Помош: Вируси, црви и разни штетници

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Не е чудно... Сите торент страни имаат вируси и црви плус пази што симнуваш скенирај го и торентот.
а јас од замунда си вадам веќе подолго време а немам моментално антивирус а знам дека имам вируси само незнам дали се од замунда

и како тоа од торентите можат да се фатат вируси????? кога јас мислам дека баш таму нема вируси

значи тие банерите прават проблеми на замунда и треба да се инсталираат овие додатоци на броусерите

http://forum.kajgana.com/showthread.php?47597-zamunda.net&p=3827983&viewfull=1#post3827983

http://forum.kajgana.com/showthread.php?47597-zamunda.net&p=3854413&viewfull=1#post3854413


туку кај мене ми се појави некој проблем во понеделникот, кога го пуштав ПС-то и мозилата ми се отвоти со 1 таб (види на сликите подолу) а јас имав претходно зачувано 8 или 9 таба ама немав инсталирано BS player и арно ми останаа зачуваните табови на мозилата ама тоа шо ми се појави ме уплаши многу

ако можи некој да кажи во каква беља сум


http://img100.imageshack.us/img100/9076/75026620.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/723/96363944.jpg

знам дека решението е во формат и антивирус (лиценциран) ама не можам да инсталирам антивирус,а кога ќе го форматирам се разбира дека ќе можи


ФАЛА
 

Cuore Rossonero

Rσššσηєјаσ e ιℓ мισ cυσјає
Член од
18 април 2009
Мислења
2.344
Поени од реакции
345
ај плз некој ако знае нека ми помогне ,неможам да го избришам ова Секјурити Тул,ме иритира вирусов! ве молам за хелп.фала однапред.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
како да избришам вирус од компјутер? и као се опрепознаваат вирусите?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
како да избришам вирус од компјутер? и као се опрепознаваат вирусите?
Колку време работиш со компјутери? Ако работиш од Мај 2009 до сега сигурно ќе си налетал/а на некој вирус.

Иначе се чистат со Anti-Virus програм, ако тоа не успее со System Restore, ако и тоа не успее Format.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Колку време работиш со компјутери? Ако работиш од Мај 2009 до сега сигурно ќе си налетал/а на некој вирус.

Иначе се чистат со Anti-Virus програм, ако тоа не успее со System Restore, ако и тоа не успее Format.
работам одамна со компјутери но со вирусите си имам голем проблем, не ги препознавам, имам антивирус програм и кога го скенира ги исфрла и ги бришам преку програмот но и понатаму компјутерот ми е заразен и има пречки.

а доколку направам систем ресторе се ке ми се избрише од компјутер или не?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
работам одамна со компјутери но со вирусите си имам голем проблем, не ги препознавам, имам антивирус програм и кога го скенира ги исфрла и ги бришам преку програмот но и понатаму компјутерот ми е заразен и има пречки.

а доколку направам систем ресторе се ке ми се избрише од компјутер или не?
System Restore, ги бриши само инсталациите, додека документи (слики, Word документи, PDF нели она што најмногу ти треба) не ги бриши.

Најубаво е да враќаш на периоди кога си знаела дека супер ти работел компјутерот.
 

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
јас како човек со големо вирусно искуство ке ти кажам дека има вируси што се прикриваат и прават лажни вируси. вирус можеш да препознаеш како процес , обично се во windows фолдерот или прикриани.Кога од горенаведените начини не успева ништо би ти го предложил safe Mode.Ако имаш конкретен случај прашај ме..
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
јас како човек со големо вирусно искуство ке ти кажам дека има вируси што се прикриваат и прават лажни вируси. вирус можеш да препознаеш како процес , обично се во windows фолдерот или прикриани.Кога од горенаведените начини не успева ништо би ти го предложил safe Mode.Ако имаш конкретен случај прашај ме..


сега имам друг проблем системот воопшто не се подига, компјутерот го уклучувам и има црна дупка програмот ни да бекне! сега и да сакам нешто да поправам неможам :(
 

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
Ако воoпшто нема никаков текст тоа може да биде добар вирус кој го изменал биосот.Дали можеш подетално да ми опишеш што се случува па да размислиме?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ако воoпшто нема никаков текст тоа може да биде добар вирус кој го изменал биосот.Дали можеш подетално да ми опишеш што се случува па да размислиме?
епа вака се блокира пц и јас го исклучив но кога го вклучив пак виндоусот го немаше, само црн екран и стрелката од маусот, а сега ни тоа, така стои уклучен дури неможам ни да го исклчам си работи на празно без никаов програм.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Помагајте добри луѓе!!!
Анти вирус-нод 32
На стартување ми излегува runtime error 216
Нод 32 уште од старт ми го покажува следново

infiltration in files at system startup
c:\users\home\appdata\roaming\download2\svcnost.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
c:\users\home\appdata\roaming\updates\updates.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
c:\users\home\appdata\local\temp\dwm.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\shell.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Local\Temp\dwm.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\download2\svcnost.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\mousedriver.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan

Опции кој ми ги остава се само Leave Rename Delete ,значи нема чистење,за бришење ми е страв,пошто ми изгледаат како системски фајлови.
Му направив Систем Ристор,не помогна,има ли друг излез освен форамтирање? Евентуално да ми препорачате некој добар антивир,за разлика од овој глупав нод 32??????

--- надополнето ---

Да надополнам,сега забечежав во нодот,под Карантин имам едно 50 тројанци,интересно е што скоро сите потекнуваат од c\users\appdata\roaming\mozzila firefox\profiles ,од пред неколку дена имав проблем со фајрфоксот,еве сега неможам ни да го избришам,блокиран е на цело..ваљда од таму сите овие проблеми,ке пробам да ги извадам од карантин,па да го бришам мозилата.....
И да уште нешто,сега го апдејтирав нодот,и не ми излегува рантајм еророт....абе чудесиии
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Помагајте добри луѓе!!!
Анти вирус-нод 32
На стартување ми излегува runtime error 216
Нод 32 уште од старт ми го покажува следново

infiltration in files at system startup
c:\users\home\appdata\roaming\download2\svcnost.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
c:\users\home\appdata\roaming\updates\updates.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
c:\users\home\appdata\local\temp\dwm.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\shell.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Local\Temp\dwm.exe - a variant of Win32/Kryptik.IIW trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\download2\svcnost.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan
C:\Users\home\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\mousedriver.exe - a variant of Win32/Kryptik.IGJ trojan

Опции кој ми ги остава се само Leave Rename Delete ,значи нема чистење,за бришење ми е страв,пошто ми изгледаат како системски фајлови.
Му направив Систем Ристор,не помогна,има ли друг излез освен форамтирање? Евентуално да ми препорачате некој добар антивир,за разлика од овој глупав нод 32??????
Да пробаш со друг антивирус. Пример Norton 2011. Доволна ќе ти биде и пробната везрија колку да исчистиш. И прво ќе треба да го избришеш стариот антивирус, неможе два. А да, прво исчисти и со Malwarebytes, го бива за чистење. Ова последново не е посебен антивирус и може да биде инсталирано заедно со некој.

Само, тешко дека ќе го опоравиш тој системот со било кој антвирус.

Да надополнам,сега забечежав во нодот,под Карантин имам едно 50 тројанци,интересно е што скоро сите потекнуваат од c\users\appdata\roaming\mozzila firefox\profiles ,од пред неколку дена имав проблем со фајрфоксот,еве сега неможам ни да го избришам,блокиран е на цело..ваљда од таму сите овие проблеми,ке пробам да ги извадам од карантин,па да го бришам мозилата.....
И да уште нешто,сега го апдејтирав нодот,и не ми излегува рантајм еророт....абе чудесиии
Не е до мозилата туку до сајтовите што ги сурфаш или си ги просурфал некогаш.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Да пробаш со друг антивирус. Пример Norton 2011. Доволна ќе ти биде и пробната везрија колку да исчистиш. И прво ќе треба да го избришеш стариот антивирус, неможе два. А да, прво исчисти и со Malwarebytes, го бива за чистење. Ова последново не е посебен антивирус и може да биде инсталирано заедно со некој.

Само, тешко дека ќе го опоравиш тој системот со било кој антвирус.


Не е до мозилата туку до сајтовите што ги сурфаш или си ги просурфал некогаш.
Инсталирав ова малвербајтс,еве чисти моментално,а за мозилата,ја избришав директно од фолдер,немав друг избор,сега ми останува само тоа рантајм ерор,ај ваљда овој малвербајтс ке среди....Фала Друже :smir:
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
имали некаде тема како се прават вирусите и кои за што служат и ако нема да објасни некој ако сака..?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имали некаде тема како се прават вирусите и кои за што служат и ако нема да објасни некој ако сака..?
Си програмираш (си пишуваш сам код) и ако си доволно добар, го правиш вирусот да прави што сакаш, и ако доволно знаеш (за компјутери, софтвер...) ќе знаеш како да го инфилтрираш,
што да промени, што да брише, што да прави..... точна дефиниција, тешко...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom