Помош и совети

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Пред 1 недела направив формат на компјутерот, и нормално ги инсталирав сите драјвери што ги имав на CDs. Пробав да инсталирам фифа08 и несака да ми ја уклучи, односно ми вели: fifa08 requires hardware graphic acceleration. Не разбирам што е проблемот, бидејќи пред да направам формат истата фифа08 работеше перфектно. Потоа пробав да уклучам и ГТА но ни таа игра не се уклучува.
Помош...
Мислам дека можно е до DirectX да е. Мене одамна ми се има на XP случено вака да не пушта ниедна игра, се дури најновиот не го снимив. Пробај со тоа па кажи после.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.718
Directx (9 najverojatno) i NET framework, sekako so poslednite drajveri.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.615
Поени од реакции
31.821
За Драјвери наједоставно и најлесно е Driver Genius од Гего. Сум го користел повеќе пати, се најдува наваму натаму на гугл добра верзија која ќе ти заврши работа.
И јас мислам по мое дека е проблемот со Directx, обично тоа секогаш несвесно се заборава. Шибни му последна верзија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Пред 1 недела направив формат на компјутерот, и нормално ги инсталирав сите драјвери што ги имав на CDs. Пробав да инсталирам фифа08 и несака да ми ја уклучи, односно ми вели: fifa08 requires hardware graphic acceleration. Не разбирам што е проблемот, бидејќи пред да направам формат истата фифа08 работеше перфектно. Потоа пробав да уклучам и ГТА но ни таа игра не се уклучува.
Помош...
Може е поврзано со бројот на гифови кој го имаш во потписот.
Не, сериозно. Имаш тема за помош, ќе ти го префрлам мислењето во неа. Ти корегирај го потписот и остави само 1 гиф. Не планираме цел филм да излоадираме секој пат кога ќе се појави твојот ник на форумов :)
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Пред 1 недела направив формат на компјутерот, и нормално ги инсталирав сите драјвери што ги имав на CDs. Пробав да инсталирам фифа08 и несака да ми ја уклучи, односно ми вели: fifa08 requires hardware graphic acceleration. Не разбирам што е проблемот, бидејќи пред да направам формат истата фифа08 работеше перфектно. Потоа пробав да уклучам и ГТА но ни таа игра не се уклучува.
Помош...
hardware acceleration да не тие исклучено?......оди :
Display properties->Settings->Advanced->Troubleshoot->намести hardware acceleration на full :) па рестарт
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Добро е дечки, фала на помошта :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Како да ставам ботови на day of defeat classic? Пробав со повеќе начини, но кога ќе инсталирам ботови и ке ја вклучам играта за да играм, таа ми замрзнува, не се пупта ни еден сервер со опцијата create server.
Има ли некаков начин?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Кога ќе ја уклучам гта сан андреас на пентиум 3 компјутер со 899 Мхз, 384 рам, екранот е бел, ќе поминат оние слајдовите пред да се стартува играта, и кога треба да излезе менито играта си се исклучува. Чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кога ќе ја уклучам гта сан андреас на пентиум 3 компјутер со 899 Мхз, 384 рам, екранот е бел, ќе поминат оние слајдовите пред да се стартува играта, и кога треба да излезе менито играта си се исклучува. Чаре?

Сакаш таква игра на таков дигитрон да работи?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Сакаш таква игра на таков дигитрон да работи?
Има решение или нема? Сите знаат дека е слаб компјутерот, ама дали има некое решение проблемов. иначе да, на таков дигитрон сакам да работи, и што?:)
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Ако знај некој да ми даде линк од каде да инсталирам емулатор за плеј стејшн 1,и по можност како се конфигурира истиот..и од кој линк да земам иггри за ПС1
@ -={K-O-R-U-N}=-
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Има решение или нема? Сите знаат дека е слаб компјутерот, ама дали има некое решение проблемов. иначе да, на таков дигитрон сакам да работи, и што?:)
Како сакаш да ја играш оваа игра на нинтендо ? ...
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
После некое 10 минутно играње без разлика на која игра(претежно Dota2 и GRID 2) ми излегува следниов ерор:
Display driver stopped responding and has recovered Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver
и веднаш потоа се гаси играта. Прогуглав али не најдов некое решение,па можеби некој од вас имал слично искуство.
Мојата графичка е : Nvidia GeForce 430.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
После некое 10 минутно играње без разлика на која игра(претежно Dota2 и GRID 2) ми излегува следниов ерор:
Display driver stopped responding and has recovered Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver
и веднаш потоа се гаси играта. Прогуглав али не најдов некое решение,па можеби некој од вас имал слично искуство.
Мојата графичка е : Nvidia GeForce 430.

Користиш најнови драјвери за графичката? И дали ти прегрева графичката?
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 12:21 ---
Ако знај некој да ми даде линк од каде да инсталирам емулатор за плеј стејшн 1,и по можност како се конфигурира истиот..и од кој линк да земам иггри за ПС1
@ -={K-O-R-U-N}=-

http://www.epsxe.com/download.php
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Користиш најнови драјвери за графичката? И дали ти прегрева графичката?
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 12:21 ---



http://www.epsxe.com/download.php

Најновите драјвери се,и после формат ми прави вака. Иначе над колку степени треба да биде графичката дур гејмам за да знам дека е прегреана?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom