Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ми требаат барем 3 наслови на такви песни.Сам ќе ги обработам ми требаат само насловите.
Eве ти повеќе наслови---
1.Јана и сонцето
2.Ѕид ми ѕидае девет мајстори
3.Тодора ќерка
4.Работна невеста
5.Предавство на снаата Ангелина
Овие сите се со непознати автори, собирани од Цепанков, Шапкарев, Миладоновци, Икономов идр.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ve molam ako nekoj moze da mi pomogne i da mi dade nekoj link ako znae za poemata PUSTA ZEMJA na TOMAS ELIOT ili pak nekoj da kaze svoe mislenje. sekakva pomos e dobredojdena. konretno treba da pisuvam za slikata na evropskata civilizacija vo deloto
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Fala za linkot no jas veke go vidov i na wikipedia poise pisuva za toa kako e izdadena knigataa ne tolku za nejzinata sodrzina no vo sekoj slucaj fala za pomosta. A nema tuka nekoj sto studira komparativna knizevnost posto mi rekoa deka na fakultet ja obrabotuvale?
 

M@Ce

Serial Coffee Drinker
Член од
26 април 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj nekoja kritika,ili kus raskaz ili nesto slicno za : "Ilijada","Gilgamesh","Car Edip"...Konkretno za Ilijada mislam deka treba da pisam za deloto,kako go gledam od moj aspekt ova ona...neznam :D a za Gilgamesh i Car Edip mislam deka treba obrabotka na nivnite likovi...ah gluposti,nikogas ne sum pisela za dela...i sega tesko mi trgna...sekakva pomos e dobrodojdena ;)
Tnx odnapred :helou:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Народе ми треба семинарска работа по Македонски јазик....

Прва година сум на Филолошки факултет-Германистика и ми треба семинарска за предметот по македонски јазик на тема "Префиксно зборообразување во Македонскиот јазик" ве молам кој има или да ми каже кај да најдам нека пише ПП или нека ме адне на мсн....

ПОЗЗЗ......


Однапред ви благодарам!!!!
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Треба за сите од клас да напишам што им значат и од каде им потекнуваат имињата. Ако има некој линк за нешто такво или барем некоја книга да ми препорача би му била благодарна. И ми треба до утре сабајле најкасно:helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Треба за сите од клас да напишам што им значат и од каде им потекнуваат имињата. Ако има некој линк за нешто такво или барем некоја книга да ми препорача би му била благодарна. И ми треба до утре сабајле најкасно:helou:
Во секоја книжарница имаш книги за имиња. Најчесто се онакви мали џепни изданија... ама гарант ќе се најдат и поопширни работи. Е сега тоа со наши имиња, кој знае. :toe: Во секој случај претрчај преку улица, првата книжарница и ќе знаеш на што си.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Имаше една темичка каде што дадоа линк за едно истражување и анкета чак и со барачка та побарај низ форумите таму излегуваа некои работи....от некоја англиска или американска новинарска агенција мислам дека некој вестник беше. Таму дури можеше да најдеш што работел некој твој пра пра прадедо..ако работел легално хахаха..така да...побарај по форумов..мене ме мрзи а и имам доста преводи сега за пишување па...занимавај се сам...
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
dali nekoj moze da mi pomogne...pravam pismena vo petok na 5 temi makedonski a neam ideja so da pisam.Temite se tvorestvoto na Racin,tvorestvoto na Nedelkovski,Corbadzi Teodos,Parite se otepuvackatemata e prokletstvoto na zlatnicite, i Pecalbari.Ako nekoj moze da napisse nesto ke mu bidam mn blagodorrna oti svarno neznam so da pisamaj za pecalbarstvoto i za pazite se otepuvacka pa mozam nesto da sostavam ama za ovie racin nedelkovski vrska neam :( pls help me
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
Да не има случајно некој .ППД презентација за Македонија ???
На аглиски ми врши работа.!

Поз
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
dali nekoj moze da mi pomogne...pravam pismena vo petok na 5 temi makedonski a neam ideja so da pisam.Temite se tvorestvoto na Racin,tvorestvoto na Nedelkovski.
Такоџе.
За Рацин добро се снајдов, ама за Неделковски абер немам. Или поточно литература немам.

Џи-Џи имаш предлог како да го претставам Кољо на Неделковци?
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
Ajde HELP mi treba nesto za prosvetitlstvo vo Makedonija (Joakim Krcovski i Kiril Pejcinovik) malku umetnicki pocetok mi treba HEEEEEELP :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom