Помош: Општи прашања, совети, трикови..

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
VB е најлесниот програмски јазик, C++ е најтешкиот програмски јазик (заедно со Java).
VB незнам и не коментирам.. ама ОД КАЈ СИ СИГУРЕН ДЕКА C++ Е НАЈ ТЕЖОК ??? ја не се согласувам со тебе... имам информации дека јава е мн потешко од C++. Ако грешам прости ми ( ма да помина прочка ) :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
VB незнам и не коментирам.. ама ОД КАЈ СИ СИГУРЕН ДЕКА C++ Е НАЈ ТЕЖОК ??? ја не се согласувам со тебе... имам информации дека јава е мн потешко од C++. Ако грешам прости ми ( ма да помина прочка ) :)
Јава и C++ ти се исто, само синтаксата е друга... такада... ако знаеш C++ лесно ќе се снајдеш во Java, ако знаеш Java лесно ќе се снајдеш со C++.

П.С. Прочитај уште еднаш убаво :)

SkyDriver напиша:
VB е најлесниот програмски јазик, C++ е најтешкиот програмски јазик (заедно со Java).
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јава и C++ ти се исто, само синтаксата е друга... такада... ако знаеш C++ лесно ќе се снајдеш во Java, ако знаеш Java лесно ќе се снајдеш со C++.

П.С. Прочитај уште еднаш убаво :)
ммммм значи така било.. Океј мене како шо ми збореа ми кажуваа дека Java е потежок од C++ али не е битно сега знам.. него муабетот ми е дека C++ не е најтежк јазик... сигурен сум дека има потешки од него.. Ова го мислам од една проста причина. Јас сум почетник у програмирање и прв јазик сефте што го учам ми е C++ а не ми изгледа логично да земе некој да учи програмски јазици од почеток и да почне од најтешкиот... Така ??? И да се надоврзам.. Програмскиве јазици ако ништо повеќе едно 70% се слични еден на друг.. пеример у C++ наредба за печатење е Cout<<"Text"; , Во C e Printf<<"Text"; , во Pascal e Println<<"Text"; i tn....
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
ммммм значи така било.. Океј мене како шо ми збореа ми кажуваа дека Java е потежок од C++ али не е битно сега знам.. него муабетот ми е дека C++ не е најтежк јазик... сигурен сум дека има потешки од него.. Ова го мислам од една проста причина. Јас сум почетник у програмирање и прв јазик сефте што го учам ми е C++ а не ми изгледа логично да земе некој да учи програмски јазици од почеток и да почне од најтешкиот... Така ??? И да се надоврзам.. Програмскиве јазици ако ништо повеќе едно 70% се слични еден на друг.. пеример у C++ наредба за печатење е Cout<<"Text"; , Во C e Printf<<"Text"; , во Pascal e Println<<"Text"; i tn....
Не те сфаќам, што значи за тебе тежок јазик?
И во С не е така.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јазициве имаат мерна единица за тежина? :pos2:
Јас знам само дека се делаа на нивоа, ваљда сум избегал од час кога се учело за тежина :toe:
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Па може да се каже дека имаат некоја "тежина". Како што можеме да разликувам тежина меѓу Македонски и Кинески `језик, така и ова исто: VB ти е македнското, a C++ е кинеското. Добра компарација :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Па може да се каже дека имаат некоја "тежина". Како што можеме да разликувам тежина меѓу Македонски и Кинески `језик, така и ова исто: VB ти е македнското, a C++ е кинеското. Добра компарација :)
Nope, не може.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Па сеа, и може и неможе. Можност во тежината за мене е во синтаксата. Спореди синтакса на Javа и Pascal. На око се гледа дека е полесна синкт. на паскал-от.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Тежина = колку треба да го загреете столчето и некои работи да ги правите самите, тоа е “тежината“. Ако некој ви ја заврши работата за вас како библиотеките на јава и ц шарп ќе ви биде полесно. Синтаксата е споредна работа.

Не мешајте јава со ц++. Различна намена имаат. Да споредите јава со ц шарп ајде ама ц++ со јава омг.

Синтаксата на ц++ не е тешка исто и јава бидејќи е речиси иста, истиот модел е. Паскалот има лесна синтакста (за кого како) повеќе заради организацијата на пишување на кодот отколку наредбите.

Не е ни важно толку со кој јазик ќе почнеш. Научи да размислуваш па дали ќе одиш “пешки“ во пишување на кодот и ќе го јавнеш Фрчко I (први) сеедно.
 
R

Reve0ke

Гостин
Абе затоа ќе си почнеш со полесен јазик ко C. Ако го знаеш C дефинитивно Јава ќе го научиш без некоја мака. Добро сеа зависи класи и тн... :D А и сега нема врска дали прв пат почнуваш да програмираш или дали имаш некоја основа јас годинава првпат почнав да програмирам и не ми изгледа баш тешко, ама се зависи од црпката како ти работи и дали посветуваш време на програмирање. Нема тешки програмски јазици има само глупи луѓе. :D:D:D Работи во денот по 5 сати дневно програмирање види дали после е тешко програмирањето.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
5 саата? Јас 5 саата дома не сум...
 

bogoja2004

Тепач
Член од
20 јуни 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Delphi, PHP, ActionScript и друго ништо не ти треба!
 

divjak

Aker
Член од
9 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
VB незнам и не коментирам.. ама ОД КАЈ СИ СИГУРЕН ДЕКА C++ Е НАЈ ТЕЖОК ??? ја не се согласувам со тебе... имам информации дека јава е мн потешко од C++. Ако грешам прости ми ( ма да помина прочка ) :)

Гледам дека овде се мешаат некои работи, според мене ништо нема тешко овде само треба малку логиката да се свати инаку сите програмиски јазици се исти само синтаксата малку е различна, сега се се оди на објектно ориентирано програмиране и тоа во сите програмски јазици е исто е сега јас имам малку работено Објектно во C++ и сега за да направиш обична програма поврзана со база и нешто да се внесува за тоа ќе потришиш премногу време и оти е сложено а истата апликација во Delphi се прави за 5 мин, така да C++ се користи за некој многу сложени програми кој треба да работат многу брзо, како што гледам според пазарот за Web апликации за неколку години PHP ќе биди најбараниот јазик јас тоа моментално учам и не е сложено, и најважно што е дека има голема подршка плус подржува објектно ориентирано програмирање со што му прави конкуренција на Java-та, моја препорака мислам дека во PHP-то е иднината
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ме чуди што луѓето го спомињаат Ц++ како еден од потешките јазици за учење ...

Јас па Ц би го ставил на прво место и би го потцртал ... =(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom