Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од mUv@ ThE DoGg, 29 јануари 2006.

 1. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.308
  Допаѓања:
  5.534
  Табернкул и Матица се едни од најголемите издавачки куќи и водат построга политика на издавање, со други зборови нема шанси да издадат дебитантска збирка поезија на непознат автор. Научна фантастика е дека Табернакул би се согласиле да му ја издадат книгата. И како би консултирал постари автори ако не познава приватно некого? Ќе ги среќава на улица и ќе побара оцена за ракописот? Или како би консултирал професори на ФЛФ, ќе оди во термин за конслтации и ќе побара да се врати за недела дена, па да му ги споделат импресиите? Особено Венко Андоновски ќе нафати на тоа.

  Може да се обиде на Македоника, постои шанса да ја објават збирката во електронско издание на нивниот веб-сајт, само претходно ќе треба да се направи јазична редакција, компјутерска подготовка и дизајн на корица. Од издавачките куќи може да се побара контакт од некоја помала, помалку позната издавачка куќа и да се договори. Паралелно може да се следат конкурсите од Министерството за култура и таму да се направи некој обид. Табернакул, Матица, Или-или и други поголеми издавачки куќи нема да ја издадат книгата, освен ако не познава лично некој од издавачите или е многу познат, па може да продаде цел тираж уште на промоцијата (пр. Дарко Лешовски).
   
 2. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  1.766
  Мака ми е да пишам колку што изнапиша ти, башка цело постирано ти е скроз негативно, но се' што посочив погоре можи да го направи... и ако успее да ја издаде книгата тогаш да го частиш ручек!

  Писателите ќе ги најди во ДПМ, професорите на факултет, а издавачите се знае каде. Ако седи тука и те чита па во старт се разочара, тогаш сигурно нема да направи ништо од горе напишаното ниту пак нешто различно...

  п.с. во министерството ќе добие пари ко ќе си го видам тилот. таму се' е партиски така да не лупај зелени.
  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 3. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.308
  Допаѓања:
  5.534
  Не е негативно, реално е тоа што му го напишав. Со Табернакул и Матица само ќе губи време. Издавањето на книгата е сосем возможно, ама во помали издавачки куќи или ако му го прифатат ракописот на нeкој конкурс. На конкурсите од министерствата најверојатно има непотизам, меѓутоа има добри шанси ако е добра збирката, не е толку страшно.

  Професорите ќе ги најде на факултетите, ама тие не губат време со читање и рецензирање книги на непознати луѓе. Нивното мислење е резервирано за луѓе што лично ги познаваат или за студентите на коишто им предаваат. Во ДПМ не знам дали ќе најде некој, не е тоа класичен пензионерски клуб каде што Веле Смилевски и Матеја Матевски секое сабајле се собираат и шах играат.
   
 4. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  1.766
  Тука те чекав да кажиш дека е реално!

  Ист случај како дечкото од погоре познавам лично.
  Напиша книга, го сврти цело скопје и издавачите... претходно беше на разговор со неколку писатели (замисли членови на овај пензионерскиот клуб шо го спомнавме), па замина на филолошки и од сите професори Венко му го зеде ракописот, се договорија да се видат по две недели и кога се сретнаа му кажа дека ракописот го прочита и ќе му напише рецензија за истиот.

  Ама ти сигурно не си го сретнал Венкота или некој од тие проф на филолошки па полесно ти е да бидеш "реален" и во право отколку да го подржиш чоекот да си успее во намерата да си издаде книга. На крај краева ми се допаѓа неговата искреност кога вели дека не ни знае колку е добра неговата книга па сака некој да процени.
  Што значи дечкото е скромен пред се'!!!!
  Се кладам дека вреди тоа што го напишал.

  Кај Венко бевме... Знаеш дека тој истиот Венко годишно чита отприлика некои 50 дебитантски книги, од кои на некои и се потпишува како рецензент?
  Нормално не ради реда бидејќи е авторитет и не сака бламажи туку ако нешто навистина вреди го поддржува, секогаш!
  Знаеш дека тој Венко за тоа не зема пари?????
  Е тој е Венко и ДА треба да оди и кај него и кај други (ако тој нема време да му го прочита првенчето).

  И ДА треба да ги сврти сите издавачи, ОСОБЕНО матица и табернакул - баш ради тоа што се посериозни во пристапот!!!

  Знаеш, понекогаш во животот сами си ставаме кочници. Човек може скоро се' што ќе посака, зависи само до каде е спремен да оди
  Dreams come true!

  Во министерство за џабе ќе го губи времето!

  п.с. за дарко лешоски, коста петров, марија јаневска и драган таневски не ми се ни дискутира! Од такви бљувотини П.М. Андреевски и Б. Конески се превртуваат во гроб.

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 5. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.308
  Допаѓања:
  5.534
  Ај те молам наброј ми некои од тие дебитантските книги што Венко Андоновски ги рецензирал. Ако Венко чита приближно 50 на број годишно, сигурно на десетина наслови и автори ќе се сетиш... Многу би сакал да ги проверам.
   
 6. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  1.766
  Оди прашај го Венко, нема што да ти набројувам... или оди вбивлиотека и пребарај, многу е лесно!
  Али те молам не зборај на памет, особено што не знаеш каков човек е лично и дали и колку поддржува дебитанти.

  Да не одиме оф топик, дечкото дефинитивно треба да се растрча и ако вреди напишаното ќе го извади со сигурност!

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 7. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.308
  Допаѓања:
  5.534
  А од каде знаеш дека Венко чита и рецензира дебитантски книги и не наплаќа за тоа? Се познавате лично со Венко или си прочитал на интернет некаде?
   
 8. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  1.766
  Дали јас се познавам или не со професорот ама ич не те засега ниту пак е битно. Дури и да ти одговорам потврдно пак ќе поставиш глупаво прашање и ќе си го мериме во недоглед...

  Погоре кажав дека дебиданти кои ги познавам лично добиле рецензија и издале книга кај добар издавач. Ниту ми е намера да се контраме ниту да се докажуваме ко децата мали, ако не веруваш тоа си е твој проблем или недоволна информираност.

  На крај краева, ти реков, ене ти ја НУБ (тоа колку за инфо ти е библуотеката) а откарши ти е и факултетот. Оди види и вбиблиотека, а оди и на факс прашај го Венкота, па врти се пиши што ти одговориле.

  Само молим те не релативизирај и не ќини зелени колку само да се обесхрабри детево.
  Па уште му велиш во Министерство да барал чаре.... Таму знајш кога ќе добие? Кад доџу немци!

  @Toxic992 растрчај се другар по писателиве, професорите, издавачите... сигурен сум дека ќе успееш!

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 9. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.308
  Допаѓања:
  5.534
  Кои се овие автори што лично ги познаваш и добивале рецензии и ги издала голема издавачка куќа? Кажи им го името и насловот на книгата, ако ги издала голема издавачка куќа, нема зошто да не се споменуваат.
   
 10. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  1.766
  Дали се познаваш со венко?
  Кои се авторите?
  А сигурен си дека венко пиши рецензии за без пари?
  Оти ништо не кажваш...?

  итн.

  п.с. стварно оди до библиотека и читни нешто, ако ништо друго нема да запаѓаш во дискусии каде ќе се повторуваш ко расипана плоча.


  п.п.с. гледав да му помогнам на детево, ама ти се вмеша во обид да се правиш паметен... зафативме и дебело оф топик... така да, толку со дискусии за третооделенци.

  Националната библиотека и факултетот за книжевност се блиску/откарши едни со други, feel free to take a walk

  ќао.

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 11. pain_killer

  pain_killer Invictus

  Член од:
  27 јули 2007
  Мислења:
  4.521
  Допаѓања:
  2.182
  Ги исконтактирав издавачка куќа Икона и сите нејзини подружници и потврдено ми е дека сите примероци на книгата На дното и отфрлен во Париз и Лондон од Џорџ Орвел им се продадени.

  Дали можеби некој ја има половна или знае каде би можел да ја најдам?

  Фала однапред ;)
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Toxic992

  Toxic992

  Член од:
  29 ноември 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Фала ви на сите, им пишав на сите издавачки куќи за кои најдов маил па се надевам дека барем една ќе биде заинтересирана да го прочита моето дело. Супер сте, позитивно сум изненаден од респондивноста на членовите на форумот.
  --- Споено дупло мислење, 3 декември 2017 ---
  фала
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. S.Chrispen

  S.Chrispen

  Член од:
  7 декември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Што мислите за ликовните уметници од аспект на културните политики во Македонија?
   
 14. one1two2

  one1two2

  Член од:
  6 јануари 2008
  Мислења:
  1.815
  Допаѓања:
  605
  Која издавачка куќа врши најдобар превод на странски книги? Конкретно прашувам/барам за Еден, ниеден и сто илјади од Луиџи Пирандело.
   
 15. ckembarbtt

  ckembarbtt

  Член од:
  8 октомври 2015
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  436
  Потребна ми е итна помош за превод на некои 3/4 реченици од македонски на германски јазик,само да не е од Google Translate,тој шо сака и можи да помогни нека ми се обрати пп.
   

Сподели преку: