воопшто е преведена на македонски јазик оваа книга. Имам две прашања:
1. Дали некој има информација дали е преведена на македонски книгата?
2. Каде може да се најде ако ја има?

Авторот е Anthony Burgess, фала.
Колку што јас знам, книгата (барем до пред некое време) не е преведена на македонски.
Јас поседувам примерок од српското издание на "БИГЗ" (Београдски издавачко-графички завод) од серијата Фест-романи: најдобрите филмови на светот, во превод на Зоран Живковиќ (убедливо најдобриот превод во балканските простори) од 1973 година. Мислам дека оваа книга може да се најде во поголемите библиотеки низ Македонија.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pomosh!

ve molam ako neshto znaete na tema:
1) muzikata niz raskazite na hofman
2) kult kon zenata vo stranstvuvanjeto na cajld harold.

mi treba bilo kakva nasoka..duri i edna recenica samo kje bide vo prilog,
gi imam procitano delava no stv neam talent za pishuvanje....nekoja pocetna tocka i sl

fala odnapred
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мостот на Дрина - Иво Андиќ

дали ќе можи некој на кратко да ја раскажи содржината на оваа книга...
:smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А да земеш да го прочиташ тоа ремек дело!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
дали ќе можи некој на кратко да ја раскажи содржината на оваа книга...
:smir:
Еве едно кратко раскажување:
Си била една река која се викала Дрина и имала еден мост...
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
mi treba pomosh za proekt za renesansa vo portugalija ama ne mozam nishto da najdam PLEASE HELP !:((((
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
ИТНО!!! каде да ја најдам Процес од Франц Кафка - прераскажана??? дајте ми некој линк (може и да е на англиски)...
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Гарванот...анализа плссссс
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не знам дали приметувате ама, дури и се трудиме да не ви излеземе во пресрет за побарувања од типот “напиши ми анализа“. Тоа што вие не сакате да сакате све да ви сработи мама, никогаш во животот нема да ви донесе ништо добро, а јас искрено не сакам да си го трошам времето дури и да знам сега после толку години од читањето на Гарванот да ви напишам анализа за истиот.

Повеќе форумџии со задоволство би ви помогнале ако напишете нешто од типот “А мислите ли дека со тоа што потенцира “Никогаш повеќе“ толку често сака да каже дека е навистина решен или бла бла бла... Но вие да не ја ни прочитате песната, а некој да одвои време и да ви помогне, се сомневам.
 
H

HITCH

Гостин
ВЕ МОЛАМ ПОМОШ!!!

Дечки очајна сум ве молам помагајте!!! Ми требаат барем 3 од овие книги дали можам да ги најдам некако бидејќи многу пари ќе ми требаат за да ги купам

- Solomon, Jon (2001). The Ancient World in the Cinema (Revised and Expanded Edition). Yale University Press.
- Nisbet, Gideon (2008). Ancient Greece in Film and Popular Culture, 2nd Revised edition. Bristol Phoenix Press
- Theodorakopoulos, Elena (2009). Ancient Rome at the Cinema: Story and Spectacle in Hollywood and Rome. Bristol Phoenix Press.
- Winkler, Martin M. (2001). Classical Myth and Culture in the Cinema. Oxford University Press
- Pomeroy, Arthur J. (2008). 'Then it was Destroyed by the Volcano': The ancient world in film and on television. Duckworth Publishers
- Winkler, Martin M. (2004). Gladiator: Film and History. Wiley-Blackwell Publishing
- Wyke, Maria (1997). Projecting the Past: Ancient Rome, Cinema and History. London: Routledge.
- Joshel, Sandra R., Malamud, Margaret & McGuire Donald T., Jr. (2005). Imperial Projections: Ancient Rome in Modern Popular Culture. The Johns Hopkins University Press.
- Silveira Cyrino, Monica (2005). Big Screen Rome. Wiley-Blackwell Publishing
- Winkler, Martin M. (2006). Troy: From Homer's Iliad to Hollywood Epic. Wiley-Blackwell Publishing
- Winkler, Martin M. (2006). Spartacus: Film and History. Wiley-Blackwell Publishing
- Elley, Derek (1984). The epic film: myth and history. Routledge & Kegan Paul
 
M

M del Mar

Гостин
Гарванот...анализа плссссс
Мотивот во песната е смртта на љубената.На почетокот е прикажам осамениот и разочаран поет, кој во депресивна атмосфера и време(полноќ,декември), се обидува да најде спас од мислите што го прогонуваат, од мислите за неговата сакана која повеќе ја нема.
Меѓу сонот и јавето, меѓу реалноста и халуцинацијата, слуша тропање и се надева дека ќе најде соговорник кој ќе ја ислуша неговата мака.Но, во собата влегува едно црно сениште-гавран, кој горделиво се смесува врз бистата на палада(божица на мудроста).Гавранот и симбол на смртта, но и на поетовото второ јас, па затоа во својот бесизлез и очај започнува разговор со него.Тоа е всушност монолог на поетовата растргната душа.Бара помош, напиток за заборав, бара уште еднаш да ја види, уште еднаш да ја допре, да ја прегрне својата љубена Ленора и добива одговор "никогаш повеќе-nevermore".Неговиот соговорник гавранот постојано му го повторува тоа никогаш повеќе.За на крај, очајно песимистички да заклучи дека нема надеж за неговата болна душа.

Ете тоа би била една кратка анализа на гавранот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom