Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Во која книжара може да ја купам книгата Кум, инфо ако има некој... :smir:
Би требало да има во Икона ( во Рамстор или карши Мекдоналдс) Само најверојатно ја имаат на српски или на англиски.
А ми се чини дека ја имам видено во култура, ама ова ми се чини значи 30%
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.022
Затоа што во времето кога Рајко Жинзифов живеел и творел непријател на македонскиот народ бил турскиот окупатор, додека бугарите биле прифатени како ослободители. Од тука и поистоветувањето на македонец со бугар.
Да но еве еден мој пријател ми кажа што се не пишувало во Автобиографијата и на Григор Прличев(некои необјавени информации кои ги има во Охридската библиотека за тоа како тој се изјаснувал). Едноставно со погрешна политика ,со не дотолкување на некои факти како ти што кажа дека бугарите ги гледале како ослободители а не дека сме биле ист народ, светската литература ке не сфати погрешно.Скоро сите автори од македонскиот романтизам -Миладиновци,Жинзифов,Прличев ги делиме со бугарите само затоа што тие биле изиграни од тогашната бугарска пропаганда...
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Хеееелп!

Јас „дивото месо“ го сфаќам како страно тело во нашето кое не гуши и уништува да не речам влијанието на странските „добронамерници“ не уништува нас почнувајќи како поединци, семејства, држава!
Дали добро сум разбрала или ???
Нека ме подучи некој дека утре имам писмена па да не ја терам во сосема погрешен правец:salut:


пс Сепак мислам дека сум во право ама ај да си прашам:D
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Хеееелп!

Јас „дивото месо“ го сфаќам како страно тело во нашето кое не гуши и уништува да не речам влијанието на странските „добронамерници“ не уништува нас почнувајќи како поединци, семејства, држава!
Дали добро сум разбрала или ???
Нека ме подучи некој дека утре имам писмена па да не ја терам во сосема погрешен правец:salut:


пс Сепак мислам дека сум во право ама ај да си прашам:D
Ова се однесува на драмата од Горан Стефановски или пак диво месо како терминологија?
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
3
Ќе помогне ли некој за Константин Миладинов, Рајко Жинзифов и Григор Прличев ? :cry:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Ќе помогне ли некој за Константин Миладинов, Рајко Жинзифов и Григор Прличев ? :cry:
Ееее ја си завршив со нив. Денеска ја праев писмената:)

Инаку да не ви се наоѓа по дома анализа на ликот на Чичко Горио, и ликот на Раскољников од Злосторсво и Казна????
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ееее ја си завршив со нив. Денеска ја праев писмената:)

Инаку да не ви се наоѓа по дома анализа на ликот на Чичко Горио, и ликот на Раскољников од Злосторсво и Казна????
Имаше во темата за Достоевски некои работи што ке ти послужат.
Инаку ако мислеш дека ке ти помогне и јас можам да ти напишам некои работи во врска со делата,ама цел состав склопен немам:).
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
3
А ќе ми помогне ли некој за Константин Миладинов, Рајко Жинзифов и Григор Прличев ??? Утре правам писмена.. Помагајте ве молам ! Фала !:icon_eek:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ајде помош повторно ми требаат секакви материјали, анализи итн.

- Воведна песна од Боженствена комедија
- Ликот на Хамлет
 

aim

Член од
18 декември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
помошшш...ми треба просторија за танцуванје...треба да снимам портфолио

ве молам ако знае некој некоја професионална просторија за танцување во скопје треба да снимам портфолио а не мозам да најдам таков простор "free" :(:)toe:...па затоа ке ве замолам ако знаете некоја таква сала извесетете ме многу ми е важно...
истотака треба да снимам усте две други портфолиа едно пеејќи а другото глумејќи и за овие две портфолиа немозам да најдам простории...​

однапред ви благодарам
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ми треба помош за состави :s

1.Не им гради патеки на другите ако и ти уште чекориш по туѓите
2.Разумот е најсилно оружје кое ги разбива сите дилеми на човекоt
3.Зошто скалилото по кое се ка4увам постојано ме соборува
Ако има некој некое составче нека пише мн ми треба...
Фала однапред
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Aко мозе некој да помогне у вркса со состави..

1.Не им гради патеки на другите ако и ти уште чекориш по туѓите

2.Разумот е најсилно оружје кое ги разбива сите дилеми на човекоt

3.Зошто скалилото по кое се ка4увам постојано ме соборува

Ако има некој некое составче нека пише мн ми треба...
Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom