Помош: Општи прашања, совети, трикови..

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Јас сакам да почнам со веб програмирање(имам некои основи во ХТМЛ) па со што да почнам..Но прво ке изучам Паскал па после Веб програмирање и после ц,ц++ и други софтверски програмски јазици..Дали е добро така..И ако сакате кажете ми како по ред да учам Веб програмирање(од наједноставното кон посложеното)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јас сакам да почнам со веб програмирање(имам некои основи во ХТМЛ) па со што да почнам..Но прво ке изучам Паскал па после Веб програмирање и после ц,ц++ и други софтверски програмски јазици..Дали е добро така..И ако сакате кажете ми како по ред да учам Веб програмирање(од наједноставното кон посложеното)
Најпрвин, HTML нема никаква врска со WEB програмирање... т.е. HTML не е програмски јазик, е сега за распоредот на изучување на програмските јазици, гледајки според образовните институции, најпрвин изучуваат десктоп апликации па потоа WEB апликации (Pascal > C/C++ > Java > ASP.NET или PHP) само не сум 100% најсигурен дали е баш вака како што наведов.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ние во школо почнуваме да работиме програмирање, али треба секој од нас да избере дали сака Pascal или Basic...шо е подобро?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ние во школо почнуваме да работиме програмирање, али треба секој од нас да избере дали сака Pascal или Basic...шо е подобро?
Избери си Pascal, језда Pascal е малце потежок од Basic, али ништо страшно. Исто така доколку би го научил Pascal би имал повеќе предност кога ќе дојдат на ред потешките јазици од типот на C++ и Java. Исто така Basic е во фаза на изумирање, се поретко и поретко се користи, а доколку би знаел Pascal многу лесно би можел да се снајдеш со Basic-от ако некогаш ти затреба. :)
 
R

Reve0ke

Гостин
Вез разлика кој јазик ти одговара започни еден јазик од кој можиш понатаму да се развиваш. Јас лично ги знам основите нa C и мислам дека е доста добар иако не е популарен како C++ и C# денес, но сите други јазици се директно поврзани со програмскиот јазик C. Пред да учиш било кој програмски јазик јас ти препорачувам да ја прочиташ цела теорија на програмскиот јазик т.е декларацијата на кодовите, видовите променливи и тн. со цел подобро да знаеш која наредба каде се користи и која функција ја има одколку да одиш директно да програмираш без некоја цел.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Денес кај нас се бараат пред се или Јава или .Net програмери така да учи нешто од овие две бидејќи колку подобро ги знаеш толку полесно ќе се снајдеш понатаму.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Vidi vaka... ja programiranje prv pat pocnav na fakultet da ucam i mi bese MN MN MN tesko ma da i sega mi e tesko posto nemam nikakva osnova.. toa ti e ko da neznaes sobiranje i odzemanje a ides odma da mnozis i da delis ali so tek na vreme ke svatis logicki mnogu raboti. Nie prvo pocnavme so C++. Pascal moze da ti dade najubava osnova za programiranje i osnovite na programiranjeto dokolkui C i C++ se premnogu slicni jazici.. razlikata pomegju niv e sto C++ ima nesto povekje moznosti za razlika od C i nisto posebno ne e... ponataka znam deka ucime .NET, Java i slicni ali ko so ni kazuvaat nas na fakultet najcesto se raboti so .NET i so JAVA. U sustina programskite jazici ti se 70% slicni edni na drugi... mislam ako znaes C++ so malce trud ke naucis i .NET ili JAVA... sustinata na jazicite e slicna ( P.S izvinete na "Kirilicava :) "
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Јас почната сум со Pascal,од септември на информатика почнавме,како за почеток. Од година мислам дека ќе почниме со C, нешто основи,бар така ни спомнаја. Би препорачала за секој шо имат желба за програмирање,а пред то везе немал( :) ),да почнит со Pascal. :smir:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Денес кај нас се бараат пред се или Јава или .Net програмери така да учи нешто од овие две бидејќи колку подобро ги знаеш толку полесно ќе се снајдеш понатаму.

Да тие се бараат најмногу ама неможиш одма на нив да одиш значи ти требаат основи, ако сакаш убаво да го совладаш се почнува со паскал да ја сфатиш логиката и одиш потоа на c или c++ и дури потоа учиш јава .net , PHP , SQL итн.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Се' е поврзано, практично сe' е иста логика. Најдобро од паскал.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
spored mene
C++ i Visual Basic
;)
:helou:
C++ и VB ?
Да не згреши некаде ? :)

Бар да ги пишеше VB и C++, ајде ќе поминеше некако, ама C++ и VB некако не иде.

VB е најлесниот програмски јазик, C++ е најтешкиот програмски јазик (заедно со Java).
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Да тие се бараат најмногу ама неможиш одма на нив да одиш значи ти требаат основи, ако сакаш убаво да го совладаш се почнува со паскал да ја сфатиш логиката и одиш потоа на c или c++ и дури потоа учиш јава .net , PHP , SQL итн.
.NET platfomata ti e najlesna platforma i naj user frendly. Затоа и е толку популарна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom