Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Ај некој ако сака да ми помогне во врска со овие теми у четврток правам писмена ни дадоа 2 теми

1.Духовното опстојување на македонскиот човек во минатото видено преку македонски битови драми;

2.Рацин човек на нашето доба и иднината;
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
POmos!!! Ve molam ako moze nekoj da mi kaze kaj da najdam podatoci za SVETSKI SISTEM ZA SATELITSKO BDEENJE...nesto vestacki sateliti, takvi stvari. Znam deka temata e glupa ama toa e...bas zaradi toa ne ni mozam da najdam nesto=[ fala odnapred :smir:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Многу сакам на мајка ми да и дадам подарок една книга која случајно ја надов на англиски ,која знам дека мајка ми ке ја обожава.Книгата се вика The other women од Jane Green.Случајно лани на саемот на книгата ја видов на српски,ама ми рекоа да отидам утредента за да ми ја дадат.Ама јас утредента не отидов.И што е најтрагично,не знам која книжарница беше.
Затоа ве молам кој видел некаде,или пак ја има дома,барем ако не можам да ја купам да ја фотокопирам...Многу ке ми значи....
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
помогнете на хората

Има ли кој да помогне на хората в един лингвистичен форум, които искат да си говорјат с native Macedonian speakers? :

www.lingvoforum.net
Обштиј форум » Прикладнаја лингвистика » Обштаемсја на разных јазыках » Македонски

http://lingvoforum.net/index.php/topic,2888.30.html

*************************
User: Vertaler
Topic: Македонски

Се надевам дека никој не ќе се спротиви, ако напишам тука ништо на македонски. Ама ако се спротиви — не ми е важно.
Дали има на форумов уште македонисти (за живите македонци веќе не се надевам)?

. . .

*************************
Vertaler
Македонски
October 22, 2007

Нема ли веќе никој овде? Ни Јане Јованов го нема? Жал ми е, ама сепак ќе напишам нешто овде, едноставно за темава да се продолжува.

Денес на првиот пат зборев со една македонска другарица ми на глас во скајп. И ми беше многу чудно да ја слушам, има многу чуден изговор, меки ш ж ч, премногу затворено е, така што звучи како Бугарка. Рече дека било уште добро дека е зборувала на литературниот јазик, а не на кратовски. И после сите такви раскази за македонските дијалекти ми станува страшно и нејасно, како воопшто да го учам јазиков ако е со него таква ситуација, макар што тој многу ми се свиѓа?

Ама... не, знаете, не мора да е толку страшно. Сите дијалекти се сто посто разбирливи кога се напишани, а изговор... да, на изговорот секако треба да се му навикнам, тоа се однесува и кон сите други јазици. Така што во суштина проблемот го нема.

*************************
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Jane Green, "The Other Woman"

Многу сакам на мајка ми да и дадам подарок една книга која случајно ја надов на англиски ,која знам дека мајка ми ке ја обожава.Книгата се вика The other women од Jane Green.Случајно лани на саемот на книгата ја видов на српски,ама ми рекоа да отидам утредента за да ми ја дадат.Ама јас утредента не отидов.И што е најтрагично,не знам која книжарница беше.
Затоа ве молам кој видел некаде,или пак ја има дома,барем ако не можам да ја купам да ја фотокопирам...Многу ке ми значи....

http://www.abebooks.co.uk/servlet/SearchResults?an=green&sortby=3&sts=t&tn=other+women&x=0&y=0


The Other Woman (ISBN: 014029595X)
Jane Green
Bookseller: Ascoli trading
(coulsdon, ., United Kingdom)
Bookseller Rating:
Price: £ 0.50
Quantity: 1 Shipping within United Kingdom:
£ 3.35

Book Description: Penguin Books Ltd, 2005. Paperback. Book Condition: Acceptable. 1. Bookseller Inventory # mon0000111981
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Има ли кој да помогне на хората в един лингвистичен форум, които искат да си говорјат с native Macedonian speakers?

www.lingvoforum.net
Обштиј форум » Прикладнаја лингвистика » Обштаемсја на разных јазыках » Македонски

http://lingvoforum.net/index.php/topic,2888.30.html

*************************
User: Vertaler
Topic: Македонски

Се надевам дека никој не ќе се спротиви, ако напишам тука ништо на македонски. Ама ако се спротиви — не ми е важно.
Дали има на форумов уште македонисти (за живите македонци веќе не се надевам)?

. . .

*************************
Vertaler
Македонски
October 22, 2007

Нема ли веќе никој овде? Ни Јане Јованов го нема? Жал ми е, ама сепак ќе напишам нешто овде, едноставно за темава да се продолжува.

Денес на првиот пат зборев со една македонска другарица ми на глас во скајп. И ми беше многу чудно да ја слушам, има многу чуден изговор, меки ш ж ч, премногу затворено е, така што звучи како Бугарка. Рече дека било уште добро дека е зборувала на литературниот јазик, а не на кратовски. И после сите такви раскази за македонските дијалекти ми станува страшно и нејасно, како воопшто да го учам јазиков ако е со него таква ситуација, макар што тој многу ми се свиѓа?

Ама... не, знаете, не мора да е толку страшно. Сите дијалекти се сто посто разбирливи кога се напишани, а изговор... да, на изговорот секако треба да се му навикнам, тоа се однесува и кон сите други јазици. Така што во суштина проблемот го нема.

*************************
Јас искрено не успеав да најдам некаков контакт со момчево, па би ценел доколку ти Василе му дадеш контакт, да видиме за што се работи. Давам зелено ако имаш добри намери, црвенко ако е некоја ниска пропаганда :smir:
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Јас искрено не успеав да најдам некаков контакт со момчево, па би ценел доколку ти Василе му дадеш контакт, да видиме за што се работи. Давам зелено ако имаш добри намери, црвенко ако е некоја ниска пропаганда :smir:
ами за контакт - човек'т (тој е руснак или немец, не знам) просто иска да си пише с нјакој native speaker на форума им. Адрес'т го дадах - http://lingvoforum.net/index.php/topic,2888.30.html (това е последната, третата страница от дискусијата там). Може да се види, че там взимат участие руснаци, украинци, даже една узбечка, 'Dana', којато знае малко македонски (Dana пише: "Јас разбирам добро македонски језик. Ама не можам да пишувам толку добро на језикон."), но нјама нито един native speaker. Аз не с'м от 'вашите хора' и затова не можех да му помогна на човека и не се месих в нишката (макар че се дискутираха и исторически теми).
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Јас искрено не успеав да најдам некаков контакт со момчево, ...
ако става дума за личен контакт, ето му данните на Vertaler-а:



Пак не е јасно каква е националността му. Блог'т му се казва 'ΒΑΤΕΡΚΛΟΖΕΤΟΣ. niekas', но забележете и подписа му:

Signature:
„Невозможно е да добиете дете ако со некој испиете кафе штом се сретнете“. © Toše
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ако става дума за личен контакт, ето му данните на Vertaler-а:



Пак не е јасно каква е националността му. Блог'т му се казва 'ΒΑΤΕΡΚΛΟΖΕΤΟΣ. niekas', но забележете и подписа му:

Signature:
„Невозможно е да добиете дете ако со некој испиете кафе штом се сретнете“. © Toše
Епа веројатно дека не сум член, тие податоци не ми се достапни... фала Васил. Да видиме за што се работи...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Незнам дали има посебна тема за стручна литература,затоа се обраќам овде. Сакам да знам,дали постои учебник МЕДИЦИНСКА ФИЗИОЛИГИЈА од Артур Ц.Гајтон преведен на македонски јазик. Јас имам неколку верзии на српскохрватски и хрватски, но ми треба превод на македонски. Благодарам!
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Ми треба помош ако некој има некаква семинарска работа или било каква литература или пак било што, што може да се скине од интернет или прегледа, а за да можам да напишам семинарска на тема "Третман на кризата во Југославија од 1999 година во документите на ООН"
П.С. Ги имам сите резолуции и се што е релевантно од веб страната на ОН, дајте некој друг предлог плииз!!!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Има ли некој љубезен, одличен познавач на англискиот да го преведе ова.

A malting, sometimes called maltings, malthouse, or malting floor, is a building that houses the process of converting barely into malt, for use in the brewing or distilling process. A typical floor maltings is a long, single-story building with a floor that slopes slightly from one end of the building to the other. There are a number of maltings buildings still in existence, and a handful are still operational. Floor maltings began to be phased out from the 1940's in favour of 'pneumatic plants'. Here large industrial fans are used to blow air through the germinating grain beds and to pass hot air through the malt being kilned. Like floor maltings these pneumatic plants are batch processes but of considerably greater size, typically 100 tonne batches compared with 20 tonne batches for a floor maltings. The holy grail of a continuous and commercially viable malting plant has yet to be found.
Ми треба итно, а немам време за преведување и не ми оди баш најдобро.
Фала однапред.

Edit: Завршив работа.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Eve i na ovaa tema ke napisam!!!
Studiram prva godina na germanistika!!!


Mi treba seminarska rabota za delivi i nedelivi glagoli vo germanskiot jazik DO UTRE!!! Sekoja pomos e dobredojdena materijali... so bilo, pratete na forumov ili na mojot MSN(go ima vo profilot)!!!!

Odnapred vi blagodaram na site!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom