Помош! - ми треба одредено дело/проект....

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од mUv@ ThE DoGg, 29 јануари 2006.

 1. mile.micko

  mile.micko

  Член од:
  28 јули 2007
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  4
  Здраво, скоро треба да почнам да работам на дипломската и одбрав теме "USB порти". Ииии ми треба малку помош со литература. Има многу книги ама ми треба некој да ме посочи кон најсоодветните.

  Сакам да научам како USB порта фукционира, и да накуцам софтвер во C#, со кој би можел да контролирам некој уред поврзан на портата, или пак да активирам некое реле, кое понатаму би можело да активира поголем потрошувач, како на пример ламба...

  Еден пријател од Англија ми кажа дека C#, бил многу барам таму и сакам воедно да го научам и него при изработување на дипломската. Ако некој има книга од типот "C++ in 21 days" за C#, би ценел ако ми ја даде. Во неа беа добро објаснети нештата, а англискиот не ми е проблем. И нешто за USB порти... Имам Visual Studio 2008.

  Ве молам држете ги непродуктивните мислење на најниско можно ниво.

  Однапред благодарам за помошта.

  Поздрав, Миле

  +++++++++++++++++++

  Барав на нет претходно, не дека сум мрза ама некој да те упати е сосема друго одколку да луташ и да читаш шо треба и не треба. и не си фантазирам дека че го научам C# за 21 ден...
   
 2. Terebellum Sagittarii

  Terebellum Sagittarii Несопирлива

  Член од:
  25 јули 2007
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  574
  Ај ве молам нека ми каже некој каде можам да ја најдам книгава Правни речник са обрасцима правних аката од Б. Вукичевик? Англиско српски е.ПЛС............
   
 3. ljupce_piroman

  ljupce_piroman А ти си или... Брат ти ?

  Член од:
  7 март 2007
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  2
  moze eden patopis mi treba za u cetvrtok
  ke praime pismena po makedonski
  Pls
   
  На Marija 123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Romanticar

  Romanticar

  Член од:
  3 март 2008
  Мислења:
  1.129
  Допаѓања:
  68
  ОД срце ве молам некој ако може да ми помогне во врска со песните Копачите,Т'га за ЈУГ или Сердарот.Поточно ми требаат критики за тие песни и нешто за авторот.ВЕ МОЛАМ бидјќи ми треба ИТНО за утре
  Благодарам однапред:toe::nesum:
   
 5. ShiNinG`sTaR

  ShiNinG`sTaR The Chosen One

  Член од:
  29 јули 2007
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  1
  А мене ми треба состав на тема "Мојот неостварен сон за Египет" ... Ако имате идеи ве молам пишете, за писмена ми е. Oднапред благодарам.
  П.С. За утре ми е :(
   
 6. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.402
  Допаѓања:
  1.296
  Добра тема... имаш различен професор од шаблонот, ми се допаѓа...

  Сонце, опушти се... распламти ја имагинацијата. Темата ти дозволува да пишуваш ама буквално за што сакаш а никој да не ти замери. Секогаш велам насловот е само повод за пишување а не причина.

  Сепак задржи го школскиот принцип увод, заплет, заклучок... па почни во стил... “Се викам Звезда што свети. Тоа е моето индијанско име. Во интервјуто за Си ен ен, изјавив дека покрај прпадноста на мојата матична Сиукска земја би се сложила и да бидам родена како дел од големото античко македонско семејство, а можеби и нешто подоцна од египетската лоза. Нефертити и Клеопатра сигурно би имале што да ме научат. Ме праша новинарот зошто токму тие две земји, па јас бев принудена да му ја раскажам љубовната приказна за момчето со египетско потекло а родум Охрид... (пример... снајди се понатаму)
   
 7. ShiNinG`sTaR

  ShiNinG`sTaR The Chosen One

  Член од:
  29 јули 2007
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  1
  Благодарам :vozbud:
   
 8. Pretty bItCh

  Pretty bItCh ..::feel the ♥::..

  Член од:
  20 септември 2007
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  0
  Црно семе и Пиреј
  за писмена работа по македонски јазик
  ај нид хелп!
   
 9. еци^^^

  еци^^^ Walking the line of nature's palm

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  2.945
  Допаѓања:
  56
  Ajде Викторгг само ти може да не поучиш. Се сплотувам со барањево.:smir:
   
 10. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.402
  Допаѓања:
  1.296
  Ова е многу убава и актуелна тема. Пиреј и Црно семе се многу слични по својата содржина која моментално е мошне актуелна. Баталете ги книгите, прогуглајте само ако имате желба да ги спомнете во текот на пишувањето и да си ги импресионирате професорите. На пример... “... македонскиот народ од памтивек бил на тешки маки. Дури и во уметноста, херојството на античките се замени со страдањата на оние македонци опишани од Ташко Георгиевски и Петре Андреевски...“

  Нема да пљампам ќе ви дадам линк до една тема која треба да ви каже за што всушност треба да пишувате... http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=21320
   
 11. Pretty bItCh

  Pretty bItCh ..::feel the ♥::..

  Член од:
  20 септември 2007
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  0
  тнх веке се снајдов,направив убава комбинација од книга и нешо од нет.супер излезе,можам мирно да спијам:pipi:
   
 12. EkLeR

  EkLeR

  Член од:
  4 декември 2007
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  21
  Луѓе ке ми даде некој нешто во врска со РОМАНТИЗМОТ И АЛЕКСАНДАР ПУШКИН ( АЦО ПУШКАТА ) ?
   
 13. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.402
  Допаѓања:
  1.296
  Романтизам

  и
  Пушкин
   
 14. ^Exotic^

  ^Exotic^ Wanderstruck

  Член од:
  25 ноември 2007
  Мислења:
  5.967
  Допаѓања:
  1.045
  Ми треба помош за народни македонски песни.Поезија која не е авторска туку стари,народни,македонски песни кои се со непознат автор.ИТНО!!!!
   
 15. ^Exotic^

  ^Exotic^ Wanderstruck

  Член од:
  25 ноември 2007
  Мислења:
  5.967
  Допаѓања:
  1.045
  Ми требаат барем 3 наслови на такви песни.Сам ќе ги обработам ми требаат само насловите.
   

Сподели преку: